Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Araba Camı Buğusu Nasıl Önlenir | Buğu Giderici Kesin Çözümler

0

Araba Camı Buğusu Nasıl Önlenir?

Sürüş güvenliğinin ne kadar önemli olduğunun herkes farkındadır. Yollarda güvenli bir sürüş, kendi güvenliğimiz ve karşımızdakilerin güvenliği açısından gerekli tüm önlemleri almamız gerekir. Sürüş güvenliğinde arabanın bakımları, lastikleri, kurallara uymak önemli olduğu kadar görüş mesafesi de önem taşır. Görüş mesafesini riske atan durumlardan biri de camların buğulanmasıdır. Peki, Araba Camı Buğusu nasıl önlenir, bunun için neler yapmak gerekir? Aslında her mevsim camlarda buğulanma oluşabilse de genelde kış aylarında daha fazla görülür ve soğuk havalarda sorunun niteliği büyür.

Camlardaki buğulanmanın önüne geçmek için birçok yöntem önerilse de genellikle kısa süreli geçici çözümlerdir. Araba camlarında oluşan buğulanmanın önüne geçecek uzun süreli kesin bir çözüm henüz geliştirilemedi ama sürüş güvenliğini tehlikeye atmamak için yapılabilecek şeyler var. Bu pratik yöntemleri incelemeden önce camlar neden buğulanır bir hatırlayalım.

 

Araba Camları Neden Buğulanır?

Sıcaklık farkından dolayı kapalı bir ortamdaki havanın içinde bulunan su buharı saydam ve soğuk bir yüzeyle karşılaştığında yoğunlaşır ve biz bunu buğulanma diye adlandırırız. Aslında evlerimizde ve özellikle banyo aynalarında sıkça karşımıza çıkan buğulanma, hava sirkülasyonunun sağlanması ile ortadan kalkar. Aslında içerdeki hava sıcaklığı ile dışarıdaki hava sıcaklığı dengelendiğinde buğulanmanın önüne geçilmiş olur.

Yaz aylarında veya bahar aylarında bu sorun kolayca çözülebilir tabii… Camları açarsınız ve içerdeki hava ile dışarıdaki hava eşitlenir. Ya kışın soğuk günlerde, özellikle sabahın erken saatlerinde veya gecenin ilerleyen saatlerinde hava daha da soğuduğunda, camları açarak hava sirkülasyonunu sağlamak pratik bir çözüm olmaktan çıkacaktır. Sıcak hava ve soğuk havanın hızlı yer değiştirmesi sağlığınızı tehdit edecek ve size soğuk algınlığının yolunu açacaktır. Bu durumda daha pratik çözümler bulmak gerekir.
Sıcak havalarda ise tam aksine araba camları dışarıdan buğulanır. Klimayı çalıştırdığınızda arabanın içi soğuk dışarısı sıcak olduğu için camların dış taraflarında buğulanma oluşabilir.

Hepimiz araç bakımına ve temizliğine, arabamızın güzel kokmasına dikkat ederiz. Oto yıkamacılarda kullanılan bazı parfüm veya spreyler buğulanmaya sebep olabilirler. Veya bizim araç içinde dikiz aynası veya konsolda kullandığımız parfüm veya koku gidericilerden dolayı buğulanma olabilir ya da buğulanmanın miktarı artabilir.

 

Camlarda Oluşan Buğulanmanın Önüne Nasıl Geçilir?

Buğulanma havanın en soğuk olduğu sabah saatlerinde, dolayısıyla trafiğin en yoğun olduğu saatlerde daha çok gözlenir. Bir de sabah sisini hesaba katarsanız… Hiç kuşkusuz bu durum sürücüleri tedirgin edici ve görüş mesafesini oldukça kısaltan bir durumdur. Bu sebeple yola çıkmadan önce tedbir almak oldukça avantajlı olacaktır. Trafik stresine girmişken bir de buğulanmanın stresini yaşamaya hiç gerek yok.
Araba camlarında oluşabilecek buğulanmaların önüne geçmek için birkaç pratik öneriye göz atalım. Öncelikle araç içi sıcaklık ile dışarının sıcaklığı bir biri ile dengede olmalıdır. Buğulanma oluşuyorsa camlar bir parmak kadar aralayabilirsiniz. Klimayı çalıştırmakta işe yarayacaktır. Klima hava sirkülasyonunu sağlayacak ve buğulanmanın önüne geçecektir. Kaloriferler çok sıcakta çalışıyorsa ısıyı biraz düşürmelisiniz. Klimanın ayarını da A/C konumuna getirin. Unutmayalım ki araç içi ideal sıcaklığı yirmi ile yirmi dört derece arasıdır. Bu denge hem sürüş güvenliği hem de sizin sağlığınız açısından önemlidir.

En pratik olanından başlarsak tıraş köpüğü uygulaması: Banyo aynalarını gözünüzün önüne getirin. Yaz ya da kış olsun fark etmez her zaman buğulanırlar. Elinizle silersiniz tekrar buğulanır, tekrar ve tekrar… Belki de tıraş köpüğünü banyo aynasında denemişsinizdir. Denemeyenler için söylüyorum, mutlaka deneyin. Araba camlarında da aynı şekilde kullanılabilir.

İhtiyacınız olan sadece tıraş köpüğü ve temiz bir bez. Öncelikle temiz ve kuru camlara uygulama yapmalısınız. Camlarınızı uygulama öncesi temizleyin ve kurulayın. Camların tamamına yetecek kadar tıraş köpüğünü camların iç yüzeyine güzelce sürün ve yayın. Bir iki dakika bekledikten sonra tıraş köpüğünü bezle silerek alın. Bu oldukça kolay ve pratik bir çözüm olacaktır. İki üç gün boyunca etkili olacaktır.
Benzer şekilde sabunlu bezle bir uygulama da yapabilirsiniz. Şöyle ki; güzelce ıslatıp sabunladığınız bir bezi sıkın. Çok fazla da sıkmayın, biraz ıslak olsun, yani nemli bir bez gibi değil de ıslak bir bez gibi. Aynı şekilde temiz ve kuru camlara uygulayın. Camlarınızı bu bezle güzelce silin. Kurumasını bekleyin. Her gün arabanızı çalıştırmadan önce bu işlemi tekrarlarsanız oldukça rahat edersiniz.

Yakın zamanda öğrendiğim ve oldukça mantıklı bulduğum bir çözüm daha var. Kedi kumu veya silika da buğulanmanın önüne geçmek için kullanılabilir. Silika ambalajların içinde yer alan, nem giderici bir materyal. Aslında temel olarak kedi kumlarının içinde de benzer maddeler kullanılıyor. Kedi kumunu veya yapı marketlerden alabileceğiniz silikayı çift kat bir bez torba veya kesenin içine koyarak ya da iki adet çoraba yerleştirerek arabanızın uygun bir yerine bırakın. Bundan sonra uzun süre buğulanma derdiniz olmayacak.

 

Araba Camı Buğusu Önleyici Spreyler

Daha pratik ve etkili bir çözüm olarak buğulanma giderici solüsyon veya spreyler kullanılabilir. Oto marketlerden, yakıt istasyonlarından kolayca temin edebileceğiniz buğulanma giderici solüsyonlar araba camlarının buğulanması nasıl giderilir sorununa en ideal çözüm olabilir. Bu spreyleri kullandığınızda yaklaşık bir hafta boyunca camların buğulanması diye bir derdiniz olmayacaktır. Tabi solüsyonun kalitesine göre etkili olduğu süre değişiklik gösterebilir. Bu solüsyonların fiyat aralığı da oldukça değişkendir. On liradan tutun da yüz liraya kadar piyasada buğulanma giderici sprey bulmanız mümkün.

Buğulanma giderici spreyler de kuru ve temiz camlara uygulanıyor. Şayet aracınızın camlarının buğulanmamasını istiyorsanız; aracınıza uygulayabileceğiniz pek çok üründen söz etmek mümkün olacaktır. Bu kapsamda aracınız için bir ürün satın alacağınız zaman özenli davranmanız da şart olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.