Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

İMM Nedir? İMM Oranı Değiştirilebilir mi?

0

İMM nedir?” sorusuna cevap olarak ihtiyari mali mesuliyet sigortası olduğunu söylemek mümkündür. Bir aracın kazaya karışması durumunda karşı tarafa verdiği zararlar zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır. Karşı taraf araçlarının onarımı, karşı araç içerisindekilerin tedavi ve sağlık giderleri ile çevreye ve çevrede bulunan kişilere verilen zararlar bu kapsamda değerlendirilir. Ancak zorunlu trafik sigortası bu zararların belirli bir miktara kadar olan kısmını karşılar. Meydana gelen zararın büyük olduğu ve daha fazla teminat gerektiren durumlarda İMM sigortası araç sahipleri için son derece nemli bir koruma kalkanı olarak görev yapar.

Trafik sigortası tarafından karşılanacak olan asgari teminatlar Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenir. Konuya dair son yapılan düzenleme ile zorunlu trafik sigortası 2023 yılı asgari teminatları 21 Ekim 2021 tarihli 31635 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Örnek teşkil etmesi bakımından bir otomobile ait zorunlu trafik sigortası 2023 yılı asgari teminatı aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

  • Maddi zararlarda araç başına 54.000 lira, kaza başına 108.000 lira
  • Sakatlanma ve ölüm halinde kişi başına 540.000 lira, kaza başına: 2.700.000 lira
  • Sağlık gideri olarak kişi başına 540.000 lira, kaza başına: 2.700.000 lira 

Söz konusu tutarlar bazı kaza durumlarında yeterli olup hasarı tamamen karşılarken çoğu durumda ise yetersiz kalacaktır. Zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmayan tazminat tutarlarını kişilerin ödemesi gerekeceğinden bu durum büyük maddi zararlara yol açar. Bunu önlemenin en iyi yolu İMM sigortası ile trafik sigortasını aşan kısımların teminat altına alınmasıdır. İMM sigortası maddi zararların yanı sıra karşı tarafın tazmin edilmesini talep ettiği manevi zararları da poliçeye eklenmiş olması durumunda ve limitler dahilinde karşılar.

İMM sigortası ile tazmin edilebilecek limitler trafik sigortasından bağımsız belirlenebilir. Hatta bir miktar fark ödemek suretiyle limitsiz olarak da yaptırmak mümkündür. Buna ne gerek var diye düşünmek çok büyük maddi kayıplar getirebilir. Örneğin, kusurlu bir sürücünün çarptığı aracın bir başka araca çarpması ve bu araçların yol kenarındaki tesislere zarar vermesi durumunu ele alalım. 

Karşı taraf sigortaları kusurlu sürücüye rücu edecek ve meydana gelen tüm maddi hasarlar ve beraberinde tedavi gideri gibi her türlü maliyet kişiden talep edilecektir. Söz konusu kaza ile ortaya çıkabilecek hasarın maddi boyutu, araçların cinsi ve modeli ile tedavi süreçlerinde karşılaşılacak faturalar düşünüldüğünde devasa boyutlara ulaşabilir. Çoğu kişinin benzer bir zararı tazmin etme gücünün olamayacağı açıktır. Bu nedenle İMM sigortası yaptırmak ve limitlerini olabildiğince yüksek tutmak yerinde bir adım olacaktır.

İMM Sigortası ile Sağlanan Avantajlar Nelerdir?

İhtiyari mali mesuliyet sigortası yaptıran sigortalının herhangi bir kaza durumunda kusurlu olsa dahi herhangi bir ödeme yapması gerekmez. Zorunlu trafik sigortası tarafından karşı tarafa verilen zararların limitler dahilinde ödemesi yapılır. Zararın bundan büyük olması durumunda İMM sigortası devreye girer ve limiti dahilinde aşan kısmın ödemesini yapar. Eğer İMM sigortası bir miktar daha fark ödenerek limitsiz olarak yaptırılmış ise zarar ne kadar büyük olursa olsun sigortalının herhangi bir ödeme yapması gerekmez. 

Zorunlu trafik sigortası maddi kayıpların tazmin edilmesi için oluşturulmuş bir sigortadır. Karşı tarafın manevi zararlarına yönelik taleplerinin bununla karşılanması söz konusu olamaz. İMM sigortasına manevi tazminat miktarları da tanımlanabilir ve bu durumda yapılması gereken ödemeler sigorta tarafından karşılanır. Sigortalının karşı karşıya kaldığı haksız talepler olması halinde yine koruma kalkanı sağlayan İMM sigortasını limitsiz veya olabildiğince yüksek limitlerle yaptırmak beklenmedik durumlarda önemli bir koruma unsuru olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.