Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Tesla işleri iyice büyütmek istiyor: Elon Musk şimdi de madenci oluyor!

0

Elektrikli araç bataryalarında kullanılan metal talebinin hızla artmasıyla birlikte, konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklar, Tesla’nın bir pil-metal madeni olan Sigma Lithium Corp’u satın almayı düşündüğünü söylüyor.

Gizlilik anlaşması kapsamında isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişilere göre, Elon Musk’ın yönettiği Tesla, bir teklif hakkında potansiyel danışmanlarla görüşüyor. Sigma Lithium, kendi rafineleme sürecini düşündüğü çeşitli madencilik seçenekleri arasında yer alıyor.

Şirketin en büyük yatırımcısı, %46’sını elinde tutan Brezilyalı özel sermaye fonu A10 Investimentos’tur. Sigma’nın ortak CEO’su Ana Cabral-Gardner tarafından kurulan fon, şirketin en büyük hissedarı konumunda. Ortak CEO Calvyn Gardner de madencinin bir kısmına sahiptir. Şirketin ABD hisseleri satış sonrası işlemlerde %25’ten fazla artarak yükseldi.

Tesla işleri iyice büyütmek istiyor: Elon Musk şimdi de madenci oluyor!

Kaynaklar, görüşmelerin erken aşamalarda olduğunu ve bir işlem gerçekleşmesinin garantisi olmadığını belirtiyor. Geçen 12 ayda hisselerin üç katına çıkması ve sahiplerinin yüksek fiyat beklentileri, potansiyel alıcıların teklif vermekten kaçınmasına neden olabilir. Ayrıca kaynaklara göre, Sigma’nın sahipleri, bir çıkış aramadan önce ana projesini daha da geliştirmeyi bekleyebilir.

Elon Musk veya Tesla temsilcileri henüz yorum yapmadı. Sigma Lithium’in Cabral-Gardner’ı ise “söylentiler” hakkında yorum yapmayı reddetti.

Şirket, Brezilya’da Grota do Cirilo olarak bilinen büyük bir lityum kaya yatağı geliştiriyor. Şirket, geçen yılın Aralık ayında, maden rezervlerinin önceki tahminden %63 daha yüksek olduğunu ortaya koyan bir anket sonrasında, projenin lityum üretimini neredeyse üç katına çıkarmayı düşündüğünü açıkladı.

Sonuç ne olur, Elon Musk bu şirketi gerçekten satın alır mı orası bilinmez. Ancak Elon Musk’ın bu girişimleri bile Tesla’nın tıpkı şimdi olduğu gibi ilerleyen yıllarda da elektrikli otomobil sektörünün lider isimlerinden biri olmayı sürdüreceğini gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.