Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Otomobile bahar bakımı nasıl yapılır?

0

Araç bakımı, mevsim geçişlerinde sıklıkla yapılan uygulamaların başında gelir. Özellikle zor şartların kendini yoğun biçimde hissettirdiği kış mevsiminden bahar aylarına geçişte yapılan bahar araç bakımı, araç sahiplerinin ihmal etmemesi gereken bir uygulamadır. Yağışlı havalar, aşırı soğuklar nedeniyle zor şartlar altında kullanılan aracınız doğal olarak yıpranır. Bahar aylarına girerken aracınızın bakımı noktasında bazı adımlar atmanız gerekir. Bahar bakımı kapsamında yapılan işlemler, aracınızın performansını artırır ve ömrünü uzatır.

Ertelenen ya da önemsenmeyen bakımlar arabalarda daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu bakım süreci de genel olarak bahar bakımı olarak adlandırılır.

Peki, arabalarda bahar bakımı nasıl yapılır?

 

Kış lastiklerini çıkarın

Otomobillerin kışın en önemli parçalarından birisi kış lastikleridir. Yaz ve bahar aylarında ise bu lastikler otomobilin performansını etkiler. Bu sebepten ötürü kış lastiklerini çıkarmalısınız.

Hava filtrelerini temizleyin

Kışın zorlu koşulları arabanızın hava filtrelerini tıkayabilir. Hava filtresinin tıkanması yeterli miktarda oksijenin yakılmasını engeller. Bu da motorun güç kaybı yaşamasına sebep olur. Temizleyici sprey kullanarak filtreyi ıslattıktan sonra içindeki kiri akıtıp su ile durulamak yeterli. Son olarak yağlama spreyi ile yağlarsanız hava filtresi temizleme işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.

Akü performansını kontrol edin

Soğuk havalarda akünüzün performansı düşer. Ayrıca nemli hava akünün elektronik sistemini etkiler. Bağlantı yerlerinde pas olup olmadığı ve akünün şarj seviyesinin yeterliliği kontrol edilmeli.

Hidrolik yağ kontrolü

Aracın hidrolik sistemi sadece mevsim geçişlerinde değil diğer zamanlar da gözden geçirilmeli.

Klima sistemini kontrol edin

Kış boyunca çalışmayan klima sistemi bahar aylarında kontrol edilmelidir. Polenler, tozlar kış süresince klimada birikebileceği için temizlenmezse sizi hasta edebilir.

Yağ seviyeleri kontrol edilmeli

Otomobilin çalışması için önemli bileşenlerden biri olan otomobil yağı da kontrol edilmelidir. Sadece yağ değil kış şartlarında çok çalışan silecekler ve silecek suyu da otomobil bahar bakımında mutlaka değiştirilmeli ve yenilenmelidir.

Dış bakım

Kışın tuzlanan yollar neticesinde aracınızın dış kaplaması da etkilenir. Paslanma da etkilerden birisidir. Sadece dış kaplama değil fren sistemi de etkilenen parçalardandır. Dış kaplama, boyama, fren sistemi bahara girilirken iyi şekilde kontrol edilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.