Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

HGS İptali Nasıl Yapılır? | PTT ve Bankaya Gitmeden Hgs İptal Etme | 2020 |

1

Sizlerin HGS iptali nasıl yapılır? HGS’yi PTT veya bankaya gitmeden iptal edebilir miyim? HGS iptali için gerekli evraklar nelerdir? vb. sorularınıza cevap olarak rehber niteliğinde bir içerik hazırladım.

Bu konuda çok fazla kafa karışıklığı mevcut. Ben size başlıklar halinde HGS iptal etme seçeneklerini anlatacağım. Bu anlattıklarım dışında da soru ve sorular için konu altı yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

 

HGS İptali Nasıl Yapılır?

Süreç aslında çok basit. HGS etiketinizi PTT şubesinden aldıysanız herhangi bir PTT şubesine, bankalardan aldıysanız aldığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek HGS iptali yapabilirsiniz.

Önemli: HGS etiketini kim aldıysa o iptal ettirebilir. Benim zamanım yok babam yada kardeşim HGS iptali yapabilir mi? diye sorarsanız, yapamaz…

HGS’de Kalan Bakiyem Var. Ne Yapmalıyım?

HGS’de yüklü bakiyeniz varsa iptal işlemi yapılırken iade istediğinizi belirtirseniz 1 ay içinde hesabınıza iadesi gönderilir. Yeni bir HGS alıyorsanız kalan bakiyenin yeni HGS’ye aktarılmasını talep edebilirsiniz.

HGS İptali İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

HGS iptali için HGS’yi alan kişi araç ruhsatı ve HGS etiket numarasıyla birlikte ürünü temin ettiği kuruma (Banka ise bankaya, Ptt ise Ptt’ye) başvurmalıdır.

PTT’ye Gitmeden Hgs İptali Yapılır mı?

Mayıs 2019 tarihi itibari ile PTT’ye gitmeden HGS iptal etme işlemi online kanallardan malesef yapılamamaktadır. En yakın PTT şubesine başvuru yapmanız gerekir.

Arabamı Sattım ama HGS’yi İptal Ettirmedim? Ne Olur?

Aracınızı sattığınızda HGS iptalini aynı gün yada daha önceden yapmalısınız. HGS etiketine plakaya göre ücretlendirme yapıldığından araçla yapılan kaçak geçişlerin tümü tarafınıza yazılır.  Böyle bir durum ile karşılaşırsanız HGS kurumuna dilekçe ile durumu izah ettirmeli ve kurumdan gelicek cevaba göre hukuki haklarınızı kullanmalısınız.

HGS’yi Karayolları Satış Noktalarından Aldım, Nasıl İptal Ederim?

Karayolları satış noktalarından aldığınız HGS’yi herhangi bir PTT şubesine giderek HGS iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Hgs iptali akbank, Hgs iptali garanti, Hgs iptali iş bankası, Hgs iptali yapıkredi süreçlerinde de PTT’de olduğu gibi banka şubesine gitmeniz gerekmeyebilir. Banka müşteri hizmetlerine ulaşarak HGS iptal işlemi yapabilirsiniz.

HGS iptal etme işlemi ile ilgili sorularınızı hemen alttaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

1 yorum
  1. suat bingöl diyor

    Aracı sattım, haliyle ruhsatta gitti. Hgs iptalini gerçekleştirebilir miyim?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.