Reklamı Kapat

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı | Çekme Belgesi Alma | 2019 |

Sponsorlu

Çok karışık bir süreç olduğu düşünülen çekme belgesi alma ve çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma işlemleri düşünülenin aksine oldukça kolaydır. Süreç hakkında önceden bilgi sahibi olduğunuzda çekme belgeli aracınızın işlemlerini çok kısa sürede halledebilirsiniz. Bu işlemler için muameleciye ayrıca ücret ödemenize gerek yoktur.

2019 yılı çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ve çekme belgesi alma masrafını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Not: Ben tüm adımları detaylıca anlattım ama yinede çekme belgesi işlemleri ile ilgili sorularınız varsa konu altı yorum bölümünden sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplayacağım.

Çekme Belgesi Alma İşlemleri ve Masrafları 2019

Çekme belgesi almak yani aracınızı trafikten çekmek istiyorsanız ;

  • Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) borçlarınızı ödeyin.
  • Varsa Trafik cezaları, HGS, Köprü kaçak geçiş cezalarınızı ödeyin.
  • Plakalarını sökün ve ruhsatınızla en yakın notere gidin.
  • 2019 yılı noterlik ücreti olan 17.70 TL ödeyin ve çekme belgenizi alın.

İşte bukadar kolay! Eskisi gibi dilekçe yazdırmanız ve EK-1 formu gibi formlar istenmiyor. Emniyet müdürlüğüne de gidilmesi gerekmiyor. Artık tüm çekme belgesi işlemleri noterler tarafından yapılıyor.

Önemli: Aracınızın mauayenesi bitip bitmediğide çekme belgesi işlemlerinde önemlidir. Eğer çekme belgesi aldındığında aracının maueyenesi yoksa ve kanıtlanamıyorsa 2005 tarihi baz alınır ve güncel tarihe kadar ceza ödersiniz. Kanıtlanabiliyor ise örneğin 2016 yılında aracınızın mauayensi bitmiş ve siz 2017 yılında çekme belgesi almış olun. Tekrar aracı trafiğe çıkarmak istedğiniz de aradaki 1 yıl için gecikme cezası ödersiniz. Çekme belgesi aldığınız tarihten itibaren herhangi bir ceza çıkmaz.

Çekme belgesi aldıktan sonra aracınızı kesinlikle trafiğe çıkarmamanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra artık aracınızı muayaneye sokmak ve trafik sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz. MTV vergiside artık aracınıza işlemez. Aracınızı satmak isterseniz de noterden rahatlıkla satabilirsiniz.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma İşlemleri ve Masrafları 2019

Gelelim diğer bir konuya! Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma nasıl yapılır? Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ne kadar tutar? Bu süreçte sanılanın aksine karışık değil kolay bir süreçtir. Sizlere kafanızı karıştırmadan adım adım yazacağım.

Çekme belgeli aracınızı trafiğe çıkarmak için;

-Araca trafik sigortası yaptırın.

-Aracın muayenesini yaptırın.

– Aracın ruhsatı ve kimlik belgenizle notere gidin.

-Noter size aracın plakalarının basılması için  makbuz verir. Bununla birlikte plakaları en yakın şöförler cemiyetinden bastırıp takrar notere gideceksiniz.

-Noter size yeni ruhsatınızı basıp vericek.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı 2019

2019 yılında çekme belgeli aracınızı trafiğe çıkarma masrafı olarak ortalama olarak aşağıdaki gibi harcamalarınız olur. Yalnız bu kişiden kişiye ve araçtan araca değişir!

  • 2019 yılı araç muayene ücreti : 279,66 TL (Otomobil için)
  • 2019 yılı egzoz muayene ücreti: 65 TL
  • Çekme belgeli araç noter mesrafı :224 TL
  • Plaka basım ücreti: 60 TL
  • Trafik sigortası ücreti : 1200 TL (Ortalama fiyattır. Kişi ve araca göre değişir)

2019 yılı çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ortalama 2.000 TL’dir.

Bu içeriğimizde çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar?, Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı ne kadar olur?, Çekme belgeli araç noter masrafı ne kadardır?, Araç trafikten nasıl çekilir ? gibi soruların cevaplarını vermiş olduk.

Sponsorlu

Sorularınız varsa konu altı yorum bölümünden sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplayacağız.

14 Yorum

Yorum Bırakın