Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Muayenesiz yakalanırsam ne olur? – Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

0

Muayenesiz yakalanırsam ne olur? – Muayenesiz Araç Kullanma Cezası ne kadar diye merak ediyorsanız öncelik olarak otomobil sürücülerinin hem kendi güvenliği hemde başkalarının güvenliği açısından uyulması zorunlu olan kurallar olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu kurallardan bir taneside araç muayenelerinin belirlenen zamanda muayeneye girme zorunluluğudur. Ancak muayenesiz bir araçla trafiğe çıkmanız ve çevirmeye takılmanız durumunda uygulanacak olan cezai işlemler vardır. Bu her yıl güncel olarak değişmektedir. Peki muayenesiz olarak trafik polisine yakalandığınızda neler oluyor bununla alakalı cevap niteliğinde olan makalemizi okumaya devam edebilirsiniz..

Muayenesiz gezme cezası ne kadar?

Aracaınızın muayenesinin yapılmaması sonucu ve trafik polisinin çevirmesine yakalandığınızda 2020 muayenesiz araç için uygulanacak güncel ceza 288 TL’dir. Ancak erken ödeme yapmanız durumunda (15) gün içerisinde 216 TL olarak ödeyebilirsiniz. Fakat şunuda hatırlatmak isteriz ki ehliyet puanınızdan -10 puan düşecektir.

Muayenesiz Polise Yakalanırsam Ne Olur

Aracınızla seyahat halindeyken çevirmeye takıldınız ve sizden aracınızın evraklarını istediler bu durumda trafik polisinin çevirme sonrasında tespit etmiş olduğu muayensizlikten dolayı kurallar çerçevesinde cezai işlem uygulanabilir.

Tespit edildikten sonra muayenesiz araç kullanmanızdan dolayı 288 TL ceza uygulanacaktır ve -10 puan ehliyetinize yansıyacaktır. Bundan sonra polisin size 7 gün içerisinde aracınızın muayenesini yaptırmanız için uyararak bırakır. Fakat 7 gün içerisinde muayenenizi yaptırmama durumunda tekrar rutin polis çevirmesine yakalanırsanız çekici ile aracınız otoparka çekilirek aracınız bağlanır. Bu durum sonrasında muayene ücretinin çok çok fazlasını ceza olarak ödersiniz. Mevcut çekilen otoparktan aracınızı ne kadar geç alırsanız o kadar gecikme cezası otopark ücreti, çekici parası gibi bir çok ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

Aracımın Muayenesi Zamanı Geçerse Ne olur

2020 Muayenesiz Araç Kullanma Cezası
2020 Muayenesiz Araç Kullanma Cezası
Yıl Cezası Erken Ödeme Ceza Puanı
2020 288 TL 216 TL 10
2019 235 TL 10
2018 108 TL 81 10
2017 95 TL 71,25 10
2016 92 TL 69 10

Arabatavsiyesi.com olarak sizlere tavsiyemiz aracınızın muayenesini zamanında yaptırmanızdır. Aracınızın trafikten men edilmesine yani trafiğe çıkmas yasağına kadar gidebilecek ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, aracınızın muayenesini yaptırmanız sonrasında trafik men kaydını trafik şubeden sildirmeniz gerekecektir.

Bir diğer sorun ise, aracınızın muayenesini geciktirdiğiniz süreç içerisinde TÜVTÜRK sizden geçecek her aydan muayene ücretinin %5 daha fazla alarak gecikme faizi işlemi uygulayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.