Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

En Az Yakan Arabalar Hangisi ? Az Yakan Araç Tavsiyeleri

0

En Az Yakan Arabalar

Araba almak kolay iş değildir. Arabanın bütün özelliklerinin bütün detayları ile incelenmesi gerekir. İç donanımı, dış görünüşü, rengi kişiyi etkilemektedir. İkinci el araçlarda kaportasının durumu, motor gücü, arızalı bir bölümü var mı diye bakılmalıdır. A’sından Z’sine kadar her yönünü inceleyen sürücünün aklının köşesindeki araca dair en önemli özellik az yakıt harcamasıdır. Benzin fiyatlarına yapılan zamlar ÖTV’ye yansımadı. Fakat litre fiyatları yüksek olduğundan dolayı sürücüler daha az yakan araçlara yönelmektedir. Otomobil markaları kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak araç üretmektedirler. Teknolojinin desteği ile üretilen bazı araçlar yakıt konusunda oldukça cimridir.

Kullanıcılarımız bu içeriğimize bayıldı => Çok Tutulan C Segmenti Araçlar, C Segment Araba Modelleri

İnsanlar araçlara yüksek fiyatlar öderken yakıttan tasarruf etmek istemektedir. Çünkü yakıt bir defa alınan bir şey değildir. Bir araba km başına ne kadar az yakıt tüketirse o kadar makbuldür. Özellikle tasarruf etme planları yapanlar için yakıtı koklayarak kullanan araçlar listenin birinci sırasındaki yerlerini alırlar. Bir marka bütün araçlarını yakıt konusunda cimri olarak üretmez. Bunun nedeni dünya markası olan şirketler petrol zengini ülkelere de araç satmaktadır. Benzin fiyatının düşük olduğu ülkelerde az yakan araçlara ihtiyaç olmaz. Ülkemizdeki yakıt fiyatları yakıtı koklayarak harcayan, yakıt cimrisi araçlara olan ilgiyi artırdı. Araçların kilometrede ne kadar yaktığı araç satıcılarına en fazla sorulan soru olmaktadır.

az-yakan-arac

Dizel Motora Sahip En Az Yakan Araçlar

Bazıları dizel motoru yakıt tüketiminde daha ekonomik gördüğünden dolayı tercih etmektedir. Dizel motora sahip olup en az yakan araçlar şunlardır:

 • Peugeot 208 1.6 HDI: Fransız markası olan Peugeot aracın 208 modeli yakıt konusunda oldukça cimridir. 1.6 litrelik dizel motoru vardır. 240 Nmtork ve 92 beygir güç üretir. Şehir içinde 4,3 litre benzin tüketen aracın saatteki en yüksek hızı 183 km’dir. Modelin ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 3,8 litredir.
 • Skoda Fabia 1.4 TDI: Volkswagen markası altında üretim yapan Skoda ülkemizde çok tercih edilmektedir. Fabia 1.4 TDI modeli hem yakıt tasarrufu hem de görüntü olarak çok dikkat çekmektedir. 1.4 litrelik dizel motoru vardır. Saatte 181 km’ye çıkabilmektedir. 90beygir güç üretir. Şehir içinde 100 kilometrede 4 litre benzin tüketen aracın ortalama yakıt tüketimi 3,6 litredir.
 • BMW 1 116d: Lüks otomotiv markası olan BMW’nin 1 serisi gençlerin gözdesidir. 116.d modeli 1.5 litrelik dizel motora sahiptir. Yakıt tüketimi bir spor arabaya göre oldukça iyidir. 270 Nmtork ve 116 beygir gücünde motora sahiptir. Saatte 200 km hıza çıkabilen araç şehir içinde 100 km’de 4.6 litre benzin tüketmektedir. Ortalama benzi tüketimi ise 100 kilometrede 3.9 litredir.

Tavsiye içeriğimiz => D Segment Araçlar, Diğer Segment Araçlardan Farkları

Benzinli Olup En Az Yakan Arabalar

Benzinli araç modellerinden en az yakanlar şunlardır:

 • Citroën C3 BlueHDI: Fransız otomobil markası Citroen’in C3 modeli yakıt konusunda oldukça iktisatlı. 1.6 litrelik motora sahiptir. 233 Nmtork ve 75 beygir gücü bulunan araç saatte en fazla 169 km hıza ulaşmaktadır. Şehir içinde 4.3 litre benzin üreten aracın 100 kilometrede ortalama benzin tüketimi 3.6 litredir.
 • Ford Focus 1.5 TDCiEcoBlue Trend X: Ford markasının en beğenilen modellerinden olan Focu’un en son çıkan modelidir. Yakıt konusunda çok cimri olan araç 120 beygir gücü ve 300 Nmtorkmotora sahiptir. 1.5 litrelik motoruyla en fazla 200 km’ye kadar çıkmaktadır. Şehir içinde tüketimi 3.9 litre olan aracın ortalama benzin tüketimi 3.4 litredir.
 • Volkswagen Polo 1.6 TDI: Keskin hatlara sahip sportif Volkswagen Polo 1.6 TDI dış görüntüsü oldukça karizmatiktir. Kalitesi ve kullanımdaki rahatlığından dolayı tercih edilen Polo modeli yakıt tüketiminde oldukça cimridir. 1.6 litrelik motoru 95 beygir gücüne ve saatte en yüksek 185 kilometre hız yapma özelliğine sahiptir. Öğrencilerin gözdesi olan araç şehir içinde 4.4 litre benzin yakarken 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 3.9 litredir.

 

Düz Vites En Az Yakan Arabalar

Usta şoförlerin tercihi düz vitesten yanadır. Düz vites olup yakıtı koklayarak kullanan araç modelleri şunladır:

 • Volksvagen Golf 1.6 lt TDI BMT 115PS: Manuel vites olup 100 kilometrede ortalama 4.1 ila 4.2 litre benzin tüketmektedir.
 • Hyundai i20 1.4: Dizel motora sahip olan modelin 6 ileri manuel vitestir. 100 kilometredeki ortama yakıt tüketimi 4.1 litredir.
 • Toyota Corolla 1.4 D-4D 90PS: 6 ileri düz vitese sahiptir. 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi 4.1 litredir.
 • Citroen C-Elysee 1.6 HDi 92 PS: Manuel vitestir. 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 4.1 litredir.
 • Kia Cee’d 1.6L CRDI136PS: 6 ileri manuel vitestir. 100 kilometredeki ortalama benzin tüketimi 4 litredir.
 • Toyota Auris 1.4 D-4D 90PS: 6 ileri düz vitestir. 100 kilometredeki ortalama benzin tüketimi 4 litredir.
 • Hyundai i30 1.6 CRDi Dizel136PS: Dizel motora sahip olan model 6 ileri düz vitestir. 100 kilometredeki yakıt tüketimi 3.9 litredir.

[clicksus-faqpage]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.