Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

ABS Uyarı Işığı Nedir? – Abs Uyarı Işığı Nasıl Söndürülür?

0

ABS Uyarı Işığı Neden Yanar  bununla alakalı siz takipçilerimize bu sorunun cevabını açıklayacağız. Abs teknolojisi olaran araçlarda sorun olarak hemen hemen herkes bu ışığın yandığını görmüştür sanırım. Peki Abs sistemi ile ilgili olarak hangi durumlarda abs ışığını yakar? Yada bu abs ışıklarının yanma sebebi nedir, bununla alakalı merak etmişsinzki şu an bu konuyu okuyorsunuz. İşte bizde sizler için bu sorulara cevap niteliğinde hazırlanan bu yazıda abs ışığı nasıl söndürülür bunu anlatacağız. Hatta otomobilinizin abs sisteminde arıza olabilir ve normal şartlarda bu lambanın yanması gerekirken abs uyarı lambası yanmıyor olabilir. O zaman sorularınıza cevap bulmak için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

ABS Uyarı Işığı Nedir ?

ABS Uyarı Işığı Nedir? - Abs Uyarı Işığı Neden Yanar
ABS Uyarı Işığı Nedir? – Abs Uyarı Işığı Neden Yanar

Abs uyarı ışığı en kolay şekilde anlatacak olursak mevcut otomobilinizin abs sistemindeki herhangi bir olumsuzluk, arıza gibi durumlarda sizleri uyarmaktır. Eğer bu ışık yanıyorsa dikkate almanızı öneririz çünkü abs sisteminizde oluşan yada oluşmaya başlayan problemlerin habercisidir bu ışık. Dolayısıyla olası kaza ve belalara karşı önlem almak için mutlaka aracınızı kontrol ettiriniz.

Abs ikaz ışığının yanma sebepleri nedir ?

Abs uyarı ışığı neden yanar ve otomobilinizdeki hangi parçalar bozulduğunda bu uyarı sistemi devreye girer hemen onuda açıklayalım. ABS ışığının yanmasının bir kaç başlıca sebepleri olabilir. Arka aks rulmanının ( bilya ) ön aks rulmanının bozuk olması , mevcut abs sistemindeki beyinde arıza oluşması, hatta daha ufak bir problem olan abs kablolarında problem olması gibi sebepler olabiliyor.

ABS Uyarı Işığı Nasıl Söndürülür ?

Araçlarımızda ne yazıkki bir lamba yandığı zaman hemen aklımıza nasıl söndürürüz sorusu geliyor. Abs ikaz ışığını söndürmeden evvel aracımızı ustamıza yada yetkili servise götürerek abs ışığının neden yandığını öğrenmemiz daha yararlı olacaktır. Örnek veriyorum bozuk bir yolda seyahat ettiniz ve sonrasında abs lambasının yandığını gördüyseniz yolunuz üzerinde bir benzinlikte durun ve  davlumbazlarına, tekerleklerin iç kısımlarına tanzikli su sıkın. Eğer bunu yapmanıza rağmen problem çözülmediyse hali hazırdaki akünüzün kutup başlarını sökerek 15 dakika kadar bekleyin ve tekrar kutup başlarınızı takınız. Her zaman olmasada bazen akülerin üzerlerindeki sigortaların değişmesi veya aks bilyalarının değiştirilmesi yine aynı şekilde abs ışığının sönmesine yardımcı olabilmektedir. Ancak her şeyi uyguladınız ve hala sönmediyse o zaman oto elektrikçiye gitmeniz hem aracınızın hemde sizin güvenliğiniz açısından önem arz edecektir.

ABS Uyarı Işığı Nasıl Söndürülür Video Anlatım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.