google-site-verification=npmPUoa6WRyjglkCy4lP5v2Fy0NXTo_lbi_YGU3iNh0
Araba Rehberi

Egzozdan Beyaz Duman Çıkmasının Sebepleri Nelerdir?

Kullandığınız aracın dilinden anlamanız sizin ve aracınızın sağlığı açısından önemlidir. Sizin açınızdanda diyorum çünkü aracınız ne kadar sağlıklı olursa sizde piskolojik ve maddi bakımdan o kadar sağlıklı olursunuz. Aracınızı tanıyorsanız ve onunla ilgileniyorsanız aracınızda oluşacak farklılıkların tespiti noktasında sizin için kolay olacaktır ve bu tespitler sonrasında hızlıca müdahale etmeniz büyük sorunların önüne geçecektir.

Bir çok araçta sık bir şekilde görülen araçların egzozundan beyaz renkte yada siyah, gri, mavi renklerde değişkenlik sağladığını söyleyebiliriz.

Motordan atılan dumanın egzozdan beyaz olarak çıkması sonucu genellikle halk arasında soğuk havalardan dolayı çıktığı düşünülmektedir. Fakat ne yazıkki bu durum soğuk havaların aksine farklı sebeplerden oluşabilmektedir.

Mevcut aracınızın dizel yada benzinli bir araç olmasına göre egzozdan çıkan beyaz dumanın sebebi farklılaşabilmekle birlikte otomobilinizin soğutma sıvısının silindirde bulunan yanma odalarına kaçması sonucunda yaşanabilmektedir. Bu soğutma sıvısının mevcut silindir odalarına sızarak burada buharlaşması sonucunda egzozunuzdan beyaz duman olarak çıkması açılmayan bir durumdur. Aracınız yoğun beyaz duman atıyorsa mutlaka ve mutlaka aracınızın silindirlerini kontrol ettirin.

Dizel Araçta Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Sebebi Nedir?
Egzozdan Beyaz Duman Çıkması Sebebi Nedir?

Makalenin başlangıcında bahsettiğimiz üzere aracınızla yeterli bilgiye sahip olmanız ve onunla ilgilenmeniz aracınızın ilk teşhisi noktasında büyük avantaj sağlar. Dizel bir aracınız var ve aracınızın ekzozundan beyaz duman çıkıyorsa bunun sebeplerinden bir tanesi yakıtınızın yanmamasından kaynaklı oluşan bir problem olabilir.

Onarım gerektirmeyen motor soğukluğu, yanlış zamanlama, arızalı olan enjeksiyon sistemi ya da motorun aşırı ısınması yine aynı şekilde bilinen sebepler arasındadır ve ne yazıkki dizel araçlarda bu saydığımız durumlar sonrasında aracınız egzozundan beyaz duman atabilir.

Benzinli Araçta Egzozdan Beyaz Duman Çıkması

Yukarıda ilk maddede saymış olduğumuz sebeplerden birisi olan, benzinli araçlarda soğutma sıvısının yanma odasına sızarak orda buharlaşması sonucunda olabilmektedir.

Bununla beraber aracınızda kafa contasının da sızdırmasından sebep araç ekzozundan beyaz duman atabilir. Diğer bir sebep ise benzinli araçlarda blokların çatlaması yada silindir kafası çatlaması sonrasında beyaz duman olarak ekzozunuzda görülebilir. Yani tek bir nedene bağlı olmadan bir kaç nedenden dolayı oluşabilecek bu sorunu sebep ve sonuç ilişkisi kurarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

Etiketler

araba tavsiyesi

Araba Tavsiyesi; Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri, Araba Fiyatları, Araba Yorumları Kısacası Arabalara Dair Her Şey Arabatavsiyesi.com'da!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı