Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Yola Çıkmadan Kendi Aracınızı Kendiniz Kontrol Edin!

0

Yola çıkmadan kendi aracınızı kendiniz kontrol edin! Her birimiz otomobilimizin kusursuz olmasını isteriz. Bu bize hem güvenlik anlamında çok önem arz ediyor, hem de yolda kalıp eziyet dolu saatlerin önüne geçmesine neden oluyor. Bu kontrolleri yapan uzman eller hepimizin uğrak noktası. Maalesef işin bir de ekonomik boyutu var. Her gittiğimizde ödediğimiz yüksek ücretler yaşadığımız zor günler göz önüne alındığında bütçemizi oldukça sarsıyor. Fakat yola çıkmadan önce de aracımızın kontrol edilmesini ve yolda bir sorun yaşamamayı arzu ediyoruz. O zaman bizde kendi aracımızı kendimiz kontrol edebiliriz. Dikkatlice okuyun, yazılanları harfiyen uygulayın ve hem paranız cebinizde kalsın hem de aklınızda soru işaretleri kalmasın.

Yola Çıkmadan Kendi Aracınızı Kendiniz Kontrol Edin!

yola-cikmadan-kendi-aracinizi-kendiniz-kontrol-edin

Yola çıkmadan önce mutlaka bunlara bakın

  • Silecekleriniz çok önemli: Uzun yolda sizi en çok yoracak konuların başında gelir. Öndeki aracınızdan size gelen su damlacıkları ya da yerdeki suyun havalanıp cama yapışması görüş alanınızı tamamen yok edebilir. Bu yüzden önceliğiniz cam silecekleri olsun. Silecek kolunu kaldırıp plastik yüzeyi peçete ile güzelce temizleyin, bu sayede hem camı çizmez hem de görüş alanınızı arttırmış olursunuz.
  • Lastik hava basınçları için benzinliğe uğrayın: Lastik havalarının yüksek olması da düşük olması da ayrı bir sorundur. Eğer basınç fazla ise yolda hoplaya zıplaya gidebilir, düşükse de performans kaybı yaşayıp lastiğin ömrünü kısaltabilirsiniz. Peki, ne kadar hava olması gerekiyor? Her bir aracın kapı ceplerinde hava basınç değerleri yer almaktadır. Bu nedenle kapıları açın ve metal bir tabaka arayın. Üzerinde lastik işareti ve hemen yanında da hava basınç değerleri yer alacaktır. En yakın benzinliğe giderek basınçları kontrol edip uygun bir konuma getirebilirsiniz.
  • Direksiyon titriyorsa balansınızı kontrol ettirin: Uzun yolda yüksek hıza ulaşınca elinizin altında titreyen direksiyon kişiyi çok yorar. Şehir içi kullanımlarda çok hız yapmadığımız için bunu fark etmesek te uzun yola çıkınca mevcut titreme bizi çileden çıkaracaktır. Sorun tamamen aracınızdaki balans ayarının bozukluğundan kaynaklı. Servise gitmek yerine her hangi sıradan bir lastikçiye uğrayarak lastiklerinizin balansını yaptırabilirsiniz. Tekerler sökülmüşken de balataları kontrol edin ki bitik fren balataları ile yola çıkmayın.
  • Genel bir kontrol yapın: Bu kapsamda aracınızın sinyalizasyon sistemi çok önemli. Önce yağ Parlak far, yanmayan stoplar başınıza iş açabilir. Tüm lambalarınızı kendiniz kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında silecek su deposu, yakıt takviyesi gibi önemli unsurlar da atlanılmaması gereken konular. Aracınızın bagajına bırakacağınız zincir, takoz gibi destekleyici sistemlerde yolda size hayat verebilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.