Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

0

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı? Günümüzde en çok tartışma konularından birisi şüphesiz manuel araçlarda vites boştayken mi çok yakar yoksa vitesteydeyken mi yakıt tasarrufu sağlar olmuştur. Bu konuya sizler için makale hazırlayıp açıklığa kavuşturmak istedik.

Manuel bir araçta seyir halindeyken vitesi boşa attığınız zaman şanzıman ile motor arasında bir bağlantı vardır ve bu bağlantı kesilmiş olur. Ayrıca motor ile teker arasında hiç bir bağ kalmaz. Doğal olarak aracınızın motoru rolantiye geçer ve rolantide çalışmaya devam eder. Tam tersi yani aracınızla seyir halindeyken aracınızın viteste olması tekerleklerle direkt bağlantılı olur ve aracınızın ikisinden birisinin tesiriyle hareket eder.

Misallendirecek olursak yokuş inişlerinde araç vitesteyken hareket gücünü doğrudan tekerlerden alır ve motor tekerlerden gelen güç ile hareket eder, bu sayede aracınız hemen hemen sıfır yakıt tüketimine kavuşmuş olur. Tam tersi yokuş inişlerinde aracınızın vitesini boşa alırsanız motor rolantide çalışacaktır ve mevcut vitesde kullandığınız zamandan daha fazla yakacaktır. Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar mı ? sorusuna bu şekilde cevaplamış olalım.

Ek olarak otomobilinizle yokuş inişlerinde viteste kullanmanız arabanızın motor çarkları sayesinde frenleme etkisi oluşturur ve mevcut fren disklerindeki oluşacak ısınmayı gidermiş olur.

Vites Hangi Durumlarda Boşa Atılmalıdır?

Aracınızla seyahat halindeyken durmaya yaklaştığınızda yada trafik ışıklarında beklerken aracınızın vitesini boş konuma alabilirsiniz. Bunun dışında eğer uzun süreli bir bekleme söz konusuysa aracınızın vitesini boşa alıp el frenini çekerek dinlenebilirsiniz. Ancak bu eylemler sonrasında aracınızda herhangibir yakıt tasarrufu oluşmayacaktır.

Eğimsiz Yolda Hangisi Daha Tasarrufludur ?

Aracınızla eğimsiz yolda sürüş tasarrufu açısından yokuş inişlerine göre farklılık gözetir. Eğimli yolda aracınıza dışarıdan uygulanan kuvvetin yol sürtünmesi olması durumlarında motorunuzda ve şansımanınızda bulunan çarkların içerisinde uygulanan dirençle birlikte doğal olarak aracınız yavaşlayacaktır. Böylelikle viteste olan aracınızın hızı düşecek ve kaybolan hızı tamamlamak için gaza basmanız durumunda aracınız normal şartların daha üstünde yacakatır. Ancak eğimsiz yollarda aracınızın vitesini boşa atmanız viteste yaktığı yakıttan daha fazla tasarruf sağlayacaktır.

Seyir Halinde Vitesi Boşa Atmak Zararlı mıdır ?

Günümüz şartlarında yeni model araçlarda bilinenin tam tersine aracınızın vitesinin boş konumunda olması durumunda fren gücünün azalması yaşanmaz. Bu nedenle aracınızın vitesinin boş konumunda olması motor ve şanzıman arasındaki ilişkiyi keseceğinden güç aktarım sistemleri haricinde olan hiçbir sisteme etki yapmaz. Fakat yokuş inişlerinde yokuş tırmanırkenki kullandığınız viteste olması hız kontrolü açısından önemlidir.

Güvenli Yokuş İnişi

Güvenli bir şekilde yokuş inişlerinde sürekli olarak fren kullanımı yapılmasının frenleriniz üzerindeki disklerde oluşacak aşırı ısınmasına neden olacaktır. Aracınızın fren sisteminde oluşacak bu ısınmanın çok fazla olması durumunda fren kabiliyetinin sıfıra inmesinen neden olabilmektedir. Önerilen uzun mesafeli yokuş inişlerinde motor freni yapmanızdır.

Motor Freni Nasıl Yapılır?

Yokuş inişlerinde aracınızı viteste bırakmanız şanzıman ve motor içerisinde bulunan çarklar sayesinde oluşacak güçten yararlanmaya yarar. Bu işlemi yapmanızla aracınız boştayken yokuş inişlerinde hızlanacağı gibi vitesteyken motor freni yaparak hızınızı koruyacaktır. Aracınızla yokuş inişlerinde vitesinizin boşta olması tehlike arz edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.