Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Arabanın Kilometresiyle Oynandığı Nasıl Anlaşılır

0

Arabanın Kilometresiyle Oynandığı Nasıl Anlaşılır sorusu ikinci el araç alacaklar için önemli konulardan bir tanesidir. Ne yazık ki ikinci el araç alım satım piyasasında ahlaktan yoksun bir çok kişi araçlarındaki arızaların yanısıra kilometreyide gizlemektedir. Herkes araç alırken aracın yürürünün dışında kaportası ve kaç kilometrede olduğunu bilmek ister ve uygun fiyata kilometresi düşük araç almak ister. Kilometresi düşük araç almadaki asıl hedef, kilometresi yüksek olan araçlara göre daha az yorgun olması ve dolayısıyla araçta bulunan parçaların daha az eskimiş olmasından kaynaklıdır. Kilometresi yüksek araçların kilometresi düşük araçlara göre daha fazla sorun çıkarma riski vardır.

Kilometresi düşürülmüş araçlar nasıl anlaşılır ?

Kilometresi düşürülmüş araçlar nasıl anlaşılır ?
Arabanın Kilometresiyle Oynandığı Nasıl Anlaşılır ?

Ne yazık ki bazı art niyetli ve ticari ahlaka sahip olmayan bazı otomobil satıcıları, araç almak isteyen kişilerin bu beklentilerini iyi bildiklerinden dolayı araçların kilometrelerini bir çok farklı yolla düşürmektedirler.
Kilometresi düşük diye alacağınız bir aracı daha sonrasında kilometresinin düşürüldüğünü anladığınızdaki hayal kırıklığı ve maddi zarara uğramamanız adına ufak bir kaç bilgiyle sizlerde bu tuzaklardan korunmuş olursunuz.

En Çok Uygulanan Yöntemlerden Kolay Kolay Vazgeçmeyin:
Örneğin malum ikinci el araç satış sitesinden ikinci el araçlara bakmak yerine çevrenizde tanıdığınız ve ticaretine güvendiğiniz kişiler varsa bu kişilerden araç almayı tercih edebilirsiniz. Otomobil almak için en güvenilir yöntemlerden bir tanesi çevreizde bildiğiniz ve tanıdığınız kişilerden almak hep ilk planınızda olsun.

Ancak çevrenizde aradığınız araç niteliklerinde bir otomobil bulamıyorsanız iki seçenek kalıyor ya galericilerden yada ilan sitelerinden alacaksınız. Burda aracın km’si ile oynanıp oynanmadığını anlayabilmeniz adına altın değerinde yöntemler şöyledir;

  • Mümkün mertebe otomobilin ilk sahibinden almayı tercih edin
  • Araç satııcısından serviste yaptırmış olduğu bakım ve kayıtları mutlaka isteyin ve bu kayıtlarıca dikkatli bir şekilde inceleyin
  • Eğer özel bir serviste araç bakımları vs yapılmışsa en son yaptırdığı kaydı talep ederek inceleyin
  • TÜV-TÜRK muayene girdiği zaman kilometresi orjinal olarak yansımaktadır ve bu bilgilere 5664’e plaka ve şase numaralarından sorgulama yapabilirsiniz
  • E-devlet sitesi üzerinden araç plakasıyla alakalı elde edebileceğiniz tüm detayları dikkatlice inceleyin.
  • Mevcut sigorta şirketinize almak istediğiniz aracın sizden istenen bilgilerini vererek aracın kaçıncı sahibi olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Araçta bulunan donanımları kontol edebilirsiniz. Örnek verecek olursak direksiyon, vites kutusu gibi parçaların çok fazla aşınmış olması ve aracın kilometresinin bu aşınmaya göre çok düşük olması diğer bir şüphelenilmesi gerektiren durumlardandır.
  • Aracın mevcut olması gereken beygir gücünün çok fazla düşük çıkması yine kilometresiyle oynanmış olabileceği anlamını taşıyabilir
  • 10 yaşını doldurmuş yada daha fazla bir yaştaki otomobilin 150.000 kilometresinin altında ise yine aynı şekilde şüphe edilmesi gereken durumlar arasındadır. Bu tür araçlarda ilk sahibi veyahutta ikinci sahibi değil ve çok el değiştiren bir araçsa bu durumda çok daha fazla şüphe duymanız gerekir.

 

Ekspertizin Önemi:
Yukarıda saymış olduğumuz maddeler bir otomobilin kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini anlamak için her zaman yeterli olmayabilir. Günümüz teknolojisinde bir aracın kilometresini düşürmek için artık bir çok profesyonel yollara başvurulmaktadır. Kaldı ki sürücülerin dışında uzman kişilerin bile bunu anlamakta zorluk çektiği zamanlar olabiliyor. Bu suça ortak olarak kilometre düşürmeden ekmek kapısı adı altında iş yapanlar var. Bu yüzden bildiğiniz ve güvendiğiniz ekspertiz firmalarını tercih ederek detaylı bir ekspertiz raporu talep etmelisiniz.

Peki Orijinal Kilometresini Nasıl Öğreniriz:
Bir otomobilin orjinal kilometresini öğrenmek araç alırken en zorlanacağınız durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden 5664 sorgulama servisinden sorgulamanız her ne kadar yardımcı birer faktör olsada ücretli bir uygulama olmasının yanısıra güncel bilgilerin görünmemesi ve 3 kaydı görebilme ancak diğer kayıtları görememe gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.  Bu nedenle TÜV-TÜRK km sorgulama servisinden sorgulama yapmanı daha garanti olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.