Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Oksijen Sensörü Arızası | Lamda Sensörü Arızası | Ustaya Sor Cevaplasın!

0

Yararlı bir içerikle tekrar karşınızdayız. Bu içeriğimizin konusu ”Oksijen sensörü arızası” diğer bir deyişle ”Lambda sensörü arızası”. İçeriğimizi okuduktan sonra sorularınız olursa konu altı yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz. Enjeksiyonlu çoğu araçta bulunan Oksijen Sensörünün görevi egzoz gazında tespit ettiği oksijen miktarını aracın beynine bildirmektir.

Böylece otomobil oksijen sensöründen gelen veriler sayesinde yanma odasındaki hava yakıt karışımını dengede tutar. Oksijen sensörü araçların egzozunda bulunduğundan dolayı zamanla ıslanarak veya çamurlanarak bozulur ve işlevini yerine getiremez. Bu durum yaşandığında aracın beynine yanlış veri göndereceğinden dolayı aracınızda sorunlara sebep olması kaçınılmazdır.

Oksijen Sensörü Arızalanırsa Aracımızda Nasıl Belirtiler Meydana Gelir?

Yakıt tüketiminde artış

Oksijen sensörünün arızalanması durumunda hava yakıt karışımı dengesiz ayarlayıp yanma odasına daha fazla yakıt göndereceği için yakıt tüketiminizde artış meydana gelecektir. Tabii bunun birden fazla sebebi olabileceğini de unutmayın. Yakıt haricinde, aracınızda çürük yumurta kokusuna benzer iğrenç bir koku alıyorsanız ve egzozdan da siyah duman atıyorsa şüphelenebilirsiniz.

Motor arıza lambası yanar

Motor arıza lambası, her araçta olmasa da bazı araçlarda oksijen sensörünün arızalanması durumunda da yanabiliyor. Dizel veya benzinli araçlarda nadir yanar, LPG’li araçlarda ise yanması kaçınılmazdır çünkü gaz oksijen sensörüne en fazla zararı veriyor. Bu yüzden LPG’li araçlarda en çok görülen sorunlardan bir tanesi de oksijen sensörü arızasıdır.

Düzensiz rolanti ve motorda tekleme

Oksijen sensörü aracınızın beynine yanlış veriler gönderirse, ateşleme zamanlaması olumsuz etkileneceğinden, rolantinizin düzensiz olması, arada sırada motorda tekleme yapması veya gaz yememe gibi sorunlar yaşamanız arızalı oksijen sensörünün belirtilerinden bir tanesidir. Ancak gene tekrarlıyoruz, bu sorunlara sadece arızalı oksijen sensörü sebep olmaz.

Çekişin Düşmesi

Aracınızda oksijen sensörü arızası nedeniyle hava / yakıt dengesi bozulursa aracınızın çekişinde kararsızlıklar hissedebilirsiniz. çekişin düşmesi sadece lambda sensörü arızasına işaret etmez. Diğer arıza belirtileri ile beraber değerlendirilmesi gerekir.

Oksijen Sensörü Değişim Aralığı

Oksijen sensörünün kalitesi araçtan araca değiştiği için bunun için kesin bir rakam veremeyiz ama genellikle 70.000 km ve 100.000 km aralığında değiştirilmesi gerekmektedir. Asıl rakamları motor ustanızdan öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki arızalı oksijen sensörünü erken değiştirmek hem aracınızın motor ömrünü uzatır hem de egzozdan çıkan gazın çevreye daha az zarar vermesini sağlar.

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan muzdaripseniz kesin tespit için bir yetkili veya özel servise gidip sorununuza teşhis koydurabilirsiniz. Sorularınız varsa sizi hemen alttaki yorum bölümüne alalım:)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.