Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Alman Araba Markaları Hangileridir? Alman Otomobil Markaları Rehberi

1

Selamlar arkadaşlar. Araba almadan önce eşe dosta araba tavsiyesi sorarsanız mutlaka Alman ya Japon araba tavsiyesi verilir. Hem Alman Araba Markaları hem de Japon araba markaları kaliteli otomobil algısında birbiriyle yarışır durumdadır.  Bugün size  ”Alman Araba Markaları”ndan bahsetmek istiyorum. Başka bir yazımda da Japon Araba Markaları hakkında bilgi bulacaksınız…

Sizce ülkemizde Alman otomobil markalarının bu kadar tutulmasının nedeni nedir? Kaliteli olmaları mı? Yoksa güvenli olmaları mı? Ya da fiyatları mı?

Trafiğe çıktığınızda, evinizin balkonundan ya da iş yerinizin camından baktığınızda gördüğünüz arabaların kaçı Alman markası hiç merak ettiniz mi? (Sayarsanız yorum olarak yazın lütfen!)

Alman araba markalarının ülkemizde çok tutulmasının ana nedenlerini sıralamak gerekirse;

 • Kaliteli arabalar üretiyor olmaları
 • Can güvenliğini ön palanda tutan teknolojileri
 • Her bütçeye hitap ediyor olmaları
 • 2. El satışlarının diğer marakalara nazaran daha hızlı olması
 • Satarken kar etme durumu
 • Her zevke, özelliğe ve teknolije sahip bir modelllerinin olması nedeniyle

Yukarıda saydığım ana nedenlerin dışında da bir çok tercih sebebi bulunuyor. Yaygın servis ağı, satış sonrası müşteri desteği vb.

Eksileri yok mu peki? Olmaz mı? Belki artılardan çok eksi nedenler mevcut. Örneğin diğer markalara göre yüksek araba fiyatları, yetersiz donanımlar ve çok yüksek donanım ekleme fiyatları, sıkıntılı motor sorunları (vw dsg problemi) vb.

Yinede ülke olarak Alman araba markalarından vazgeçemiyoruz.

Alman otomobil şirketleri, performansa, görünüme, işlevselliğe ve kaliteye odaklanıyor. Bu süreçte Almanya’yı Avrupa’daki otomobil üretiminin lideri haline getiriyor. Almanya araç üretiminde tüm dünyadaki ilk 5 ülke içinde. Yıllık 8-10 milyon adetlik satış rakamlarına ulaşıyorlar.

Biraz geçmişe gidersek, Almanya araç üretimine mekanik mühendisler Karl Benz ve Nikolaus Otto tarafından icat edilen dört zamanlı içten yanmalı motor ile 1870 yılında başlamışlar ve günümüzde lider otomobil üreticileri olarak baş sıradalar.

En popüler Alman araba markalarını sıralamak gerekirse;

 • Audi (Volkswagen bünyesinde)
 • BMW
 • Mercedes Benz
 • Mini ((Eskiden) İngiltere – (Şimdi) Almanya
 • Opel
 • Porsche (Volkswagen bünyesinde)
 • Smart
 • Volkswagen
 • Seat (Eskiden İspanya şimdi Almanya) – (Volkswagen bünyesinde)
 • Skoda (Eskiden Çek Cumhuriyeti şimdi Almanya) – (Volkswagen bünyesinde)
 • Bentley (Eskiden İngiliz şimdi Almanya) (Volkswagen bünyesinde)
 • Bugatti (Eskiden Fransa şimdi Almanya)- (Volkswagen bünyesinde)
 • Lamborgini (Eskiden İtalya şimdi Almanya)- (Volkswagen bünyesinde)

Bunlar, BMW, Volkswagen, Mercedes-Benz gibi Almanya’nın en popüler otomobil üreticileridir. Gördüğünüz gibi, bu üreticilerin çoğu lüks otomobil yapıyor ve dünya çapında yüksek satış rakamları yakalamışlardır. Bu popüler Alman araba markalarının tarihi sürecinden biraz bahsetmek istiyorum.

1.Audi

Yıllar: 1909 – Günümüz

Merkez: Ingolstadt, Almanya

Kurucu / Ana Şirket: August Horch

1909 yılında Ingolstadt, Bavyera’da kurulan Audi, tasarım yapan, üreten, pazarlayan ve dağıtan en önemli şirketlerden biridir. Şirketin adı, kurucunun soyadı – August Horch – ismiyle Almanca olarak adlandırılıyor. Daha sonra, 1909 yılının Temmuz ayında, Audi Automobilwerke kuruluyor. 1932 yılında, şirket Auto Union UG’yi oluşturmak için Horch, DKW ve Wanderer ile birleşiyor. Şimdilerde bu olay Audi logosunun birbirine bağlı dört halkasını açıklıyor. 1966 yılında ise şirketi Volkswagen satın alarak grubunun bir parçası haline getiriyor.

2.Mercedes Benz

Yıllar: 1926 – Şimdi

Merkez: Stuttgart, Almanya

Kurucu / Ana Şirket: Karl Benz ve Gottlieb Daimler

Bu Alman lüks otomobil üreticisi, bir asırdan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor. Varolan en eski otomobil üreticilerindendir. Mercedes, başlangıcından bu yana, yenilikçi bir stil ve teknolojiyi birleştirerek lüks otomobiller, kamyonlar, otobüsler, limuzinler ve kamyonetler de dahil olmak üzere geniş bir model listesi üretmeye devam ediyor.

3.BMW

Yıllar: 1916 – Günümüz

Merkez: Münih, Bavyera

Kurucu / Ana Şirket: Franz Josef Popp

BMW, Bayerische Motoren Werke yani Bavyera Motor İşleri anlamına gelir. Başarı, yıllar boyunca mühendisler tarafından geliştirilen motora odaklanmasından kaynaklanmaktadır. Marka, kaliteye ve mükemmellik arayışına büyük bir çaba sarf etmiştir ve bu da onu sektördeki en önemli üreticilerinden biri haline getirmştir.

BMW, 1929’da bir otomobil üreticisi oldu ve o zamandan beri, inanılmaz sürüş deneyimleri sunan lüks otomobiller ve SUV’lar üretmesiyle tanınıyor. BMW, binek otomobil, lüks otomobil, spor otomobil, SUV ve kamyonet üretmektedir.

4.Volkswagen

Yıllar: 1937 – Günümüz

Merkez: Wolfsburg, Almanya

Kurucu / Ana Şirket: Ferdinand Porsche

Volkswagen 1937’de Ferdinand Porsche tarafından kuruldu. “Halkın arabası” olarak bilinen marka, günümüzde en iyi Alman otomobillerini üretmesiyle biliniyor. Bugün Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborgini, Porsche, Bucati, Scania ve MAN Truck&Bus almayı başardığı için bir başarı modeli olmaya devam ediyor.

Ülkemizde en fazla satan araba markasıdır. Ülkemizde bu markayı sevenler olduğu kadar nefret edeni de çoktur. Kötü şöhretini ise otomatik şanzımanı olan çift kavramalı DSG şanzımanına borçludur. Sürüş konforu, performans, yakıt  tüketimi olarak teknik bazda mükemmel olan bu şanzıman çok fazla dur kalk trafikte ısınarak mekatronik arızasına, eğer bu durum tamir edilmezse şanzıman arızasına kadar gidebiliyor.

5.Porsche

Yıllar: 1931 – Şimdi

Merkez: Stuttgart, Baden-Württemberg, Almanya

Kurucu / Ana Şirket: Ferdinand Porsche

Porsche çoğunlukla sedan, hipercar, supercar, SUV ve spor otomobil üretiminde uzmanlaşmış aktif bir otomobil üretim şirketidir. Bu Alman şirketi bugünlerde en popüler otomobil üreticisi olmasa da, 80’lerin sonlarında ve 90’ların başında kesinlikle büyük bir ün kazandı.

En popüler Porsche modellerinin bazıları 918, Macan, Cayenne, Cayman, Boxter ve Panamera’dır. Volkswagen bünyesinde üretimine devam etmektedir.

6.Opel

Yıllar 1862 – Günümüz

Genel merkez: Rüsselsheim, Hesse, Almanya

Kurucu / Ana Şirket: Adam Opel

Opel, 150 yılı aşkın bir süredir otomobil üretimi yapmaktadır. İlk başta bisiklet üreticisi olan şirket, ilk otomobilin yapımını gördükten sonra ilgisini otomobillere taşıyarak ilk araçlarını 1899’da üretmiştir.

7.Seat

Yıllar 1950 – Günümüz

Genel merkez: İspanya (şimdi Almanya)

İspanya markası olan ve 1950 yılında üretime başlayan Seat 1968 yılında 1 milyon araç üretimine kavuşmuştu. 1974 yılında ise 2 milyon satış rakamına ulaşmıştı.

1986 yılında ise %51 hissesi Volkswagen tarafından satın alındı. 1990 yılında ise %99.99 hissesini satın alarak kendi bünyesine katmıştır. C segment olan Leon markası yüksek satış hacimlerine ulaşmıştır.

8.Skoda

Yıllar 1895 – Günümüz

Genel merkez: Çek Cumhuriyeti (Şimdi Almanya)

Skoda 1895 yılında kurularak bisiklet satmaya, 1899 yılında ise motosiklet üretmeye başlamış 1905 yılında ise otomobil üretimine geçmişleridr. 1991 yılında ise şirket, Volkswagen tarafından satın alınmıştır.

1 yorum
 1. […] önce sizlere ‘’Alman Araba Markaları’’nı tanıtmıştım. Eğer okumak isterseniz buraya tıklayarak ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz. Bugün ise ülkemizde yeri farklı olan, gönüllerde taht […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.