Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Japon Araba Markaları Hangileridir? En İyi Japon Otomobil Markaları Rehberi

1

Daha önce sizlere ‘’Alman Araba Markaları’’nı tanıtmıştım. Eğer okumak isterseniz buraya tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz. Bugün ise ülkemizde yeri farklı olan, gönüllerde taht kurmuş  ”Japon Araba Markaları”ndan bahsetmek istiyorum.

Japon otomobillerinin yüksek kalitesi onları dünya çapındaki en iyi otomobillerin arasına yerleştirmeyi başardı diyebiliriz.

Japon arabaların ünü ülkemizde hatrı sayılır derecede fazla. Özellike gençler arasında Japon arabalar çok fazla tutuluyor. Gençlerin tercihlerinde  Honda’lar, Subaru’lar başı çekerken, orta yaş kesimin ise tercihi Toyota oluyor. Lexus ve İnfiniti ise fiyatından dolayı daha iyi maddi durumu olanlar tarafından tercih ediliyor.

 

En popüler Japon araba markalarını sıralamak gerekirse;

 • Toyota
 • Honda
 • Nissan
 • Suzuki
 • Mazda
 • Subaru
 • Mitsubishi
 • Isuzu
 • Daihatsu
 • Infiniti
 • Lexus

1.Toyota

Kuruluş: 1937

Genel merkez: Toyota, Aichi, Japonya

Kurucu / Ana Şirket: Kiichiro Toyoda

2018 yılında Toyota 79’inci yıldönümünü kutladı. Geleneksel Avrupalı’lar kadar eski bir üretici olmamasına rağmen, Toyota, araçlarının kalitesi ve sağladığı sürüş güvenliği için dünyadaki en iyi üreticilerden biri olmaya devam ediyor. Her yıl yeni konseptlerle geldiği gibi, araba imalatında güncel ve yenilikçi bir yaklaşım sürdürmeyi başarıyorlar.

2.Honda

Kuruluş: 1946

Genel merkez: Minato, Tokyo, Japonya

Kurucu / Ana Şirket: Soichiro Honda, Takeo Fujisawa

Bu Japon otomobil üreticisi, dünyaca ünlü bir otomobil ve dünyanın en büyük motosiklet üreticisi. 2 zamanlı bir motosiklet motoru üreticisi olarak başladı. Halen üretimde olan 20’den fazla modeliyle (en popüler olanı Civic, Accord ve CR-V SUV), Honda, küresel düzeyde otomobil endüstrisinde önemli bir oyuncu olmaya devam ediyor.

3.Nissan

Kuruluş: 1933

Genel merkez: Minato, Tokyo, Japonya

Kurucu / Ana Şirket: Masujiro Hashimoto, Kenjiro Den, Rokuro Aoyama, Meitaro Takeuchi, Yoshisuke Aikawa

Renault-Nissan ittifakının bir parçası olan bu marka, dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında (2012’de 6. sırada) yer alıyor ve otomobilleri dünya çapında satılıyor. Dongfeng Motor Corporation ve Russian Technologies ile birleşme nedeniyle ana pazar Çin ve Rusya’da. Son zamanlarda, çoğu modelini revize etti ve hepsini çok modern ve çekici bir şekilde tasarladı.

4.Suzuki

Kuruluş: 1909

Genel merkez: Hamamatsu, Shizuoka, Japonya

Kurucu / Ana Şirket: Michio Suzuki

Başlangıçta motosikletleriyle ünlü Japonya’nın bu otomobil üreticisi, 2011 yılında dünya çapındaki otomobil üreticileri arasında 10. sırayı almayı başardı.

Suzuki, otomobil, motorsiklet, ATV ve dıştan takma deniz motorları üretiyor. Hepsi 23 ülkede bulunan 35 tesisinde üretiliyor.

5.Mazda

Kuruluş: 1915

Genel merkez: 3-1 Chome, Fuchu, Aki, Hiroşima, Japonya

Kurucu / Ana Şirket: Ford Motor Company

Japonya’daki en eski otomobil üretici şirketlerinden Mazda, 20. yüzyılın başlarına dayanıyor. Global düzeyde önemli bir üretici (2011’de 3 milyon adet Mazda 3 model), araçlarının çoğunu ulusal tesislerinde üretmeyi başardılar.

Japonya’daki spor otomobil kategorisi de Mazda ile iyi temsil edilmektedir: MX-5, TopGear tarafından bile kabul görmüş olan “dünyanın en çok satan spor otomobili” unvanını ele geçirmeyi başarmıştı.

Alman araba markaları için de alman araba markaları yazımıza bakabilirsiniz…

6.Subaru

Kuruluş: 1953

Genel merkez: Ebisu, Tokyo, Japonya

Kurucu / Ana Firma: Kenji Kita, Chikuhei Nakajima

Subaru, popüler nakliye şirketi Fuji Heavy Industries’in otomobil üretim bölümüdür. Boxer motor düzenini ve simetrik dört tekerlekten çekiş teknolojisini tanıtan en ünlü şirket. Bunun dışında Subaru, ralli otomobillerinin üretimi ile ünlüdür ve hatta Legacy 2.5 GT ve Impreza dahil olmak üzere popüler binek araçlarının turbo şarjlı versiyonlarını sunmaktadır.

7.Mitsubishi

Kuruluş: 1970

Genel merkez: Minato, Tokyo, Japonya

Kurucu / Ana Şirket: Iwasaki Yatarō

Japonya’dan bir diğer önemli otomobil üreticisi, Mitsubishi Group şirketinin güçlü bir parçası olan Mitsubishi. Şirket, ciddi finansal engellerin üstesinden gelmek için 2000 yılında Daimler-Chrysler ile ortaklık yaptı.

Bu şirketin tarihinde bazı modellerle ilgili bazı teknik problemler büyük mali kayıplarla sonuçlandı. Bununla birlikte, Lancer veya Outlander gibi yeni modeller Mitsubishi adını önemli otomobil şirketleri arasında yeniden konumlandırmayı başardı.

Ünlü Pajero, şu anda Toyota’nın Land Cruiser ve Nissan’s Patrol’ü ile yarışan dünyanın en beğenilen SUV’larından biri.

En popüler Japon araba markalarını detaylıca size anlatmaya çalıştım. Aslında yazacak çok şey var ama detaylara girip sizi sıkmak istemedim. Son olarak ”Japon iyidir” Okuduğunuz için teşekkürler.

 

1 yorum
 1. […] marka tüm araçların ( Nissan Qashqai, Nissan Micra, Nissan Juke, Nissan Navara, Nissan 350z, Nissan xtrail, Nissan Pulsar) gösterge panel ışıklarının her birinin ne anlama […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.