Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Arabada Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli?

0

Arabanızda lastikler ne zaman değiştirilmeli?

Arabanızda en iyi lastik markaları kullanmanız sizin için en iyi seçim olur. Çünkü en iyi lastik markaları olarak bilinen Michelin, Goodyear, Uniroyal, Continental gibi firmaların ürünleri malzeme kalitesi olarak üst seviyedir ve ömrü daha uzun olur. Lastiklerin ömrü dolduğunda değiştirmek sizin güvenliğiniz ve sürüş performansınız açısından çok önemli bir konudur. Genellikle lastik değiştirme zamanı yıl olarak 2 sene, mesafe olarak ise 50-60 bin km lastik ömrü olarak belirtilir.

Ancak kullanılan coğrafya, yol yapıları, sizin yaptığınız günlük mesafe gibi pek çok konu da bu süreyi değiştirebilir. En iyi lastik markaları size daha uzun süre kullanma fırsatı tanır, bu markaların lastikleri malzeme kalitesi açısından daha iyidir. Lastikler için süre tutmak gibi bir durum yoktur aslında, kullandığınız lastiğin çentikleri kaybolmaya başlarsa, yol tutuşunda sorun olursa değişme zamanı geldi demektir.

Bunların dışında lastiğin yanak kısmında hasar varsa, lastiğin üzerinde büyük bir delik, aşınma ya da yarık varsa, lastiğin topuzunda arıza varsa lastik değişim zamanı gelmiştir.

En İyi Kış Lastiği Hangisi?

Çıkma Lastik Alınır Mı?

Lastikler araç için oldukça önemli parçalardır, çünkü fiziksel temas olarak yola dokunan sadece onlardır. Yol tutuşu, fren mesafesi gibi konularda birincil rol oynarlar bu nedenle sizin için güvenliğin anahtarı anlamına gelirler ve en iyi lastik markaları kullanmaya özen göstermeniz gerekir.

Son dönemde tasarruf etmeye çalışan araç sahipleri yeni bir lastik almak yerine çok daha uygun fiyatlı olan çıkma lastikleri kullanmak istiyorlar. Bu durum ne kadar karlı görünse de son derece tehlikeli bir hareket olabilir. Bu lastikler jant üzerinde değillerdir ve siz hataları tam olarak göremezsiniz. Diğer yandan daha önce kullanılmış bir lastiğin ömrü kısalmış olacağı içi kısa süre sonra yeni bir lastik almanız da gerekebilir. Peki Arabada Lastikler Ne Zaman Değiştirilmeli?

Eğer aracınız yeniyse riske atmadan en iyi lastik markaları içinden en uygun modeli seçin ve aracınız için alın. Aracınız çok değerli ve yeni değilse çıkma lastik almadan önce lastiği bir teknisyene gösterin ve teknisyen onay verirse lastiği alın, böylece riski düşürmüş olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.