Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

İzmir’de Oto Ekspertiz Bayilik Nasıl Açılır?

0

Oto ekspertiz bayilik açmak ekspertiz sektöründe rekabet ile mücadele etmek için oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir.

Bayilik açmak istediğiniz firmanın müşteriye, ekspertiz ücreti, garanti verme, sigorta avantajı sunma, hizmet kalitesi, işletmenin dış görünüşü ve firma hakkında olumlu veya olumsuz görüşleri incelemek size büyük avantaj sağlamaktadır. Oto ekspertiz bayilik açmadan önce dikkat etmeniz gerekenler ise;

 • Bayiliğini alacağınız firmanın rekabet ile mücadele etmek için ne gibi destekler sunduğunu araştırmanız,
 • Bayilik alacağınız firmanın müşterilere sunacağı hizmet detaylarını izlemeniz,
 • Hizmet kalitesi yanı sıra dikkat etmeniz gerek diğer konu ise bayilik açacağınız dükkanın dış tasarımı, lüks görünümü, serviste sunulan hizmet, işletme markanın tabelası ve renkleri gibi detayları araştırmanız,
 • Üstün hizmet sağlamayı benimsemiş bir firma olması,
 • Son teknoloji cihazların olması,
 • ISO, SG, CE, NAVIGA ve UKAS gibi kuruluşlar ile anlaşmalı olunması ayrıca devlet tarafından verilen KOSGEB gibi destekler konusunda özel çalışma yürüten bir firma olup olmadığını araştırmalısınız,
 • Garantili olarak ekspertiz hizmeti sunulması ve hukuki destek sunan bir firma olması

Tüm bu konulara dikkat etmeniz tercih edeceğiniz firma için size kolaylık sağlayacaktır.

Oto Ekspertiz Bayiliği Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Oto ekspertiz bayilik açmak için, gereken belgeleri bulunduğunuz ilçenin belediyesine verilmesi gerekmektedir. Bu belgeler ise şunlardır;

 • Hizmet yeterlilik belgesi
 • Faaliyet belgesi
 • Tapu fotokopisi
 • Faaliyet belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Ticari sicil tescili
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • SGK giriş bildirim
 • 2 adet vesikalık
 • Kimlik fotokopisi

Bu belgeler her belediye için farklılık göstermektedir. Bulunduğunuz ilçenin ruhsat işleri müdürlüğüne giderek gereken belgeleri talep edebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Bayilik İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

İzmir Oto ekspertiz bayilik açmak için gerekli olan ekipmanlar, hizmet kalitesi, ekspertiz raporunun güvenilirliği ve müşteri tarafından tercih sebebi olmanız açısından önemli olmaktadır. Bu ekipmanlar;

1-Yanal kayma test cihazı: Direksiyon sabit tutulduğu zaman, aracın 1 km içerisinde ne kadar sağa ve sola gittiğini ölçer.

2-Süspansiyon test cihazı:Araç ile yol arasındaki engebe farkının ortadan kaldırılmasını sağlar.

3-Fren test cihazı: Aracın toplamda olan fren gücü, sağ ve sol frenler arasında bulunan fark, balata durumu gibi detaylar incelenir.

4-Boya ölçer test cihazı: Araçta daha önce boyanan bir parça olup olmadığını inceler.

5- Motor performans testi: Aracın motor tork gücünü ölçmek amacı ile yapılır.

6- Arıza tespit cihazı: Her aracın debriyaj pedalında bulunan OBD soketine takılarak araçta ki arıza ölçümü tespit eder.

7- Lastik kontrol cihazı: Lastiklerin diş derinliğini ve araç lastiğinde herhangi bir aşınma var ise bu şekilde tespit edilir.

8- Akü test cihazı: Akünün performans durumu ve akü ömrünün ölçülmesi sağlanır.

Bunlar, oto ekspertiz firmalarının minimum düzeyde test için TSE standardı ile belirlenmiş olan ekipmanlardır.

Oto Ekspertiz Bayilik Ücreti Ne Kadar?

Oto ekspertiz bayilik ücreti oldukça merak edilenler arasındadır. En avantajlı seçenek ise anahtar teslim olarak anlaşma yaptığınız firma olmaktadır. Anahtar teslim anlaşması ile açılan oto ekspertiz ücreti 200-500 bin TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sizlere verilecek olan, reklam desteği, bölgesel koruma, cihaz servis desteği, personel eğitimi, mimari tasarım zenginliği ve marka imajı maliyeti etkileyecek olan detaylardan olmaktadır. Yenilikçi ve inovaktif firma anlaşma yapmanız ödeyecek olduğunuz bayilik ücretinden daha önemli bir noktadır.

Oto Ekspertiz Bayilik Kazanç Sistemi Nasıl Çalışır?

Oto ekspertiz bayilik açtığınızda aylık kazancınız veya elde edeceğiniz kar farklılık göstermektedir. Kazancınız için seçtiğiniz firma yanı sıra güler yüzlü hizmet sunmakta oldukça önemlidir.

Bayilik anlaşması yapmış olduğunuz firmaya yatırımınızın geri dönüş süresini sormanız kazanacağınız miktar açısından oldukça önemli olmaktadır. Önemli olan bir diğer nokta ise hangi firmadan bayilik aldığınız olmaktadır.

Verdiğiniz hizmet kalitesi, günlük olarak kabul edilen müşteri sayısı, fiyat politikası ve yaptığınız masraflar kar marjını doğrudan etkilemektedir. Doğru tercihler yaptığınız takdirde oldukça kar edebilirsiniz. Ortalama ekspertiz ücretinin 400 TL olduğunu düşünerek aylık gelirinizi hesaplayabilirsiniz.

Güvenilir hizmet için otoustam.net ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : https://www.otoustam.net/en-yakin/izmir-oto-ekspertiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.