Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor ( Olası sebepler, Olası çözümler )

0

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor 

Kullandığımız arabalar zaman zaman çeşitli arızalar vermektedir. Farklı sebeplerden dolayı araçlarımızda problemler oluşabilir. Aracında arıza ile karşılaşan kişilerin yapması gerekenler vardır. Sanayiler ve oto servisler arabalarda ortaya çıkan arızaları tamir etmektedir. Bu tamirler kimi zaman ufak ücretler ile karşılansa da kimi zaman yüksek ücretler ile kişilere masraf çıkartabilmektedir. Özellikle sanayideki ustalar; araba tamirini özensiz yapmakta ve bazı durumlarda fazla ücret alabilmektedir. Bu nedenle araç bozulduğu zaman öncelikle çözüm önerileri araştırılmalı sonrasında ise tanıdık tamircilere başvurulmalıdır.

Araçlarında arıza bulunan ve tamirciye giden kişilerin tamir sırasında araçlarının başında beklemesi yararlı olacaktır. Çünkü yapılan tamir aşamalarından haberdar olmak ve ona göre ücret ödemek daha mantıklıdır. Arabalarda sıklıkla çıkan arızalardan biri de marş basıyor araba çalışmıyor sorunudur. Sık olarak karşılaşılan bu sorunun çeşitli sebepleri ve çözümleri vardır. Tamirden önce bu arızaya sebep olan arızanın bulunması gerekmektedir. Bu arıza türüne neden olabilecek şeyler şunlardır;

  • Ateşleme sisteminden kaynaklanan arıza,
  • Yakıt sisteminden kaynaklanan arıza,
  • İmmobilizer sistemden kaynaklanan arızalar, marş basıyor araba çalışmıyor arızasının temel nedenlerindendir.

 

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor Nedenleri

Aracında marşın basmasına karşın arabanın çalışmama sorununu yaşayan kişilerin öncelikle sorunun kaynağını bulması gerekmektedir. Bu tür sorunların sebebini öğrenmek zordur. Bu tür bir arıza halinde sürekli marşa yüklenmek aracınıza zarar verecektir. Bu nedenle bu tür sorunlar ile karşılaşıldığı zaman aracı tamirciye götürmek en iyi çözüm yöntemidir. Tamirciler bu tür arızalar ile karşılaştıklarında deneme yanılma yöntemini kullanmaktadır. Araba parçaları çeşitli şekillerde kontrol edilmekte ve değiştirilmektedir. Bu sayede arızanın sebebi bulunabilir. Bu tamir süreci kişilere çeşitli masraflar çıkartabilmektedir. Bu nedenle tamirciler arızayı çözmek için olası yerlerden denemeye başlaması yararlı olacaktır.

Bu tür arızaların nedenlerinden biri bujilerin tepe bölgesinde bulunan ateşleme bobini bölümüdür. Bu bölüm 30 bin volt değerinde gerilim üretir ve kıvılcımların oluşumuna yardımcı olur. İşte bu bölümlerden çalışmayanlar var ise motorun çalışmaması problemi ile karşılaşılabilir. Ateşleme bobini dışında arızaya sebep olan parçalardan biri de bujidir. Buji kabloları çeşitli temas eksikliği ve bozukluklardan dolayı motorun çalışmamasına sebep olmaktadır. Krank sensörü ise aracın çeşitli bölümlerinin işlevlerini belirlemek amacıyla kullanılır. Eğer bu sensör tam olarak çalışmıyorsa araba da çalışmayabilir. Bu nedenle bu tür sorunlarla karşılan kişilerin bu parçayı kontrol ettirmesi gerekmektedir.

İmmobilizer ise kontak bölümü ve motor sistemi arasındaki parçaları bağlayan bir sistemdir. Marş basma araba çalışmama sorununun kaynağı bu sistemin temassızlık yaşaması veya bozuk olması olabilir. Sebeplerden bir diğeri ise marş motorudur. Marş motoru, akü ile motor arasında elektrik iletimini sağlar. Bu bölümün doğru çalışmaması da soruna kaynak olabilir. Aküden kaynaklanan sorunlar ise arıza sebeplerinden biridir. Son olarak eğer yakıt pompasında arıza varsa bu arıza arabanın çalışmamasına neden olabilir. Yakıt pompasında bulunan sorunlar ve yakıt filtrelerinin tıkanması gibi sebepler arızanın sebeplerindendir.

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor Çözümü

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor, sorununun çeşitli çözüm yolları vardır. Bu arıza ile ilgili ilk tamir yöntemlerinden biri ateşleme kontrolüdür. Bu nedenle buji ve ateşleme parçaları kontrol edilmelidir. Bu bölgelerde sorun yoksa aracın triger kayışı bölümü kontrol edilmelidir. Yine sorun bulunamazsa yakıt pompasına ve buraya bağlı bölgelere bakılmalıdır. En son ise krank sensör kontrolü yapılmalıdır. Yaşanan bu arızanın sebepleri bu denemelerden sonra bulunacaktır.

Kişiler, araçlarına bindiğinde kontağı çevirdikleri zaman marşın bastığını ve arabanın çalışmadığı sorunuyla karşılaşıyorsa bu sorunun başka nedenleri de olabilmektedir. Aracın yakıtının bitmiş olabileceği de unutulmamalıdır. Motor sıkıştırma sorunu da bu tür arızalara sebep olabilmektedir. Çünkü motor uygun şartlar ile sıkıştırılmazsa araba çalışmamaktadır. Araçların çalışmama sebebini öğrenmek için, öncelikle havanın giriş yaptığı hortumu gaz kelebeğinin gövde bölümünden çıkartılması gerekmektedir.

Arıza ile karşılaşan kişiler, gaz kelebeğini çıkarttıktan sonra gaz kolunu itmelidir. Ardından motor bölümüne bir miktar motor sıvısı dökülmelidir. Aracınızda yakıt olmasa bile bu işlemden sonra az süre de olsa arabanız çalışacaktır. Arabanız yine de çalışmazsa buji bölgelerinin arızalı olduğu sonucuna ulaşılabilir. Araçlardaki motorların çalışması için yakıtların gerekli miktarda basınca sahip olması da önemlidir. Kontağa basıldığı zaman arka tarafta yer alan pompa sesinin duyulması gerekir. Ses gelmez ise arıza kaynağı yakıt pompası olabilir. Bu arıza sebebiyle aracın motor bölgesine yakıt ulaşamamaktadır.

Motorun Çalışmamasının Sebepleri

Araçların ana sistemini oluşturan motorlar çeşitli nedenlerden dolayı arıza vermektedir. Motorun çalışmamasının nedenleri; akü, yakıt, sigorta, bujiler ve daha birçok bölgeden kaynaklanabilmektedir. Motorların arıza sebebi tüm bu sistemlerden kaynaklanabildiği için hepsinin uygun şekillerde incelenmesi gerekmektedir. Araçların marş basmama arızalarının en büyük sebebi akülerden kaynaklanmaktadır. Böyle bir arıza ile karşılaşıldığı zaman öncelikle akünün durumu ve akü kutup başı incelenmelidir. Eğer aracınızı çalıştırmayı denediğinizde marş basıyor ve arabanız çalışmıyorsa bu arıza farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bu tür arızaları çözmek kolay olmadığı için deneyimli ve uzman tamircilere veya oto servislere başvurmak gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.