Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Direksiyonu Sağa Sola Çevirdiğimde Ses Geliyor – Sebebi Nedir?

0

Direksiyonu Sağa Sola Çevirdiğimde Ses Geliyor – Sebebi Nedir? Aracınızın direksiyonu sağa ve sola çevirdiğinizde ses gelmesi bazende hafif şekilde takılma yaşanması akabinde oluşacak bir ses büyük ihtimalle amortisör takozlarının içerisindeki rulman (bilya) işlevselliğini yitirmesinden kaynaklıdır.

Rot kolu tekerlek taşıyıcılarına bağlı olup rot kolunun görevi direksiyondan uygulanan hareketleri tekerlek taşıyılarına (aks taşıyıcıları) yönlendirirler. Böylelikle aracınızın tekerleğini sağa ve sola çevirebiliyorsunuz. Buna ek olarak amortisörler’de tıpkı rot kolları gibi tekerlek taşıyıcısına bağlıdır.

Direksiyon'dan Ses Neden Gelir?

Direksiyonu Sağa Sola Çevirdiğimde Ses Geliyor – Sebebi Nedir ve Çözümü

Tekerlerde oluşan sağa ve sola dönme ivmesiyle birlikte amortisörler de kendi ekseninde döner. Amortisörde oluşan kendi ekseninde dönme eylemini içerisinde bulunan takozların içindeki rulman aracılığıyla sorunsuz ve sessiz bir şekilde yaparlar. Ancak bu amortisör içerisinde bulunan rulmanlarda zamanla işlevselliğini yitirdiğinde bozulur ve dağılırlar.

İşte tamda bu bozulma sonrasında aracınızın direksiyonunu sağa ve sola çevirdiğinizde amortisör dönmesiyle birlikte arızalanan rulmanlardan sesler gelir. Bunun çözümü ise bu rulmanların değişmesiyle ortadan kalkacak ve hoş olmayan ve can sıkıcı olan o ses gidecektir.

Ayrıca aracınızda direksiyon sertleşmesi varsa onunla alakalı burdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.