Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Turbo Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

0

Otomobillerde turbolar motordan bağımsızdır ve ve motordan ayrı olarak çalışmaktadır. Her ne kadar turbo motorun içinde olmasada motorun çalışmasıyla ve motorda yaşanan hareketliliklerden doğrudan etkilenen bir teknolojidir. Turboyla alakalı yaşanacak problemlerde yaşanan sorunun bilinmesi çözüm noktasında avantaj sağlayarak mevcut arızanın daha fazla ilerlemesinin önüne geçmede büyük bir etkendir.

Turboda Arıza Durumunda Yaşanabilecek Olanlar

Turbo motorun içinde bulunmadığından dolayı ayrı olarak yürütülen bu faaliyette motorla ilşkili ve motorda oluşacak durumlardan doğrudan turbonunda etkilenebileceğini söylemiştik. Yolculuk yaparken aracınızın turbosuyla alakalı oluşan sorunlarda ilk başte kendini belli etmeye başlar ve bazı belirtiler ortaya çıkar. Turbo arızasının belirtilerine kısaca değinecek olursak şöyle;

Turbo arızası nasıl anlaşılır ?

  • Aracınızın normal kullanımında tükettiği yakıttan çok daha fazla tüketmeye başlaması turboda arıza başlangıcı noktasında en belirgin sebeplerdendir.
  • Otomobilinizle yolculuk esnasında aracınızda oluşacak fazla yük binmesi sonucu turbo arızasına işaret eder.
  • Aracınızdan gelen turbo sesinin normalin dışında farklılaşması
  • Araçta devirlenme ivmesinde yaşanacak olan düşüşte yine aynı şekilde turbonuzda oluşacak arıza belirtilerinin habercisidir.
  • Otomobilinizin gösterge panellerinde bulunan basınç göstergesinde nevcut yaşanacak düşüş yine aynı şekilde turbo arızasına işaret eder.
  • En çok bilinen turbo arızası belirtilerinden biriside aracınızda yağ eksilmesi veyahutta aracınızın yağ yakmaya başlaması gibi oluşan durumlar turbo arızası sebepleri arasındadır.
  • Aracınızda eksozdan eğer beyaz duman çıkıyorsa bu yakıtınızın yanmasıyla alakalı bir problem olduğunu ve yine aynı şekilde turbo arızası sebeplerinden birisi olabilir.
  • Gösterge panelinde turbo arıza lambasının yanması yine aynı şekilde dikkate alınması gereken bir durumdur

Turbo Arızası Neden Olur?

Turbo Arızası Sebepleri Nelerdir?
Turbo Arızası Sebepleri Nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi araç bakımınında çok önemli olduğu ve zamanında bakımı yapılmayan araçların turbonunda bozulmasında en başlı sebeplerden birisidir. Araç bakımının yapılmasının yanısıra yeterli ve kaliteli düzeyde yapılması önem arz etmektedir. Doğru şekilde bakımı yapılan araçların turbolarının arıza yapma durumu diğer arıza durumlarına göre dahada azdır.

Turboda oluşan problemlere her ne kadar zamanında bakım yapılsada kullanıcı odaklı yapılan hatalarda büyük ölçüde turboya zarar verir. Özellikle kış günlerinde aracın soğuk hava şartlarında ilk çalıştırma esnasında yada aracı stop ettireceğiniz zaman rolantide çalışmanız tavsiye ediyoruz ve bu durum turbo sağlığı açısından önemlidir. Bunun sebebi motor durması sonrasında turbo aksamının bir süre daha çalışmasıdır.

Aracınıza kullanacağınız yakıt veya yağları kesinlikle kaliteli olarak seçmeniz, sizi daha büyük masraflardan koruyacaktır. Kalitesiz yakıt ve yağ kullanmanız sonrasın’da turboda arıza yapmaya sebebiyet vereceğini unutmayın. Yine hava filtrelerinin içerisinde oluşan atıklar ve yatak millerinde oluşacak aşınma sonrasında turboda arıza olmasına sebebiyet verebilir. Son olarak herşeyin eskiyeceği gibi turbonuzunda eskiyeceğini unutmayın, hem eskimesi hemde zamanla yıpranması sonucunda aracınızın turbosunda zaman içerisinde arızalar oluşabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.