Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlarım ?

0

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlarım diyenler için detaylı olarak bir makale hazırladık.

Ototmobillerde bulunan marş dinamosunun çevrilmesi için elektriğin stratora aktarması gerekmektedir. Bu görevi yapan parçanın ismine marş motoru kömürü verilmiştir. Kömür dışında bilinen diğer ismi ise fırça şeklindedir. Bu parçanın üretimi grafit adlı malzemeden üretilmektedir. Marş dinamo fırçası veyahutta diğer ismiyle marş motoru kömürü zaman içerisinde deformasyona uğrayarak iş görmez hale yani marş motoru kömürünün bitmesine sebebiyet verecektir. Peki marş motoru kömürü ne zaman biter ve bittiğinde nasıl anlarım diyorsanız sorunuza cevap verelim.

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlarım ? Marş motoru kömürü aracı ilk çalıştırma esnasında görev yapar. Eğer bu parçada bir sorun oluşursa aracınız çalışmayacaktır. Böyle durumlarda sürücülerin genelde başvurdukları yollar aracı vurdumak oluyor ancak yapılan bu işlem ne yazıkki aracınızda daha büyük sorunlara yani farklı parçalarında bozulmasına sebebiyet verebilir. Eğer akünüz sağlam ve aracınızı çalıştırmaya çalıştığınızda marş basmıyorsa aracınızın marş motoru kömürünün bittiğine işaret eder. Ayrıca;

  • Araç akünüzün şarjı var ve sağlamsa;
  • Aracınızın marş dinamosuna sorunsuz bir şekilde elektirik geliyor ve marş basmıyorsa

Bu tarz durumlarda en büyük ihtimal marş motoru kömürünüzün bitmiş olduğu ilk aklınıza gelen şey olsun.Aracınızda bulunan bazı parçalarda arıza yapması durumunda bazen çalışabilir bazen tekler, bazen çalışmaz vs ancak marş motoru kömürü biterse kesinlikle aracınızı hiçbir şekilde çalıştıramazsınız.

Peki ya aracımın marş dinamosu kömürünün bitip bitmediğini nasıl anlayabilirim diye soruyorsanız buna kesin olarak cevap verebilecek kişiler alanında uzman servis ve ustalardır. Eğer sizde yukarıda saymış olduğum sorunlar varsa ve aracınızın marş dinamosunun kömürünün bittiğinden şüpheleniyorsanız en yakın ya kendi ustanıza yada yetkili bir servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Marş Motoru Kömürünün Bitmiş Olmasının Ön Belirtileri Nelerdir?

Eğer otomobilinizin marş motorunda bulunan kömür bitmişse ve seyahat halindeyseniz muhtemelen yolda kalabilirsiniz. Bu nedenle mevcut marş motoru kömürünün yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Özellikle uzun yola çıkacaksanız aracınızın bakımlarını yaptırırken aşağıda saydığımız maddeler aracınızda mevcutsa mutlaka marş motoru kömürüne baktırın.

  • Aracınızın Marş dinamonuzun normal olması gereken hızında anormal değişiklikler olması
  • Aracınızın marşına bastığınızda normalden daha fazla bir süre içerisinde marş alıyorsa

Yukarıda saydıklarımız aracınızda mevcutsa, aracınızın marş motoru kömürü yakın bir zamanda tamamen bitecek demektir. Marş motoru kömürünün bittiğini nasıl anlarım sorusuna belirtiler üzerinden cevap bulabilsenizde bazen hiçbir sorun yokken aniden marş motorunuzun kömürüde bitebilir.

Normal şartlarda bir aracın marşı basmıyorsa ilk akla gelecek aracınızın aküsünün zayıflamış, şarjı bitmiş olması yada akünüzün tamamen kullanılmaz hale geldiği akla gelir. Bu gibi durumlarda aküden olduğunu varsayarak yeni akü alan sürücülerde oluyor. Eğer akünüzde sorun olduğunu düşünmüyorsanız ve marş basmıyorsa ustanıza danışabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz araç çalışmayınca vurdurarak aracı çalıştırmanın zararlarının olduğunu söylemiştik, bunlar kısaca şöyledir; Triger zinciri, krank kasnak ve baskı balatanızda aracınızı vurdurarak çalıştırmanızdan dolayı ciddi hasarlar oluşabilir. Bu sebeple aracınızı çalıştırmanız için önerdiğimiz bir yöntem değildir.

Marş Motoru Kömürü Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

Akünüzü kontrol ettiniz ve herhagibir sorun yoksa marş motoru kömürünün bitmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurabilirsiniz. Marş motoru kömürünün bitip bitmediğini anlamanız için araç çalışmıyorsa motor kaputunu açarak marş motoruna bir kaç kez vurun ve aracınız bu şekilde çalışırsa kesin marş motoru kömürü bitmiş demektir. Marş motorunuzun değişimi uzmanlık ister ve bu durumun çözümü için ustanızla yada servisinizle görüşebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.