Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

2020 Türkiye’de En Çok Satan Otomobiller

0

Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği, 2020’de en çok satan otomobiller ne kadar hangi otomabil ve hangi serisi sattı bununla alakalı güncel bir istatistik hazırlayarak, araç sahibi olmak isteyenlerin hangi kriterleri ve hangi modelleri tercih ettiğini paylaştı. Dünyada şu an global bir salgın haline gelen Covid19 ekonomiyi etkilediği kadar otomotiv satışlarınıda büyük ölçüde etkilemiş durumda. Doğal olarak 2020 yılı içerisin’de diğer yıllara göre daha az alım gücü ve daha az satış gerçekleşmiş durumda. 2020 yılı içerisin’de Türkiye genelinde en fazla satan otomobilleri sıralayacak olursak, Fiat Egea, Renault megane ve clio, Honda Civic, Toyota Corolla gibi markalar ilk göze çarpan modeller arasında.

Türkiye’de En Çok Satılan Araçlar

Türkiye’de En Çok Satılan Araçlar
Türkiye’de En Çok Satılan Araçlar

Sıralamaya göz attığımızda Türkiye’de en çok satan araçlar, top 10 olarak SUV modellerinde revaşta olduğunu gözlemlendi. Araç alırken ilk olarak ekonomik güce bakılırken tabi sadece araç fiyatı değil bunun içerisin’de az yakan, parçası ucuz gibi bir çok kriterle birlikte güvenlik özelliklerine göre bir çok seçenek çıkabiliyor. Son yıllarda konforun yanı sıra servis ağı olan araçlarda daha fazla tercij edilmektedir. Otomotiv Distribütörleri Derneği, Türkiye’de üretilen ve yurtdışından ithal edilen bütün araçların o yıl içerisindeki tüm istatiskiklerini veri olarak tutarak, yıl içerisin’de hangi ayda hangi model ve kaç adet satıldığını verisel ve istatistik döküman haline getirmektedir. Yapılan bu çalışmayla birlikte insanların hangi araçlara daha rağbet ettikleri ve pazar payı büyük ölçüde belirlenmektedir.

2020 Otomobil Satış Sayıları Nedir?

2020 En Çok Satan Araç Satış Rakamları
2020 En Çok Satan Araç Satış Rakamları

Türkiye genelinde 2020 yılı içerisin’de fiyatların kendisini katlamasıyla ve ekonomik alım gücünün azalmasıyla birlikte tercih edilen lüks araçlar kendisini daha alt segment araçlara yer vermeye başladı. Dümnya genelinde satışı yapılmakta olan bir çok marka ve modele sahip araçların ülkemiz içerisinde belli başlı oluşan bir piyasası vardır. Ancak her ne kadar ekonomik gücün etkisi olsada araç sahibi olmak isteyen kişiler her sene kullanılan yeni teknoloji ve modelleri yakından takip etmektedirler. 2020 yılı ilk döneminde Türkiye’de en çok satan araçları sıralayacak olursak sırasıyla şu şekildedir;

  • Fiat Egea, şubat ayı sonunda 5442 adet,
  • Renault Megane, 4951 adet,
  • Toyota Corolla 4503 adet,
  • Renault Clio 3598 adet,
  • Volkswagen Passat 3516 adet,
  • Honda Civic 2266 adet,
  • Dacia Duster 2116 adet,
  • Peugeot 3008 1711 adet,
  • Hyundai Tucson 1596 adet
  • Citroen C5 Aircross 1347 adet,

Top 10 olarak nitelendirebileceğimiz modeller sırasıyla yukarıda saydığımız gibidir. Sıralamayı incelediğimizde, yakıt olarak daha az yakan araçların tercih edildiğini gözlemleyebiliyoruz.

Fiat Egea

2020 Fiat Egea
2020 Fiat Egea

Fiat markası, 2015 yılında Türkiye pazarında yer bulmuştur. İlk üretildiği günden bu zamana kadar 183.000 ‘den fazla aracın satış yapıldığı ve güzel bir başarıya imza attıklarını söyleyebiliriz. 2020 yılının ilk döneminde, zirvenin en başını çektiğini söyleyebiliriz. 2020 yılında ilk iki ay içerisin’de toplam’da 5442 adet araç satışı gerçekleştirerek listede zirve konumuna gelmiştir.

Renault Megane

2020 Renault Megane
2020 Renault Megane

Renault firması, Türkiye’de uzun yıllardır pazar yerini ve Top10’da devamlı zirveyi zorlayan bir firmadır. Özellikle Renault Megane modellerinde bir çok gelişmeyle birlikte Megane 3 modeli en çok tercih edilen ve Türkiye pazarında önemli bir konuma gelmiş durumdadır. Uzun yıllardır Türkiye’nin  Renault, magane III modeli ile 2020 yılının ilk iki ayında 4951 adet satış gerçekleştirerek ikinci sıraya yerleşmiştir. Türkiye pazarında Renault marka araçların bir çok modelleri bulunmakta olup aranan özelliklere ve fiyatlara göre her kesime hitap edecek bir çok model mevcut.

Toyota Corolla

2020 Toyota Corolla
2020 Toyota Corolla

Toyota otomotiv sanayi Türkiye’de yıllardan bu yana bir çok modeliyle pazar edinen modeller arasındadır. Çıkardığı bir çok modelle Türkiye pazarında’da tabiki zive yarışında en üstü hedefliyor. Toyota markasının 2020 yılı içerisin’de en çok satanlar zirve yarışında 4503 adet satış yaparak, 2020 yılının ilk iki ayında güzel bir yerde sıralamaya girerek ilk 3 içerisin’e dahil olmuştur. Otomobil kullanıcıları için en önemli şeylerden birisi olan servis ağının Toyata’da Türkiye genelinde olması, yakıt bakımından tasarruflu olmasıyla birlikte yeni nesil araçlarının modern ve şık tasarıma sahip olması tercih edilebilirliğini arttırmıştır. Ayrıca Toyota Coralla modellerinin, saymış olduğumuz özelliklere göre fiyat skalasının’da uygun olması satışını hızlandırmadaki en önemli faktörlerden birisidir.

Renault Clio

2020 Renault Clio
2020 Renault Clio

Renault markası, Türkiye pazarında eskilere dayanan ve her zaman zirveye oynayan otomobil firmasıdır. En çok satışını Clio modeliyle Türkiye’de yollarda görmekteyiz. 2020 yılı içerisin’de yepyeni Clio modeliyle en fazla satışı gerçekleştirilen otomobiller arasındadır. 2020 yılı Renault Clio modeli toplam’da 3958 adet satış yaparak zirve yarışında dördüncü sıraya yerleşerek güzel bir başarı elde etmiştir. Hatchback kasası Türkiye yolların’da ve seri bir araç olmasıyla birlikte fiyatının’da uygun olması tercih edilme nedenlerindendir. En çok tercih edilme nedenlerin bildiğiniz üzere az yakması ve parçasının ucuz olması ve servis ağının heryerde bulabilmenizdir. Bu model Türkiye’de bayan sürücülerin ilgisini çekmetedir ve fazlasıyla kullanan bayan sürücüler vardır.

Honda Civic

2020 Honda Civic
2020 Honda Civic

Honda firması, Türkiye’de en çok satan ve en çok tutulan modeli hangisidir diye sorsak herkes şüphesiz civic modeli diyecektir. Ancak 2017 yılı itibari ile yeni kasa modeliyle Türkiye pazarın’da önemli bir satış başarısı sağlamıştır. Sedan kasa modelleri ülkemizde hala revaşta olmakta olup 2266 adet satış yaparak ilk 2020 yılında 10 zirvesin’de altıncı sıraya yerleşmiştir. 2017 yılında çıkardığı modelde görüntü olarak bir çok değişikliğe giderek tamamen spor bir görünüme kavuşmuştur. Yeni kasası otomobil severler tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Hondanın kalitesi zaten tartışmasızdır bununla birlikte yeni kasadaki konforda üst seviyederdir.

Dacia Duster

2020 Model Dacia Duster
2020 Model Dacia Duster

Kendi kendini satabilme özelliğine sahip tek otomobil sloganıyla Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmıştır. 2020 yılı içerisin’de SUV olarak zirve yarışında ilk 10 içerisine girmeyi başarmıştır. Dacia Duster, SUV araçlar nezdinde baktığımızda 2020 yılı içerisinde en çok satan araçlardandır. Türkiye pazarında, 2020 yılı zaman diliminde 2116 satış adet satış gerçekleştirmiştir. Dacia Duster, yenilenen kasası yansıra fiyatı, iç ve dış görünümü gibi bir çok etkenden dolayı ilgi odağı olmuştur. Aracın spor görünümü ve ülkemizde SUV araç piyasasının fiyat politikalarına baktığımızda SUV araç alanların ilk tercih ettikleri araç arasında Dacia Duster girmektedir.

Peugeot 3008

2020 Peugeot 3008
2020 Peugeot 3008

Türkiye’de 3008 gerçekten sağlam ilgi gören ve sağlam bir tasarıma sahip olan SUV araçlardan bir tanesidir. Son yıllarda, 2020 yılı içerisinde en fazla satılan otomobiller arasında zirve yarışında ilk 10’a girerek toplam da 1711 adet satış yaparak sekizinci sıraya yerleşmiştir. SUV araçlar arasında ise ikinci sıraya yerleşerek büyük bir başarı gerçekleştirmiştir.

Hyundai Tucson

2020 Hyundai Tucson Modeli
2020 Hyundai Tucson Modeli

Hyundai Tucson, yeni çıkarmış olduğu model tasarımıyla insanları etkileyen modeller arasına girmiştir. Hyundai Tucson’da teknolojik olarak kullanılan özellikler arasında ileri teknoloji 4×4 özelliği olmasının yanısıra geniş içyapısı ve geniş bagaj ile seçilmeyi hakeden araçlardan bir tanesi olmuştur. 2020 yılı içerisin’de en çok satan otomobiller arasında Hyundai Tucson 1596 adet sayış gerçekletirerek dokuzuncu sırayas yerleşmiştir.

Citroen C5 Aircross

2020 Citroen C5 Aircross
2020 Citroen C5 Aircross

Citroen C5 Aircross SUV araçları, alışılmışın dışında yeni, heybetli ve şık görünümüyle sağlam bir görünüme sahip olmuştur. Kalitesi, dayanıklılığının yanısıra sürüş keyfininde en çok tercih edilen SUV araçlardan birisi olmuştur (Spor). Citroen C5 Aırcross SUV 2020 yılı içerisin’de zirve yarışında top 10’da kendisine son sırada yer bulup toplamda 1347 adet satış gerçekleştirmtir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.