Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Ani Direksiyon Sertleşmesi | Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur?

0

Kullanmış olduğunuz aracınızda direksiyonunuz sertleşebilir. Yeni teknoloji kullanılan otomobillerde hidrolik direksiyon sertleşmesi olmakla birlikte eski nesil araçlarda ise normal bir sertleşme olmaktadır. Direksiyonun sertleşmesi hem sürüş açısından zorlaştırır hemde güvenliğiniz açısından risk oluşturabilecek arızalar oluşabilir. Direksiyonda oluşabilecek sertleşmelerin sebeplerinden bir taneside otomobilinizin ön takımında bulunan parçaların ayarsız olması sebebiyle araçta mekanik arıza oluşabilir.Hidrolik Direksiyon Ani Sertleşme sebeplerini aşağıda maddeler halinde sırayla okuyabilirsiniz. Bu durum önem arz etmekle birlikte erken teşhis ve varsa problem ivedilikle soruna müdahale etmek çok önemlidir. Aracınızın direksiyonda oluşacak bir sertlik sonrasında servisinize yada ustanıza müracat ederek sorun hakkında bilgi alıp çözüm sağlatmalısınız.

Direksiyon sertleşme nedenleri kısaca alttaki gibidir.

  • Direksiyon hidrolik yağıdan azalma veyahutta tamamen bitmesi.
  • Rot kolları, rot başları gibi ön takım parçalarında oluşacak arızalar.
  • Rot ayarının bozulması
  • Direksiyon kutusu veya mafsal arızası

Direksiyon yağının azalması ve yağsız kalması

Direksiyon Sertleşmesinin Sebepleri ve Çözümü
Direksiyon Sertleşmesinin Sebepleri ve Çözümü

Her şeyin eskidiği ve işlevselliğini yitirdiği gibi aracınızın direksiyonunda bulunan sitemde bulunan yağ zaman içerisinde işlevselliğini kaybedebilir. Mevcut hidrolik yağının azalması veyahutta tamamen bitmesi sonucunda direksiyonunuzda hemen sertleşme olmaz. Bunu zaman içerisinde hissetmeye başlarsınız. Her geçen gün direksiyonunuz dahada sertleşir ve artık dönmemeye başlar. Direksiyon da bulunan yağ azaldıysa gıcırdamalar ve uğultular araç içerisinde bulunanların rahatlıkla duyabileceği şekilde olur. Araç sürücülerinin bu durumla karşılaşması durumunda ilk yapması gereken işlem yakınlarında bulunan bir servise yada araçlarını ustalarına götürüp direksiyon power yağ seviyelerini ölçtürmeleri gereklidir.

Direksiyon Kutusu Arızaları :
Direksiyon mafsal arızası, aşınmaları da aracınızın direksiyonunun zor dönmesine sebebiyet verebilir. Direksiyon mafsalı aracınızın önemli parçaları arasındadır ve arıza yapması durumunda hızlı bir şekilde tamir ettirilmesini öneririz. Direksiyon mafsalı dişlilerinde oluşabilecek aşınmalar sonrasında direksiyon üzerindeki tepkileri fazlasıyla azaltacak ve bu durumun sürücü tarafından farkedilmemesi sonucu kullanmaya devam etmesiyle birlikte aracınızın direksiyonu boşa dönmeye başlayacaktır.

Ön Takım Sorunları : Rot Ayarında Bozukluklar
Ön takım içerisinde rot kolları, rot başları, tablalar , aks gibi parçalar bulunur. Bu parçalardan bir tanesinde arıza oluşması sonrasında aracınızın direksiyonda hissettirecektir. Ancak mevcut aracınızın yakın zaman içerisinde rot kolları ve rot başlarını değiştirttiyseniz ve yapılması gereken rot ayarını yaptırmadıysanız direksiyonunuzda sertleşme oluşabilir. Bu tarz parçaların değişimi sonrasında yada tamir edilmesi gibi durumlarda rot servisine giderek ilgili rot ayarlarının yapılması gereklidir. Rot ayarını yaptırdığınızda aracınızın direksiyonun normale döndüğünü hissedeceksiniz.

Müşür ve Elektrik Sistem Arızaları :
Yukarıda saymış olduğumuz sorunların dışında aracınızın elektrikli yada hidrolij direksiyonunda bulunan elektronik parçaların serviste kontrollerini sağlatabilirsiniz. Bu parçaların sigorta ve müşürlerinde oluşabilecek bir sorun yine aynı şekilde aracınızın direksiyonunda istenmeyen sertleşemelere neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.