Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Yağ Lambası Yanıp Sönüyor | Yağ Lambası Neden Yanar?

0

Aracınızda bulunan gösterge panelinin bulunduğu kısımda veyahutta konsolda aracınızla alakalı hayati önem taşıyan ikaz lambaları bulunmaktadır. Aracınızda oluşacak herhangibir anormallik sonrasında size öncesinde uyarı verecektir ve uyarı ışığının yanıp söndüğünü göreceksiniz. Aracınızı ilk çalıştırırken kontağı çevirdiğinizde belli bir süre yandıktan sonra sönmesi gerekmektedir. Normal şartlarda aracınız çalışır durumda iken yanıp sönmüyorsa herhangibir sorun yok demektir ancak araç çalışır durumda iken bu lambalar yanıp sönüyorsa ve hangi ışık yanıp sönüyorsa onunla alakalı müdahalede bulunmanız gerekmektedir. Eğer yağ çubuğu yanıp sönüyorsa yağ basıncıyla alakalı bir durumun oluştuğunu yanıp sönmesinden anlayabilirsiniz. Aracınızın motorundaki basıncıyla alakalı bir düşüş yaşanması sonrasında yine yağ lambasının yanıp söndüğünü görülebilir.

Yağ Lambası Hiç Yanmıyor

Sağlıklı bir aracın normal şartlarda ilk kontağı çevirdiğinizde sabit bir şekilde yanıp sonrasında 1 dakikadan kısa bir süre içerisinde sönmesi gerekir. Ancak kontağı çevirmenize rağmen aracınızın yağ ikaz ışığı hiç yanmıyorsa aracınızda oluşan bir problemin habercisidir. İlk sebep olarak mevcut yağ lambasının yanmasından kaynaklı apüllerin patlaması sonucu oluşabilir. Bir diğer sebep ise yağ müşürünün soketle olan ilişiğinin bağlantı noktasında bir kopukluk olabilir. Tamamen yağ müşürü arıza yapabilir. Son olarak yağ müşürüyle gösterge arasında bulunan kablolardaki temassızlık veyakopması sonucundada yağ lambanız yanmayabilir.

Yağ Lambasında Yanıp Sönme Durumu Olduğunda

Yağ Lambası Neden Yanar?
Yağ Lambası Neden Yanar?

Yağ lambanız arada bir yanıp sönmesinin aksine sürekli yanıp sönüyorsa bu durumda aracınızı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Aracınızda daha çok kısa zamanlı yanıp daha sonrasındada söndüğünü görebilirsiniz. Böyle bir durumda aracınızın motor yağı ile birlikte yağ lambası ışığıda yanıp söner. Fakat devamlı yanan yağ lambası ışığının aracınızdaki aracınızın basıncının normalin dışında bir ve düşük düzeyde olduğunun göstergesidir.

Eğer devamlı yanan yağ lambası durumuyla karşı karşıya kaldıysanız, hemen aracınızın kontağını kapatarak bir çekici çağırarak aracınızı ustanıza veya servise götürmenizi öneririz. Bunun dışında yapacağınız bir uygulama yani aracı kullanmaya devam etmeniz aracınızın motorunda aşınmalara sebep olabilir. Arızanın başlıca nedenleri yağ müşürü arızası, yağ pompasından oluşabilecek bir arıza yada yağ pompasının tıkanması sonucunda gibi bir çok sebep neticesinde meydana gelebilir.

Yağ Lambası Yanıyor Ancak Gaza Basıldığında Sönüyorsa

Bir diğer sorun ise yağ lambası yanıyor fakat gaz pedalına basmanız durumunda sönüyorsa mevcut yağınızın seviyesinin azaldığı anlamına gelebilir. Bununla birlikte yağ pompası arızası yada pompada tıkanma söz konusu olabilir.basıldığında yeniden sönmesi durumunda yağ düzeyinde düşüklük söz konusu olabilir. Bir diğer sebep yağ müşürü arızası yada kalitesiz yağ kullanımındn kaynaklanabilir. Ya da aracınıza uygun olmayan bir yağ olacağı gibi normalinden kalın bir yağda konulmuş olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.