Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir? Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

0

Sizlerden motor yağı nasıl kontrol edilir konusunda çok soru geliyor. Arabanızın motor yağında problem olabilir siz de motor yağını kontrol edebilirsiniz ancak motor yağı değiştirme işlemi tecrübe gerektirir. Yeterli araç gereciniz olduğunda ve konuyu daha iyi öğrendiğinizde yapmanızı öneririm.

Motor yağı nasıl kontrol edilir?

Öncelikle araba motor yağ seviyesini kontrol etmek için arabanın motorunu durdurun ve stop edip 5-10 dakika aracın dinlenmesini bekleyin. Aracınızın kullanım kılavuzu size motor sıcak veya soğuk olduğunda yağ seviyesinin kontrol edilip edilmeyeceğini veya kontrol edilemeyeceği konusunda rehberlik sağlayacaktır.

Belki de arabanızın göstergesinde yağ lambası yanıyor da olabilir. O zaman da hemen bu kontrolü yapmalısınız ya da bir ustadan yardım alabilirsiniz…

İlk olarak kaputu açın ve yağ ölçüm çubuğunu bulun. Yağ çubuğu genel de sarı veya turuncu bir saplı ve çoğunlukla sapta bir yağ lambası simgesine sahiptir. Sapı kullanarak çubuğu çekin ve çubuktaki yağ kalıntılarını silin. Yağ çubuğunu silmek, hatalı yağ seviyesini ölçmenizi ve yanılgıyla daha yüksek seviyeleri gösterebilecek kalıntıları ölçmemenizi sağlar.

Direkt tam oturuncaya kadar yuvasına tekrar batırın ve yağ seviyesini görmek için dışarıya doğru çekin. Yağ seviyesi, belirtilen aralık arasında ise sorun yok demektir. Yağ seviyesi düşükse, üreticinin tavsiye ettiği yağı ilave edin.

 

ADIM ADIM MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ

Şimdi de geleli adım adım araba motor yağı nasıl değiştirilir konusuna… Tabii bu aşamaların bir usta tarafından yapılması güvenlidir…

  1. İlk olarak aracın hasar görmesini önlemek için üreticinin tavsiye ettiği şekilde kaldırma noktalarını kullanarak arabayı yerden kaldırmak için araç taban krikosu kullanın.

Bir jak kullanırken herhangi bir kaza olmaması için dikkatli olun. Aracı her zaman jak tezgahları, rampalar veya beşik ile sabitleyin. Aracın dönmesini önlemek için kaldırılan diğer uca tekerlek takozları takmanızı öneririz.

  1. Eski yağı boşaltmak için yağ karterinin altına bir kap koyun. Boşaltma tapasını çıkarın ve eski yağ kaba boşalsın. Ardından boşaltma tapasını temizleyerek tekrar takın. Boşaltma tapası contası hasarlıysa değiştirin.

 

  1. Eski yağ filtresini çıkarın. Yağ filtresinin tabanını temizleyin. Yeni yağ filtresini tekrar takın.

Yeni yağ filtresini yerleştirin ve sızdırmazlık halkası tabana bağlanıncaya kadar sıkın, sonra yarım dönüş yapın. Dikkatli olun: Aşırı gerdirme, contayı bölebilir veya filtreyi bozabilir. Yağ karteri boşaltma tapasının tekrar takıldığından emin olun.

 

  1. Motoru yeni yağ ile doldurun. Motor yağının üreticinin tavsiye ettiği derecesi ve viskozitesini kullandığınızdan emin olun. Normalde 4 lt yağ yeterli olur ama tam doldurmadan ölçüm yapın yağ çubuğu aralığından az ise doldurun yağ çubuğu aralığından fazla ise motor yağı ilave etmeyin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.