Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Ağır Hasar ve Pert Kayıtlı Araç Alınır mı?

0

Ağır Hasar ve Pert Kayıtlı Araç Alınır mı ve almak ne kadar doğru sorusunu cevaplamadan önce Türkiye’de ikinci el araç piyasası hatrı sayılır derecede hızlıdır. Sıfır araç almaya maddi olarak gücü yetmeyenler ikinci el araçlara yönelirler ve ikinci el piyasası sıfır araç satımına göre fazla olduğu dönemler yıl içerisinde değişmektedir. Bu sebepten ikinci el alırken dikkat edilmesi gereken konular olduğu gibi aracı alırken dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusudur. İkinci el piyasasında bir çok ağır hasar kayıtlı araçlar mevcut.

Bu makalemizde Pert Kayıtlı Araç Alınır mı? sorusuna yanıt verilirlen, alınabilirse hangi durumlarda hasar kaydı olan araç nasıl satılır sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı

Ağır yada Pet Kayıtlı Araç Alınır mı?
Ağır yada Pet Kayıtlı Araç Alınır mı?

Hasar kaydı olan araç alınır mı bu soru oldukça araştırılan ve editörlerimizede sıkça sorulan sorular arasındadır. Detaylara geçmeden önce sorunuza net bir cevap verecek olursak ”Tabiki Alınır” diyebiliriz.

Bir araç almak istiyorsunuz ve piyasa değeri 100.000 TL hasar kayıtlı araçlara baktığınızda ise %25-35 daha ucuz olduğunu göreceksiniz, yani 100.000 TL’lik piyasası olan bir aracı 65.000 – 75.000 TL aralığında bulabilmeniz mümkün olacaktır. Bu sebeple mantıklı olması şartı ile alınamayacak hiçbir araç yoktur. Ancak satışını gerçekleştirirken piyasa biraz daha nazlıdır. Bu sebepten aracı alırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Alırken dikkat edilmesi gereken nokta ise ;

  • Kaza yapmış ve ağır hasar kayıtlı aracın şasilerinde ağır bir işlem yapılmış olmaması
  • Airbag açmamış olması yada açmışsa bile orjinal serviste değiştirilmiş ve sorunsuz olması
  • Aracın çalışmasıyla alakalı problemlerin olmamasının yanısıra aracın yürüyeninde herhangibir problemin olmaması
  • Aracın genel olarak hatları ve parça arasındaki boşluklarda oluşmuş bir deformasyon olmaması ve kazalı aracın sağlam bir işçilikle toplanmış olması
  • En önemli kısımlardan birisi olan aracın motor kısmında bir problemin olmaması

Yukarıda saydığımız maddeler’de geçerli kriterler dahilinde alacağınız bir aracın alımında, kullanılmasında yada satımında oluşacak herhangibir sorun yoktur. Ancak aracı alırken sağlam bir expertiz firmasına ve bununla beraber iyi bir ustaya götürerek aracı kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Buna ek olarak aracın satan kişinin piyasaya göre makul fiyatta satıp satmadığınıda baz alabilirsiniz.

Çevrenizde bazı kişilerin pert araç aldığınızda başınızın ağrıyacağını yada aracınızı satamayacağınızı elinizde kalacağını söylerler. Ancak doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. İkinci el piyasasında yıl içerisinde binlerce araç el değiştirir. Hatta özellikle ağır hasar kayıtlı araçları özellikle fiyatından dolayı takip eden kişiler vardır, burda önemli olan yukarıdaki maddelerle birlikte doğru fiyata koyduğunuzda aracınız çok hızlı bir şekilde satılır.

Kısacası araç alırken dikkat edilmesi gereken husus aracın temizliği ve ne oranda yıprandığıdır. Ek olaraktan kaza yapan aracın onarım esnasındaki işçiliği ve orjinal parçalarıyla değiştirilmesidir. Bunlar serviste yapıldıysa en iyi şekilde onarımı yapılmış ve orjinal parçalarla değişmiş demektir. Bu durumda aracınızı hızla satababilirsiniz.

Alıcıya Hasarlı Olduğunu Söyleyin.

Aracınızı satarken dürüst bir şekilde karşı tarafa araçta bulunan hasar kaydı söylenmeli ve noter satış senedine ağır hasar kaydı olduğunun notu düşülmelidir. Bunu yapmanız sizin daha sonra alıcı tarafından oluşturulacak bir şikayette başınızın ağrımamasını sağlar. Bu şekilde bir işlem uygulamanız tavsiye edilir ve alıcının yasal yollarla bilmiyordum, ağır hasarlı aracı sattı gibi doğru olmayan durumlardan kurtulmuş olursunuz.

Kısaca Özetlemek Gerekir İse

Arabatavsiyesi.com olarak bir araca alınır yada alınmaz diyemeyiz. Sizin oluşan ihtiyacınız doğrultusunda bu şekillenir. Örnek verecek olursak 60.000 TL’lik bir araca binmek istiyorsunuz ancak 48.000 TL’niz var ve daha düşük model aracada binmek istemiyorsunuz bu durumda sağlam bir hasar kayıtlı araç alabilirsiniz ve istediğiniz araca binmiş olursunuz. Ancak bırakın hasar kaydını boya’da bile takıntı yapan biriyseniz bu araçtan soğumanıza ve sizi devamlı bir rahatsız edici duruma dönüşebilir. Toparlacak olursak Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı, Pert Kayıtlı araçları almak ne kadar mantıklı sorusuna yanıt verecek olursak, ihtiyacınız nispetinde evet alınabilir.

Kasko Yaptırma Sorunu Hk.

Diğer bilinmesi gereken önemli hususlardan bir taneside ağır hasar kayıtlı aracınıza kasko yaptırırken zorluk çekeceğinizdir. Bir çok firma ağır hasarlı ve pert kayıtlı araçlara kasko yapmazlar. Ancak piyasada yapan firmalarda vardır lakin bu tarz firmalarda ağır muafiyetler uygulayabilir. Yani alacağınız araca kaskosuz binerim diyenler için uygundur.

Bize Sorun Cevaplayalım

Sizlere en şeffaf şekilde Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soru ve sorunları yorum kısmından yazarak cevap bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.