Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Araç yağ değişimi fiyatları 2020

0

YağAraçlar için yağ değişimi şüphesiz en önemli olaylardan birisidir. Bunun nedeni ise aracınızın içerisinde bulunan metal parçaların sürtünmesi sonucunda oluşabilecek aşınmayı yağ ile engellemektir. Ayrıca soğutmayada yine aynı şekilde yardımcıdır. Motorunuza kullanacağınız yağ aracınızın motorunun cinsine göre farklılık gösterir. Eğer aracınızın motorunun sağlıklı çalışmasını istiyorsanız periyodik yağ bakım sürelerine dikkat etmelisiniz.

Yağ alırken araç üretici firmalarının tavsiye ettiği ve aracınıza uygun şartları karışalayan yağların seçilmesi çok önemli bir husustur.

Yağ değişimi işçilik fiyatı

Aracınızın yağını değiştirttirirken işçilik fiyatları servis yada gideceğiniz ustaya göre fiyat değişebileceği gibi aracınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ancak günümüz şartlarında yağ değişimini ortalama 2020 yılı itibari ile 50-100 TL olarak değişebilir.

Yağ değişimi ne kadar sürer?

Aracınızın yağını ortalama 30 dakika içerisinde değişimi sağlanabilmektedir. Tabiki gittiğiniz yerin o anki müsaitlik durumuna göre bu süre değişkenlik sağlayabilir. Eğer herhangibir sıra yoksa maksimum olarak 40 dakika içerisinde yağ ve yağ filtresi değişimi tamamlanır.

Yağ filtresi fiyatları

2020 Araç yağ değişim fiyatları
2020 Araç yağ değişim fiyatları

Yağ değişimi gerçekleştirirken aracınızın yağ filtreside aynı zamanda değişir. Aracınızın marka ve modeline göre yağ filtre fiyatı değişebileceği gibi ortalama olarak 20 TL ile 200 TL arasında farklı fiyatlar görülebilir.

Bazı markaların yağ değişim fiyatları alttaki gibidir.

 • Hyundai marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 200 TL
 • Mazda marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahli) 210 TL
 • Fiat ( Bravo,Albea,Linea,Tofaş,Brava ) marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 200 TL
 • Bmw marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 230 TL
 • Mercedes marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 240 TL
 • Skoda marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 190 TL
 • Lada marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 160 TL
 • VW marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 220 TL
 • Chevrolet marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 240 TL
 • Ford ( Fiesta,focus,Festiva,Taunus ) marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 210 TL
 • Honda marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 200 TL
 • Opel ( Astra,Omega, Vectra,Meriva, Insignia ) marka araçlar için yağ değişim fiyatı (İşçilik Dahil) 200 TL

Sentetik Motor Yağı: Sentetik yağ, üstün performans sağlayabileceğiniz rafine bazlı yağ içermektedir. Sentetik motor yağı sayesinde motorunuz daha fazla ömürlü ve daha fazla performanslı çalışmasını sağlar.

Tamamen laboratuvarda günümüzün teknolojisinde üretilen bu yağ,  daha yüksek veya düşük sıcaklıklarla yüksek basınçlara dayanıklı olmasıdır.

Mineral Yağ: Mineral yağ, ham petrol ile elde edilmektedir. Rafinerilerde bazı katkı maddeleriyle birlikte işlenirler. Ülkemizde genel itibariyle fiyatları ucuzdur ve performans olarak ortalama bir performans sağlar.

Motor yağ değişimi fiyatları

Günümüz şartlarında ortalama olarak işçilik, yağ ve yağ filtresi vs her şey dahil 300 TL gibi bir rakamın altında yaptıracağınız ve kalitesiz yağ kullanılması sonucunda aracınızda oluşabilecek 5 ile 25 bin lira arasında oluşabilecek hasar meydana gelebilir.

2020 içerisinde otomobil kullanıcılarının ustasına veya çevresinde bulunan bir sanayiye gittiğinde, Motul 10w40 2100 Power+ 5 litre motor yağı (ucuz) tercih ettiklerinde toplamda fiyatı 75 TL’dir.
Bunun yanısıra yağ filtresi değişimi yağıldığında 40 ile 50 TL buna ek olarak 100 TL’de işçilik eklediğinizde 220 – 230 TL arasında bir faturalandırma yapılmaktadır.

Yağ değişiminde dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle yan sanayi malzeme ve ucuz yağlar kullanmanız başınızı ciddi derecede ağrıtabilir. Ancak kaliteli yağlara göre oldukça ucuzdurlar lakin kesinlikle bu tarz işlemleri onaylamıyoruz.

Aracınızın yağını değiştirmeden önce aşağıdaki maddeleri incelemenizi öneririz

 • Bir çok araçta yağ seviyesini gösteren bir uyarı sensörü mevcuttur, bu panelden takip edebilirsiniz.
 • Aracınızdaki bu sensörler doğru çalışmayabilir bu nedenle zaman zaman yağ ölçme çubuğunu kullanarak aracınızın yağ seviyesini ve kalitesini, akışkanlığını kontrol etmelisiniz.
 • Aracınızın yağını değiştirmeden önce eski kalan yağı yağ deposundan vakum yardımıyla tamamen boşaltmalısınız.
 • Her marka ve modele göre aracın yağının değiştiğini söylemiştik, bu yüzden aracınıza koyacağınız yağın uygunluğunu kontrol etmeli ve bilmelisiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.