Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Abs Işığı Neden Yanar? Araçlarda Abs Işığı Yanmasının Sebepleri

0

Günümüz araçlarının büyük çoğunluğunda güvenlik açısından ABS yer almaktadır. Olası kazalarda ciddi yaralanmaları ve birtakım tehlikeleri önlemek amaçlı büyük öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı bazı durumlarda ABS ışığı yanar.

Abs Işığı Neden Yanar?

Araçların gösterge panelinde ABS ışığı bulunmaktadır. Özellikle gerekli durumlar söz konusu olduğu vakit ABS ışığının yanması büyük öneme sahiptir. Genelde araç çalıştırıldığı andan itibaren ilk 5 saniyede ABS ışığı yanar ve bu şekilde görünür. Aynı zamanda anti-kilitleme sistemi içerisinde problem söz konusu olduğu vakit, ABS ışığı düzenli olarak uyarı verir. Bu gibi problemler söz konusu olduğu vakit mutlaka ABS sistemi üzerinden, sorunun giderilmesi için destek alınması gerekmektedir.

Araçlarda Abs Işığı Yanmasının Sebepleri

Güvenlik noktasında belli başlı sebeplerden dolayı araçlarda ABS ışığı yanar. Bu da aslına bakılırsa oldukça doğaldır ve aynı zamanda güvenlik açısından büyük öneme sahiptir. Genel olarak ise iki temel sebepten araçlarda ABS ışığı yanar. Bunlardan biri ampulün ışığını test etmek amaçlıdır. Aynı zamanda kilitlemeyi önleyici fren sistemi üzerinde sorun olup olmadığına dair, sürücüyü uyarmak amaçlı yana bilmektedir. Tabi özellikle standart ampul yanma kontrollü olarak ABS ışığı aracın çalışması ile beraber ilk 5 saniyede yanar.

ABS Işığının Yanmasının Önemi Nedir?

Araç çalıştırıldıktan sonra 5 saniye boyunca ABS ışığı yanar ve daha sonra söner. Bu durum anti-kilitleme frenleme sistemi üzerinden güvenlik donanımının sağlıklı şekilde çalıştığını gösterir. Bu sebepten dolayı ABS ışığının doğru şekilde yanması ve doğru zamanda sönmesi güvenlik noktasında oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.