Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Pert Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

0

Pert Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir mi sorusuna cevap arayanlar için cevap niteliğinde hazırlamış olduğumuz makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Türkiye’de her geçen gün trafiğe çıkan araçların sayısı artmaktadır ve bununla beraber bazı riskler oluşmaktadır. Malumunuz aynı zaman diliminde bir çok aracın trafikte seyir halinde olması beraberinde ne yazıkki bir çok kazayada sebebiyet vermektedir. Bunlar bazen ne yazık ki ölümcül kazalarla bitebiliyor. Aracınızla seyir halindeyken trafik polisinin çevirmesine takıldığınızda kimi zaman herşeyiniz tam ancak bir farınızın yanmadığında bununla alakalı uyarı alabilirsiniz. Fakat onarımı gerçekleştirilmiş araçlarda bu durum daha esnektir ve ceza almayabilirler.

Fakat şunda hemfikir olmalıyız ki bir araç kaza yapmış ve pert kaydı oluşmuşsa ve her ne kadar o aracın onarımı yapılsada araç ilk günki gibi orjinal ayarında olmaz. Kasko Sigortası Genel Şartları B.3.3.1.2 maddesinde aracınıza uygulanan tamir ücretlerinin sigortalı aracın kazası gerçekleşeceği tarihte ki değerini azaltması gibi durumunda ve buna ek olarak aracaınızın bir uzman tarafından raporlanması ile taşıtın onarım kabul etmez bir hale geldiğinin tespit edilebilmesi durumunda, ne yazıkki otomobiliniz ağır hasarlı olarak nitelendirilmektedir.

Diyelim büyük bir kaza oldu ve fakat aracın onarımı noktasında durumunuz müsait ise ilgili yerlere müracat yaparak trafikten çekilmiştir ibaresi kaldırılmalıdır.

Toparlayacak olursak yapmış olduğunuz kaza daha önce geçmişte yapılmış bir kaza olarak kaydedilmir. Pert olan bir acacın tamirinin yapılmasıyla birlikte kasko masrafları ile trafiğe çıkmasına izin verilir. Bir aracın ekspert’te incelenmesinin ardından %70 olarak değer kaybetmesi pert damgası yemesine sebebiyet verir. Dolayısıyla bu aracın kullanılamaz raporu verilir.

Bu sebepledir ki pert olan bir araçla trafiğe çıkmanız hem sizlerin hemde trafikte seyir halinde olan diğer insanların hayatını riske atabilir. Oluşacak bir arıza durumunda diğer sürücü ve yayaların hayatı riske girebilir.

Pert Kayıtlı Araçlar Hangi Şartlarda Trafiğe Çıkabilmektedirler?

Aracınızla yaptığınız kaza sonrasında uzmanlar tarafından incelenip hasarın büyük olmaması ve araçtaki hasarın tamirinin mümkün olması durumunda ilgili evraklarla birlikte aracın trafiğe çıkması mümkündür.

Sigorta şirketleri kaza yapan araçlarda oluşan hasarları uygun görülmesi halinde masraflarını karşılayarak onarımını gerçekleştirir. Ancak oluşan tüm problemlerde aracın zararının büyüklüğü ve küçüklüğüne göre incelem altına alınır. Pert Kayıtlı Araç Trafiğe Çıkabilir mi sorusuna cevap olarak araçlarda belirlenen koşullar varsa trafiğe çıkabilir ancak trafiğe çıkabilmesiyle alakalı koşullar karşılanamıyorsa aracınız trafiğe çıkamaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.