Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? Dünyada bir çok ülkede kamu kurumları online olarak internette tek bir platformda toplanmasıyla birlikte ülkemizde de E-Devlet resmi web sitesinin yanısıra uygulamasınıda indirerek araç trafik sigorta sorgulaması yapmak isteyenler için kolay ve mümkün hale geldi. E-Devlet üzeriden sorgulama yapmak için PTT’den şifre almanız gereklidir eğer şifreniz varsa e-devlet giriş yaparak e devlet sigorta poliçesi sorgulama’’ adresi üzerinden çok kolay bir şekilde saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. Üzerinize kayıtlı olan tüm araçlar için sorgulama yapabilirsiniz. Başkası adına olan araçlar için sorgulama işlemi yapılamamaktadır.

Trafik Sigortası (Poliçe) Nedir?

Zorunlu motorlu araçlar için yapılan bu sigorta devlet tarafından otomobil kullanıcılarının her sene yenilemesi gereken bir uygulamadır. Sigortanının amacı bir kaza anında karşı tarafta oluşacak zararı sigorta şirketi tarafından karşılanması olarak düşünebilirsiniz. Ülkemizde zorunlu trafik sigortası olarak bilinmektedir bunun nedeni ise sigorta yaptırmadan trafiğe çıkmanızın yasak olmasıdır. Sigortanın limit ve teminatları ise hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Ancak her sigorta şirketinin belirlemiş olduğu kendine has politikalardan dolayı sigorta şirketleri farklı fiyatlandırma yapmaktadırlar. Sigorta yaptıracağınız zaman her vatandaşa aynı oranla fiyatlandırma çıkmaz. Eğer aracınız yüksel model bir araçsa fiyatlandırmada ona göre çıkacaktır. Yaşınızın, yeni ehliyet sahibi olmanızın yanısıra çok kez kaza yapmış birisiyseniz yine aynı şekilde her firma kendi politikasındaki fiyatlandırmaya göre size seçenekler sunabilir.

Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?, Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

* Aşağıda linkini paylaştığımız bölümden sizden istenen “Plaka Kodu” alanını doldurarak bu plakaya ait aracın şimdiye kadar uygulanan tüm sigortalarını ve hali hazırda şu anda sigortalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tek bir tıkla online olarak sorgulama yaparak trafik sigortanızla alakalı tüm detayla ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sorgulama işlemlerini ayrıca bir çok sigorta şirketinin web sitesinden ücretsiz bir şekilde yapabileceğiniz gibi mevcut çalışmış olduğunu sigorta şirketlerinden de sorgulayabilirsiniz.Resmi web sitesinden sorgulama yapmak isteyenler için ‘’ trafik sigortası poliçe sorgulama’’ linkine tıklayarak sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Sorgulama ekranına ulaştıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak form alanında doldurmanız halinde güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Sorgulama ekranında birden farklı şekilde sorgulama yapmakta mümkün. Bunlar kısa şöyle;Plaka numaranız, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve dilerseniz sigorta bilgileriniz ile de sorgulama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

E -Devlet Araç Sigorta Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

E -Devlet Araç Sigorta Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz linkle birlikte yine aşağıda vermiş olduğumuz link üzerinden e-devlet sorgulama ekranlarından online ve ücretsiz sorgulama yapabiliyorsunuz. Trafik sigorta poliçe sorgulamalarınızı ‘’ turkiye.gov.tr’’ adresinden yapabilirsiniz. Açılan sayfada giriş bilgileri olarak sizden istenen bilgileri girerek giriş yapmalısınız. Giriş yapmanızla birlikte plaka kodunuzu girebileceğiniz form alnanından istenilen bilgileri girerek öğrenebilirsiniz. Plaka numaranızı girdikten sonra onayınızla birlikte sogrulama ekranı sonucu ekranınıza yansıyacaktır.

Araç Sigorta Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır? Aracınızla ilgili olarak sigorta borcunun dışında da otomobilinizle alakalı tüm borçlandırmaları ücretsiz olarak sorgulamanız mümkün. ‘’Gelir İdaresi Başkanlığı sorgulamalar ’’ menüsünden istediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz.Trafik poliçenizle alakalı sorgulama yapmak için ise ‘’ Trafik Poliçe sorgulama’’ menüsünü ziyaret ederek ücretiz olarak sunulan hizmetten yaralanabilirsiniz.

Bu sayede yerinizden hiç kalkmadan ve online olarak rahat bir şekilde bu bilgilere dünyada online olarak ulaşabilirsiniz. Yapacağınız sorgulamanın tipine göre form ekranlarında istenen bilgilerde değişiklik görülebilir.

2020 En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatları için Tüyolar

  • Trafik sigorta poliçenizin sonlanmasına yakın yeni dönem sigorta poliçenizi almanız önemlidir. Eğer sigortanızı geciktirirseniz bir dahaki sigorta yaparken gecikmeli olarak sigorta primi ödeyeceğinizi unutmayın.
  • Daha önce kaza yapmanız durumunda sigorta poliçenizin fiyatına yansıyacaktır. Aracınızla kaza yapmamanız durumunda her dönem sigorta ücretinde indirim olacaktır.
  • Ayrıca bazı sigorta şirketleri belirlemiş oldukları bazı meslek dallarına özel sigorta indirimi uygulaması yapabiliyor. Bu şirketleri araştırarak mesleğinizle alakalı bir indirim yapan şirket olup olmadığını kontrol ederek indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz.
  • Sigorta şirketlerinin bir diğer önemsedikleri unsurlardan birtaneside uzun yıllar aynı sigorta şirketini kullanmanızdır. Hep aynı firmayı kullanmanız sonucunda indirim fırsatı yakalayabilirsiniz.
  • Online olarak karşılaştırma sitelerinin bulunduğu bir çok web sitesinden ve sigorta şirketlerinin sitelerinden fiyat araştırması gerçekleştirerek kıyaslama yapabilirsiniz.

En Uygun ve Ucuz Trafik Sigortası Teklifi Nasıl Alabilirim?

Gerek online gerekese sigorta şirketlerinin ofislerine giderek fiyat araştırması gerçekleştirin. Zorunlu trafik sigortası, teminat tutarlarının devlet tarafından uygulamada belirlenen bir sigorta türüdür. Bu sebeple hangi firma olursa olsun farketmeksizin sizlere sunmuş olduğu fiyat politikalarını önemseyin ve bu yönde araştırmalar yapın. Buna ek olarak acente firmalarınında en uygun fiyatlarla sizleri yönlendirebileceğini unutmayın. Tüm acente şirketleri bir çok sigorta firmalarıyla çalışmaktadırlar ve müşterilerine en iyi fırsatları sunmaya çalışırlar. Sizleri en uygun olan şirketlere yönlendirme konusunda başarılı olacaklardır.

Bazı web sitelerinde online olarak sorgulayıp size firma firma fiyat listesi çıkaran adreslerde mevcut. Bu web sitelerindeki sorgu ekranlarından en iyi size uygun teklifleri bulabilirsiniz.

Araç Trafik Sigortası Ücretleri Ne Kadar?

Araç Trafik Sigortası Ücretleri Ne Kadar?

Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı yapmış olduğu açıklama doğrultusunda 2020 yılı için araç trafik sigortası ücretlerinde değişiklik olmadan sabit olarak devam edecektir.

Trafik Sigortası Poliçe Kapsamına Giren Teminat Türleri Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası poliçesinde bulunan teminatlar, limitler vs bunlar tamamen hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla bütün sigorta şirketleri aynı teminatları sunmaktadır ve bu teminatları değiştiremezler.Sigorta şirketlerindeki tek serbest piyasa fiyat teklifleri ve ödeme seçenekleriyle sınırlıdır. Otomobilinizin modeli bunun yanısıra ruhsat sahibinin mesleği gibi bir çok sebep sigorta fiyatlarını etkileyebilmektedir.

Sigorta şirketlerinin kaza sonucunda oluşabilecek durumlarda sizlere karşı yükümlülükleri aşağıdaki gibidir.

  • Vefat ve tedavi teminatı ile birlikte kaza sonucu ölümle sonuçlanmalarda (Kişi Başına) ve tedavi teminatıyla birlikte masrafları kapsar.
  • (Kaza başına) Oluşan kazada her ölen kişi için vefat ve tedavi masraflarını kapsar.
  • Ayrıca kaza sonucu karşı tarafın aracında oluşan hasarlarıda karşılar.

Ülkemizde bildiğiniz üzere trafik sigortaları zorunludur ve bunun zorunlu olması otomobil sahiplerini koruma altına almak için yapılan bir uygulamadır. Oluşacak bir kaza sonucunda sigorta şirketiniz karşı tarafın zararını en kısa sürede gidermek zorundadır. Trafik polisleri çevirdiklerinde ehliyet ruhsat istediklerinde ilk olarak baktıkları muayenin yanısıra sigortanızın olup olmadığını kontrol ederler.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatlar Nasıl Belirleniyor?

Yukarıdaki yazımızda bir çok defa üstüne basa basa aracınızın modeline göre fiyat değişeceğini belirtmiştik. Buna ek olarak daha önce oluşan geçmişteki hasar kaydı, 3 sene boyunca hiç bir kaza yapmama gibi detaylar, tavan fiyatın oluşması noktasında en büyük faktörlerdendir. Sürücü sınıflandırmalarında iyi sürücü ve kötü sürücü diye nitelendirilmektedir ve basamaklandırma sistemi ile birlikte tavan fiyatlar kolay bir şekilde belirlenebiliyor. 2020 yılı ile itibariyle bir kereye mahsus %5’lik gibi bir zam durumu söz konusudur. En fazla kaza yapılan ve en az kaza yapılan iller de tavan fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu kriterler göz önünde bulundurularak kazanın fazla olduğu illerde tavan fiyat biraz daha yüksek haliyle daha az kaza olan illerde daha düşük olarak karşımıza çıkıyor.

Trafik Sigortası Olmayan Araç Çevirmeden Geçebilir mi?

Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olmakla birlikte ne yazıkki bazı sürücüler bu noktada dikkatsiz ve kayıtsız kalıyorlar. Herhangibir çevirme sonucunda bu sebepten dolayı trafik polisleri poliçenizin olup olmadığını kontrol etmektedirler. Trafik sigortası poliçeniz yok ve aracınız sigortarlı değilse para cezası olarak uygulamaya giriyorsunuz. Buna ek olarak trafik polisleri sizlere en kısa zamanda poliçenizi tamamlananız için sizlere süre tanıyor ve bu süre içinde sigortanızı yaptırmamanız durumunda yeni bir çevirmeye takıldığınızda trafikten men edilerek aracınız güvenli bir emniyet otorparklarına çekiliyor. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamanız adına ve ceza ödememeniz için trafik sigortanızı yaptırmanızı önemsemelisiniz.

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

2020 yılında trafik sigortasız olarak trafikte bulunmanın cezası 136 lira olarak açıklandı. Çevirmede size tebliğ edildiği 15 günlük süre zarfında ödemeniz durumunda % 25 indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Ancak geciktirmeniz durumunda %5 gibi bir gecikme bedeli yansıyacaktır.

Trafik Sigortası ve Kasko Zorunlu mudur?

Bazı sürücüler bu konuda detaylı bilgiye sahip değildirler. Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olup kasko isteğe bağlıdır. Trafik sigortası karşı tarafın hasarını temin ederken kasko ise sizin aracınızda oluşacak olan hasarları gidermektedir. Kaskolarda da paket paket seçenekler mevcuttur bunların içerisinde çalınma, yanma, mini onarım, kaza vs gibi durumları güvence altına alır.

 

Diğer bir konumuz olan plakadan isim sorgulama adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.