Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Araç Titremesi Neden Olur ? Arabam Titriyor Diyenlere Çözüm !

0

Araç Titremesi

Ulaşım aracı olarak kullandığımız arabada çıkan sorunlardan bir tanesi de arabanın titremesidir. Arabanın titremesi arabanın gidişini etkilemese de sorunun saptanıp çözülmemesi arabanın çalışmamasına ve büyük arızalara sebep olmaktadır. Araba sürüş sırasında, belli bir hızın üzerinde, park konumuna geçtiği zaman ya da vites değiştirirken gibi farklı durumlarda titreyebilir. Araçta titremeyi hissetmeye başladığınızda aracınızı bakım ya da farklı bir işlem için en son servise bıraktığınız zamanı ve kaza ya da farklı bir sebeple aracınızda bir parça değişimi olup olmadığını düşünün. Bu işlemler sırasında da yapılan değişimler araçta titremeye sebep olmaktadır. Araç titremesinin neden kaynaklandığını tespit etseniz bile bir yetkili servise aracınızı götürmenizde fayda vardır.

 

Arabanın Sürüş Esnasında Titremesi

Araç sürüş halinde yapılan hız fark etmeden titriyorsa bunun sebebi araçta bulunan parçaların sürtünmesi olabilir. Bu sorun yavaş yavaş meydana gelen bir sorundur. Motor kısmında ya da fren kısmında bulunan parçalarda bir aksama olup bu parçaların birbirine sürtünmesi sonucu titreme meydana geliyordur.

Aracın çalıştırırken gerekli olan ateşleme mekanizmasında sorun olabilir. Bu sorun da motor ile ilgili bir sorundur ve titremeye neden olmaktadır.

Araçta titreme sorunu sürüş esnasında ve sürüş hızını arttıkça ortaya çıkıyorsa aracın balans ayarında sorun olabilir. Balans ayarı aracın tekerlekleri ile ilgili olan bir ayardır. Aracın titremesinin en bilinen ve en çok rastlanan sebebi de balans ayarıdır. Balans ayarı en yakın lastikçide kısa sürede yapılabilmektedir. Balans ayarının yapılmasının dışında araca uygun lastik takılmamış ya da aracın lastikleri eskimiş ve yıpranmış olabilir. Bu durumda da araçta titreme meydana gelir. Araç lastiklerinin değiştirilip araca uygun lastik takılması ile bu sorun da çözülebilir. Araçta titreme direksiyon simidinde ağırlıklı ise ön tekerlekler ile ilgili, aracın arka tarafında titreme ağırlıklı ise arka tekerlekler ile ilgili sorun olabilir.

Sürüş halindeyken aracın titremesinin bir sebebi de fren rotundan kaynaklıdır. Fren rotunun kırılması ya da bir parçasında sorun olması araçta titremeye yol açmaktadır.

 

Aracın Rölantide Titremesi

Araç titremesi sorununda en çok rastlanan durum aracın rölantide titremesidir. Araç rölantide titreme sonrasında stop ettiği durumlarda olmaktadır.  Rölantide titreyen araçta ilk akla gelen sorun motor aksamındaki parçalarda bir sorun olabileceğidir. Motor aksamındaki parçalarda kırılma ya da değişmesi gereken bir parça olabilir. Titremenin farklı bir sebebi de araçtaki yakıt ateşleme sisteminde de bir sorun olabilir. Yakıt enjektörlerinin temizlenmesi de aracın rölantide titremesinin çözümü olabilir. Kullanılan akaryakıttan pisliklerin yakıt enjektörlerini tıkaması sonucu da titreme meydana gelebilmektedir.

 

LPG li Araçlarda Titreme

LPG li araçlarda meydana gelen titreme araç seyir halinde ya da rölantide meydana gelmesi fark etmeden hemen yetkili bir servise gösterilmelidir. Araç titreme sorunu diğer araçlarda LPG li araçlara göre daha önemlidir. Araç titremesinin sebebi olarak ilk LPG sisteminin araca bağlanma sisteminde bir sorun olabilmesi gelmektedir. LPG yakıt sistemi bağlatan araç bu sisteme uyum sağlayamamış olabilir ve bu sebeple titreme meydana gelebilir. LPG bağlama sistemi yanlış ya da hatalı bağlanmış olabilir. Diğer bir sebep de LPG sisteminin parçaları yıpranmış ve eskimiş olabilir. Titremeye yol açan sebebin hangisi olduğunu anlamak için vakit kaybetmeden en yakın servise gitmek gerekmektedir.

Aracınız ister LPG li araç ister benzinli ya da dizel araç olsun, aracınızda titremeyi hissettiğinizde titremenin ne zamandan beri başladığını düşünün ve en son akaryakıtı ne zaman aldığınızı düşünün. Akar yakıtınızı aldıktan sonra aracınız titremeye başladıysa akaryakıt ile ilgili bir sorun da olabilir. Farklı bir akaryakıt istasyonundan alınan akaryakıt, içine yabancı madde karıştırılmış akaryakıt da araçta titremeye yol açmaktadır.

 

Oksijen Sensörü Arızası | Lamda Sensörü Arızası | Ustaya Sor Cevaplasın!

 

Araç titremesi ile ilgili tüm sorulara cevap veren bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.