Araba Rehberi

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı | Çekme Belgesi Alma | 2020 |

Çok karışık bir süreç olduğu düşünülen çekme belgesi alma ve çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma işlemleri düşünülenin aksine oldukça kolaydır. Süreç hakkında önceden bilgi sahibi olduğunuzda çekme belgeli aracınızın işlemlerini çok kısa sürede halledebilirsiniz. Bu işlemler için muameleciye ayrıca ücret ödemenize gerek yoktur.

2020 yılı çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ve çekme belgesi alma masrafını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Not: Ben tüm adımları detaylıca anlattım ama yinede çekme belgesi işlemleri ile ilgili sorularınız varsa konu altı yorum bölümünden sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplayacağım.

Çekme Belgesi Alma İşlemleri ve Masrafları 2019

Çekme belgesi almak yani aracınızı trafikten çekmek istiyorsanız ;

 • Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) borçlarınızı ödeyin.
 • Varsa Trafik cezaları, HGS, Köprü kaçak geçiş cezalarınızı ödeyin.
 • Plakalarını sökün ve ruhsatınızla en yakın notere gidin.
 • 2019 yılı noterlik ücreti olan 17.70 TL ödeyin ve çekme belgenizi alın.

İşte bukadar kolay! Eskisi gibi dilekçe yazdırmanız ve EK-1 formu gibi formlar istenmiyor. Emniyet müdürlüğüne de gidilmesi gerekmiyor. Artık tüm çekme belgesi işlemleri noterler tarafından yapılıyor.

Önemli: Aracınızın mauayenesi bitip bitmediğide çekme belgesi işlemlerinde önemlidir. Eğer çekme belgesi aldındığında aracının maueyenesi yoksa ve kanıtlanamıyorsa 2005 tarihi baz alınır ve güncel tarihe kadar ceza ödersiniz. Kanıtlanabiliyor ise örneğin 2016 yılında aracınızın mauayensi bitmiş ve siz 2017 yılında çekme belgesi almış olun. Tekrar aracı trafiğe çıkarmak istedğiniz de aradaki 1 yıl için gecikme cezası ödersiniz. Çekme belgesi aldığınız tarihten itibaren herhangi bir ceza çıkmaz.

Çekme belgesi aldıktan sonra aracınızı kesinlikle trafiğe çıkarmamanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra artık aracınızı muayaneye sokmak ve trafik sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz. MTV vergiside artık aracınıza işlemez. Aracınızı satmak isterseniz de noterden rahatlıkla satabilirsiniz.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma İşlemleri ve Masrafları 2019

Gelelim diğer bir konuya! Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma nasıl yapılır? Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ne kadar tutar? Bu süreçte sanılanın aksine karışık değil kolay bir süreçtir. Sizlere kafanızı karıştırmadan adım adım yazacağım.

Çekme belgeli aracınızı trafiğe çıkarmak için;

-Araca trafik sigortası yaptırın.

-Aracın muayenesini yaptırın.

– Aracın ruhsatı ve kimlik belgenizle notere gidin.

-Noter size aracın plakalarının basılması için  makbuz verir. Bununla birlikte plakaları en yakın şöförler cemiyetinden bastırıp takrar notere gideceksiniz.

-Noter size yeni ruhsatınızı basıp vericek.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı 2019

2019 yılında çekme belgeli aracınızı trafiğe çıkarma masrafı olarak ortalama olarak aşağıdaki gibi harcamalarınız olur. Yalnız bu kişiden kişiye ve araçtan araca değişir!

 • 2019 yılı araç muayene ücreti : 279,66 TL (Otomobil için)
 • 2019 yılı egzoz muayene ücreti: 65 TL
 • Çekme belgeli araç noter mesrafı :224 TL
 • Plaka basım ücreti: 60 TL
 • Trafik sigortası ücreti : 1200 TL (Ortalama fiyattır. Kişi ve araca göre değişir)

2019 yılı çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ortalama 2.000 TL’dir.

Bu içeriğimizde çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar?, Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ne kadar olur?, Çekme belgeli araç noter masrafı ne kadardır?, Araç trafikten nasıl çekilir ? gibi soruların cevaplarını vermiş olduk.

Sorularınız varsa konu altı yorum bölümünden sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplayacağız.

Etiketler

Araba Tavsiyesi

Araba Tavsiyesi; Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri, Araba Fiyatları, Araba Yorumları Kısacası Arabalara Dair Her Şey Arabatavsiyesi.com'da!

16 Yorum

 1. Öncelikle açık ve net olarak anlatan bu yazı için teşekkürler. Çekme belgeli bir aracın satışı için noter ne kadar ücret talep etmektedir ve plakasını değiştirmek istiyorsak bu satış esnasında mı bildirmemiz gerekir?

  1. Karabey merhaba,

   Öncelikle rica ederim. Sorunuz için aşağıdaki ücretleri ödemelisiniz.
   Çekme belgeli araç noter mesrafı :224 TL
   Plaka basım ücreti: 60 TL

 2. Sonuç olarak, 284 TL, yeniden plaka çıkarma ücreti ödenecek.. Değil mi? Diğer tüm işlemler bittikten sonra.. 😊

 3. merhaba 2019 nisanda çekme belgeli araç alıp trafiğe çıkarttım ilk mtv dönemi geçtiği için çıkmadı fakat 2. dönem mtvde görünmüyor edevletde de çıkmadı 2020 demi başlar

  1. Merhaba Özkan bey,
   Çekme gelgeli araç trafikten çekilirken mtv borçları ödenmiş oluyor. Siz şimdi trafiğe sokarsanız 2019 ocak ayında ödersininiz.

 4. öncelikle açıklamalarınız gayet anlaşılır emeğinize sağlık,5 yıldır muayene yapılmamış bir aracı satın almak istiyorum araç sahibi aracı çekme belgeli vereceğini söyledi,çekme belgesi ile vereceği aracı aldığımı varsayalım. aracı tekrar trafiğe çıkarırken fenni muayene yaptırmam gerektiğinden örneğin 2019 yıllı fenni muayene ücreti olan (279,66 tl+5 yıllık gecikme faizi) ve diğer masraflar olarak mı ödeyeceğim,?yoksa araç 5 yıl önce çekme belgesi ile trafikten düşürüldüğünden bu yılın ücreti olan 279,66 tl ödeyip muayene yaptırabilecek miyiz?
  birde malum bu araçlar trafiğe çıkamadığından diyelimki muayeneden 1 seferde geçemedi ve muayene tekrarı istendi,30 günlük bir ek süre oluyor mu?almak istediğim araç başka şehirde olduğundan olurda muayeneden geçmez isebulunduğum ile çekici ile getirmek durumunda kalacağım.sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim,iyi çalışmalar

 5. Selamunaleykum abi şimdi ben çekme belgeli bir araç alıyorum toplam masrafı nedir muayene sigorta hariç

 6. Nisan Ayında muayenesi bitmiş transit alacağım çekme belgeli alacağım. Plaka masrafı 284 TL anladım ama bu muayene ücreti Nisan ayından bu güne kadar kaç TL cezası olur teşekkürler.

 7. iyi günler ben aracımı 2018 yılında trafilten çekmiştim şimdi trafiğe tekrar sokacağım fakat bana trafik cezan var onu taksitlendir ondan sonra vizeye girebilirsin dediler ben ödedim 2 taksiti vizeye girdim sigorta yaptırıp sevinerek gittim notere noter bana mtv borcun var dedi olamaz dedim yoktur birdaha bakın tekrar baktılar mtv morcu gözüküyor ve ben mtv borcu ödedim çekme belgeli bir araca neyse ödediklerim önemli değil ben plakamı nasıl çıkartamıyorum bir bilginiz varmı yardımcı olun lütfen

 8. 2011 den bu yana muayene olmamis traktoru trafikten cekerken geriye donuk zorunlu trafik borvu cikarmi

 9. Merhaba,
  Trafikten çekerken plakayı ibraz etmek zorunlu mu? Plaka kayıpsa ne yapmak gerekiyor?
  Teşekkürler.

 10. aracımın ruhsatı 30 senelik hiç sahip değişmedi .yatan araç 3 senedir sigorta yapılmad.şimdi yeniden trafiğe çıkarıcam ancak ,ruhsattan dolayı siğ yaptıramıyorum .ne yapmam gerekir.teşşekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı