Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

D Segmenti Araçlar, Diğer Segment Araçlardan Farkları

0

Otomobiller; boyut, iç hacim, motor hacmi, performans ve fiyatlarına göre sınıflandırılmaktadırlar. A, B, C, D, E, S ve J segmentleri başlıca otomobil sınıflarıdır

D Segmenti Araçlar ve Genel Özellikleri

D segmenti araçlar özellikle geniş ailelere hitap eden modellerdir. D segmenti araçlar geniş iç hacimleri ve yüksek motor performanslarıyla dikkat çekmektedirler. Geniş iç hacimle birlikte daha büyük dış hatlara da sahip olan bu araçlar genel olarak lüks sedan otomobillerden oluşmaktadırlar.

Motor hacimleri 1600 cc ve üzerinde olan bu araçlar motor performanslarıyla C segmenti araçların önüne geçmektedirler.

Hatta D segmentindeki araçların birçoğu 2000 cc ve üzerinde motor silindir hacmine sahiptir. Bu durumun neticesinde ise yüksek performansla birlikte elbette yüksek yakıt tüketimi de söz konusu olmaktadır C segmenti araçlara göre. Sundukları konfor ve üst sınıf özelliklerle üst-orta sınıf araçlar kategorisinde yer alan bu gurup, farklı marka ve modellerle de geniş bir tercih alternatifi sunmaktadır geniş aile aracı almayı düşünenlere.

D Segmenti Araç Marka ve Modelleri

 • Skoda Superb

Skoda Superb son yıllarda D segmenti araçların ön çok tercih edilen markası haline gelmiştir. 625 litre bagaj hacmiyle ve geniş iç mekan hacmi, D segmenti diğer modellere göre daha düşük yakıt tüketimi ve birçok lüks özelliğiyle öne çıkmaktadır.

 • Opel İnsignia

Opel’in D segment aracı olan İnsignia 560 litre bagaj hacmi ve yüksek motor performansıyla öne çıkmaktadır. Yolcu ağırlığıyla birlikte 2000 kg taşıma kapasitesi olan araç konforlu bir sürüş için de ideal bir tercihdir.

 • Volvo S60

İsveç tankı olarak bilinen bu lüks sedan 360 litre bagaj hacmi diğer modellere göre biraz geride kalmaktadır. Fakat yaşattığı konfor ve özellikle dayanıklılık testlerinde gösterdiği başarılarla D segmenti araçlar içerisinde en çok bilinen ve tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

 • Volkswagen Passat

Ülkemizde en çok satılan otomobil modellerinden olan Passat yedek parça temini konusunda hiç zorluk yaşatmamaktadır. Performans ve yakıt tüketimi konusunda ideal bir otomobil olan bu model çok tutulmasıyla birlikte kendini ispatlamıştır.

 • Mazda 6

D segmenti araçların en spor modeli olarak tanımlanabilir bu model. Spor hatlarıyla ve dış görünüşüyle ayrı bir cazibesi olan bu model bagaj hacmi olarak rakiplerinin biraz gerisinde kalsa da performans olarak oldukça başarılı bir profile sahip. Tabi aynı oranda yakıt tüketimi de dikkatlerden kaçmamakta.

 

 • Hyundai Sonata

Kore Mercedes’i olarak tanımlayabileceğimiz bu model aslında bir çok lüks özelliğe sahip. Bu özelliklerle oldukça konforlu bir araç olarak kabul edilen model motor performansıyla da başarılı bir grafik çizmektedir. İdeal bir aile aracı niteliği taşıyan modelin satış oranları ise özelliklerinin gerisinde kalmaktadır.

 • Toyota Avensis

Toyota’nın tipik aile aracı olan d segmenti bu modeli özellikle çocuklu ailelerce tercih edilmektedir. 132 beygir motor gücü ile etkileyici bir performans sergileyen model yakıt tüketimi ve iç hacim konusunda da ideal bir modeldir.

 • Renault Talisman

Renault’un Laguna ve Latitude modellerinden sonra yollarda yerini almaya başlayan bu model D segmenti araçlar içerisinde iddialı bir profil sunmaktadır. Estetik hatları ve ışıklandırmaları, geniş iç hacmi, 4 tekerden çekiş imkanı sunması gibi özellikleriyle ön plana çıkan model performans ve yakıt tüketimi açısından da idealdir.

 • Ford Mondeo

Ford gurubunun klasik sedan modellerinden Mondeo yeni tasarımıyla modern çizgileri de yansıtmaktadır. Makam aracı konusunda ideal bir tercih olan bu model büyük aileler için de ideal bir tercihtir. Yollarda adeta bir uzman olan bu model performans açısından da oldukça etkileyicidir.

 • Bmw 3 Serisi

Lüks ve konforun birlikte sunulduğu Bmw 3 serisi otomobiller ülkemizde de D segment araçlarda üst sınıf olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bagaj hacmi diğer markalara göre düşük olsa da performans ve sürüş keyfi olarak oldukça iddialıdır 3 serisi otomobiller. En çok 320d modeliyle öne çıkan seri D segmenti araçlar içerisinde sağlam bir yere sahiptir.

 • Mercedes C Serisi

Mercedes markasının en çok tutulan D segmenti modelleridir C serisi. Ülkemizde de D segmentinde favori araçlar sınıfındadır bu seri. Serinin en çok tercih edilen modeli ise C200 d BlueTEC’tir. Model sunduğu lüks, konfor ve performansla adeta büyülemektedir. Modern çizgilere sahip olan araç Mercedes’in klasik görüntüsünden de izler taşımaktadır. D segmenti araçlar içerisinde en kısa modellerden biri olan bu model yakıt tüketimi açısından da motor performansı dikkate alındığında oldukça idealdir.

D segmentinde Yer Alan Diğer Marka ve Modeller

Tüm otomobil markalarının D segmenti modelleri mevcuttur. Alfa Romeo 159, Seat Exeo, Citroen C5, Nissan Primera, Honda Accord, Peugeot 508, Subaru Legacy, Kia Optima diğer marka ve modellerdir D segment içerisinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.