Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Arabada ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

0

 

Arabada ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda ABS olup olmadığını anlamak aslında çok kolay, bunu öğrenmek için aracınızı çalıştırıp kontrol paneli üzerindeki uyarı lambalarının arasında ABS ışığınıda görebilirsiniz. Mevcut yanan göstergeler arasında ABS ışığı sarı olarak yanar ve net bir şekilde görülür.

Aracın kontağını çevirdiğinizde ABS ışığı yanıp daha sonrasında saniyeler içerisinde söner. Ancak aracınızla seyir halindeyken yada durakladığınız esnada ABS ışıkları sönmüyor ve devamlı olarak yanıyorsa aracınızın ABS sistemlerin’de arıza olduğuna işarettir. Böyle bir durumda gecikmeden aracınızı yetkili servise götürün. Bu sorunun çözülmemesi tehlikeli durumlar oluşturabilir. Eğer aracı kiralamışsanız kiraladığınız firmaya yada el kitabını okuyarak yönergeleri takip edin. Bunu yapmanız aracınızın arka tekerleğimi, ön tekerlekmi yada dört tekerdemi ABS’li olup olmadığınızı anlamıza yarar. ABS sistemi özellikle hava şartlarının kötü olduğu durumlarda devreye girerek güvenliğinizi sağlar. Arabada ABS Fren Olduğunu Nasıl Anlaşılır? sorusunu bu kadar çabuk öğrenebilirsiniz.

Aracınızın ABS Testini Yapın

Eğer araç kiraladınız yada başkasının aracını kullanıyor ve araca yabancıysanız kilitlenme önleyici fren sistemini test en iyisidir. Test yapmanın en güzel yolu bir engelin bulunmadığı yada başkar araçların bulunmadığı otoparkları tercih edebilirsiniz. Aracınızla 20 KM hızın üzerinde düz bir zemin üzerinde sürerken çok sert bir fren yapın ABS,sistemi 20 KM altında devreye girmeyecektir o yüzden daha hızlı gitmeniz gerekecektir. Aracın frenlerini pompalamadığınızdan emin olun. Bu testi yapmanız aracınızın ABS testini yaparak size ne seviyede ve ne hızda tepki verdiğini göstermenize yarayacaktır. Ancak aracınızı sürerken her zaman takip mesafesini korumayı unutmayın.

 

Ayrıca ABS sistemi tutmayan araçların videoları için burdan izleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.