Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Tesla, 363 Bin Otomobilini “Geri Çağırdı”

0

Elektrikli otomobil sektörünün öncülerinden gösterilen Tesla ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla otomobillerde kullanılan FSD isimli otonom sürüş sistemi ile ilgili bir direktif yayınladı. Tesla, bu direktif kapsamında FSD bulunan 363 bin kadar otomobili geri çağırma programına aldı.

Tesla için iyi olan şey şu ki bu geri çağırma programı fiziksel olarak gerçekleştirilmeyecek. Zira şirket, araçları için uzaktan güncelleme (OTA) sunabiliyor. Hal böyle olunca Tesla sahiplerinin fabrikalara gitmesine gerek olmayacak. Geliştirici ekip FSD için yeni bir yazılım güncellemesi yayınlayacak ve bu güncelleme uzaktan araçlara sunulacak. 

Tesla’nın geri çağırma programına alınan modelleri şu şekilde:

NHTSA’nın direktifine göre FSD sistemi yüklenmiş olan 2016-2023 Model S ve Model X’ler, 2017-2023 Model 3’ler ile 2020-2023 Model Y’ler için geri çağırma programı başlatılmış durumda. Peki ne oldu da NHTSA yetkilileri böyle bir direktif yayınladı?

NHTSA’nın direktifinde otonom sürüş sisteminin birkaç noktada kazalara neden olabileceği ifade ediliyor. Yetkililere göre trafik ışıkları, hız sınırı levhaları ve şerit değiştirme ile ilgili durumlarda araçların kazaya karışma olasılıkları var. Ancak bu noktada örneklendirmeler yapılmadı. Yani FSD’nin tam olarak nerelerde hata yaptığı ve böyle bir geri çağırmaya yol açtığı net değil.

Elon Musk’tan tepki: Çağ dışı!

Twitter’da konuyla ilgili yapılmış bir paylaşıma yanıt veren Elon Musk, NHTSA’nın geri çağırma kararına tepki gösterdi. Ancak bu tepkinin nedeni fiziki eylem değil “geri çağırma” tabiriydi. Elon Musk şöyle konuştu: “Kablosuz yazılım güncellemesi için “geri çağırma” kelimesi çağ dışıdır ve düpedüz yanlıştır!”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.