Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Subap Arızası Nasıl Anlaşılır? – Subap Arızası Çözümü

0

Subap Arızası Nasıl Anlaşılır? – Subap Arızası Çözümü. Subaplar yani diğer bilinen ismiyle valftir. Krank milinde oluşan hareketin bir kayış desteğiyle (Triger) egzantirik (Kam) miline aktarılmasını sağlar. Bunun yanısıra milde oluşan hareketleri yakıt ve hava girişi ile birlikte egzoz çıkışını sağlayan önemli bir parçadır. Her araçta bulunan subap sayısının yarısı emme diğer yarısı ise egzoz subaplarından oluşmaktadır. Bugün sizler için hazırladığımız yazıda, bu subaplarda oluşacak bir sorun sonrasında aracınızda ne gibi problemler yaşarsınıza dair.

Subap Arızası Nasıl Anlaşılır

Subaplar (Valfler)’de oluşabilen arızalar şöyle;,
• Aracınızın subabının eğilmesi
• Subap İticinizde oluşabilecek arıza
• Subap İticinizde bulunan lastiklerde arıza
• Kam milinde oluşabilecek arızalar

Genel itibariyle en çok görülen arızalar dört başlıkta sıralayabiliriz. Bunları sırasıyla aşağıda açıkladık.

Subap Lastiği Arızası Nasıl Anlaşılır

Subap lastiklerinin görevi motorda bulunan silindir kapağının üst kısmında motor yağıyla yanma odasının arasında yağın karışmasını engelleyicidir. Bu parçanın yıpranması ve arıza yapması sonucu motorunuzda bulunan yağ motordaki pistonların üzerine akacaktır. Canınızı en çok sıkacak arıza tiplerindendir. Böyle bir arıza durumunda aracınızın yağında eksilme, motor yağ yakma, egzozdan beyaz duman atma ve aracınızda performans kaybı oluşacaktır. Ek olaraktan aracınızın içerisinde hoş olmayan yanık yağı kokusuda oluşması ihtimal. Bu arıza bu şekilde kalmayıp zaman içerisinde aracınızın yakıt sisteminde ciddi zararlar oluşturarak farklı parçalarında bozulmasına sebebiyet verecektir. Bunlar genellikle buji, katalitik konvektör ve enjektörler olarak arıza yapar. Böyle bir durumda fazla zaman kaybetmeden yetkili servis yada ustanıza aracınızı göstermelisiniz. Arızanın giderilmesi için motorunuzda bulunan silindir kapağı açılarak içerisinde arıza yapan parçaların değişimi yapılır veya tamiri gerçekleştirilir. Eğer aracınızda böyle bir durumu farketmezseniz aracınızda oluşacak olan yağ eksiltmesi ile birlikte motorunuz yağsız kalacaktır. Bu daha vahim bir durum olup aracınızın motorunda ciddi hasarlar görebilir ve aracınızın motoru kullanılmaz hale gelebilir. Böyle bir durumda yüksek maliyetlerle başınızı ağrıtabilir.

Subap İtici Arızası Nasıl Anlaşılır

Subap iticilerinin görevi kam milinin uyguladığı hareketi subaplara iletir ve çalışmasını düzenleyici bir parçadır. Bu parçaların arıza yapması sonucu aracınızda ilk olarak ses problemleri ortaya çıkacaktır. İticinin oluşturduğu ses motorun dışına çıkarak duyulabilir bir hal alır. Subap Eğilmesi yada Kırılması gibi durumlar çok fazla görülen bir durum değildir ancak olasılıklar arasındadır.

Aracınızda bulunan triger zinciri veya triger kayışının kopması sonucu oluşabilecek bir durumdur. Subaplar, zamanlaması normalin dışında yanlış bir şekilde açılıp kapanırken pistonlarınız tarafından eğilebilir veya komple kırılabilir. Böyle bir arıza durumunda aracınız çalışmaz ve blog üzerinde çatlaklar oluşmasına neden olur yada aracınızın motorunda bulunan pistona zarar verebilir. Subaplar eğildiyse yenisiyle değiştirilmesi gerekir ve subap çevresinde farklı yerlerde hasar oluşmuşsa bu sorunlarında onarılması gerekecektir.

Önemli parçalardan birisi olduğu için erken teşhis edilmesi aracınızın motorunda daha büyük ciddi hasarlar oluşmasını engelleyecektir. Subap arızası ile alakalı bir belirti varsa kesinlikle servis yada sanayideki ustanıza aracınızı götürmenizi tavsiye ederiz. Sağlıklı günler ve iyi yolculuklar dileriz.

Subap Arızası Sesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.