Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Trafikte Alkol Sınırı Nedir? – Alkollü Araç Kullanma Cezası

0

Trafikte Alkol Sınırı Nedir sorusunun cevabıni sizler için ayrıntılı olarak hazırladık…

Ülkemizde günümüz şartlarında çeşitli nedenlerden dolayı bir çok kazalar meydana gelmektedir. Bunların başında gelenler genellikle seyir halindeyken trafikte uygunsuz davranışlar, trafik kuralı ihlali yanısıra alkollü olarak araç kullanımı en başta gelen nedenlerin başındadır.

Alkol Sınırı Kaç Promildir?

Trafikte Alkol Sınırı Nedir? Ülkemizde uygulanan yasal mevzuat gereğince ticari ve kamu hizmetinde görevli sürücülerin kesinlikle alkollü olarak trafiğe çıkması yasaktır. Bunun dışındaki sürücülerin uygulanan yasal sınır 0.50 promil olarak belirlenmiştir. Bu da vücuttaki bir litre kanda yarım gram alkole denktir.

Yapılan uygulamada promil ölçümünün alkol ağırlığı ve kan hacmi dikkate alınmakla orantılıdır. Örnek verecek olursak 0.50 promil oranının 100 mililitre kanda 50 miligram alkol olduğunu gösterir ve bundan kıyasla 50:100=0.50 promil kabul edilir.

0.2 promil ve bunun üzerinde alkol seviyesi sürücüde ciddi dikkat dağınıklığı, bilinç kaybolması ve bir çok olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Kandaki oluşacak promil oranı her insanda farklılık gösterebileceği gibi sürücünün yaşı, cinsiyeti ve metabolizmasına bağlı olarak içilen içki oranının kaç kadehinin %0.50’ye denk geleceğinin hesaplanması çokda doğru bir hesaplama olmaz Her içkinin içerisindeki alkol oranı bir değilldir ve alkol tüketimi sonrasında ne kadar tüketildiğinin anlaşılması zordur. Hem kendi sağlığınız hemde diğer sürücülerin can güvenliği açısından trafiğe çıkacaksanız kesinlikle alkol tüketmeyin.

Alkol Sınırı Aşılırsa Ne Olur?

Ülkemizde alkollü araç kullanan ve bu nedenle kazaya karışanların artması sebebiyle, sıkı denetimler ve bu denetimlerde uygulanan idari para cezaları uygulanarak bunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır

Kontrol sırasında alkolmetre yoksa trafik polisleri tarafından sürücü üzerindeki bazı durumlar gözlemlenir alkol test raporu oluşturulur. Alkolmetre ile yada uygulanan test sonucunda 0.50 promil limitinin üstünde bir seviyede alkol kullanıldığı tespit edilirse belirlenen cezai işlem uygulanır. Buna ek olarak ciddiye almanız gereken bir diğer husus ise 1 promil ve daha fazla bir alkol seviyesinin tespit edilmesi durumunda alkollü sürücüye mahkeme yoluyla dava açılabilmektedir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Denetimlerde sürücünün alkollü olduğu tespit edildiğinde; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince idari para cezası uygulanır. Bunun yanısıra aracı süren kişinin ehliyetine 6 ay süreyle el konulur ve trafikten men edilir.

2020 Yılı Alkollü Araç Kullanma Cezası

  • Alkollü olarak araç kullananlar ilk yakalanmada; 1.228 TL
  • Alkollü olarak araç kullananlar ikinci kez yakalanmalarında 1.539 TL para cezasına çarptırılır.

 

Uygulanan idari para cezasını yasal mevzuatta belirlenen 15 gün içerisinde ödenmesi halinde %25 indirimli olarak ödenmektedir.Uygulanan indirim tutarları ise;

  • Alkollü olarak araç kullananlar ilk yakalanmada; 921 TL
  • Alkollü olarak araç kullananlar ikinci kez yakalanmalarında 1.154 TL olacaktır.

 

Bir sürücünün alkollü olarak ikinci kez yakalanması durumunda; kanunda belirlenen ilgili madde gereğince idari para cezası uygulanır. 5 yıl içinde 1. defasında 6 ay, 2. defasında yakalanması durumunda 2 yıl, 3 ve daha fazla yakalanmasında ise 5’er yıl olarak sürücünün ehliyetine yetkililer tarafından el konulur. Böyle bir durumla karşılaşan sürücülerin yani 2’şer yıl ehliyetlerine el koyulmasının akabinde sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak zorundadır. Ancak 5’şer yıl olarak sürücü belgesine el konulması durumunda ise psiko teknik muayenesine katılarak durumunuzun uygunluğu sonrasında belgenizi tekrardan alabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanıp Trafik Cezası Alırsam Tekrar Sürücü Belgesi Alabilir Miyim?

El konulan sürücü belgenizin belirlenen alıkoyma zaman dilimi sonrasında ehliyetlerini geri alabilirler. Sürücü belgenizi geri almanız için ehliyetinize el koyan trafik birimi yada yakınınızda bulunan bir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanırken Kaza Yaparsam Sigorta Ödeme Yapar mı?

Alkollü olarak araç kullanmanız yukarıda saydığımız cezalarla bitmiyor. Araç başındayken alkollü olarak kaza yapmanız durumunda mevcut sigortanız karışmış olduğunuz kaza neticesinde oluşan hasarı hiçbir şekilde karşılamamaktadır. Hem kendi hayatınız hem de trafikteki diğer sürücülerin hayatını yani daha doğrusu insan hayatını önemsiyorsanız lütfen alkollü olarak araç kullanmayın. Alkollü araç kullanmak cinayettir.

Trafik Cezaları 2020 Fiyatları’na ise buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.