Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Aracınız İçin En Uygun Orijinal Yedek Parça Hizmetini Otolye’de Bulabilirsiniz

0

Aracınızın bakımı ya da arızasından dolayı sanayiye götürdüğünüz zaman araç parçalarında yapılacak olan değişiklikler için size iki farklı seçenek sunulur. Orijinal yedek parça ya da yan sanayi yedek parça. Araçlarda işlevselliğin yitirmiş, hasarlı veya eskimiş olan ve değiştirilmesi gereken parçalar yedek parça olarak tanımlanmaktadır.

Araç yedek parçaları; araç firmaları ya da parça üreticileri tarafından üretilmekte ve kendi ambalajında satılmaktadır. Elektronik parçaları, motor ve mekanik parçaları, kaporta parçaları ve aksesuar parçaları dahil olmak üzere araçlara ait olan tüm parçalar yedek parça olarak üretime girmektedir. Yedek parçalar, yan sanayi ve orijinal yedek parça olarak piyasada yer almaktadır. Yedek parça değişimi; bozulma, hasar alma, kaza, eskime, otomotiv sağlığı ya da kişisel sebeplerden dolayı dekorasyon amaçlı olarak gerçekleştirilebilir. Sıklıkla değiştirilen araç yedek parçaları yağ filtresi, ön ve arka tampon, hava fitresi, far ve otomotiv parçalarıdır. Otomotiv motor parçaları da en sık değiştirilen parçalar arasında yer alır.

Orijinal Yedek Parça ve Yan Sanayi Nedir?

Yedek parçaların üretimi ise oldukça maliyetli ve meşakkatlidir. Bu sebeple araç üretici firmaları genellikle zamandan kazanmak için direkt yedek parça üretimi yapmamaktadır. Otomobil üreticileri araç yedek parçası konusunda tecrübeli olan firmalar ile anlaşarak araç özelliklerine göre yedek parçalarının üretimini yaptırır. Ancak parça üreticisinin adı vs. bu üretimde yazmamaktadır. Orijinal yedek parça; araç üretici firmaları ile yedek parça üretici firmaların anlaşması ile üretilen parçalardır. Orijinal yedek parçalar araç üreticisi firmaların belirlediği kurallarla ve kalite standartlarına uygun bir şekilde üretilir. Bu yedek parçalar parça üreticisi olan firmanın değil, üretim izni veren araç firmasının adını, logosunu ve ambalajını taşımaktadır. Orijinal ambalaj ile satışa sunulan yedek parçalar genellikle firmaların yetkili servislerinde bulunmaktadır. Orijinal yedek parçalar aracınızla birebir uyumludur ve herhangi bir problem teşkil etmeden konforlu bir şekilde kullanılabilmektedir. Fabrika çıkışı ile birebir aynı üretimde olan orijinal yedek parçalar ise dolayısıyla en maliyetli parçalardır.

Yan sanayi yedek parça ise üreticisi firmaların, araç üreticisi firmadan direkt onay, izin veya direktif vs. almadan kendi imal ettiği yedek parçalardır. Yan sanayi parçalar sanılanın aksine daha kalitesiz parçalar demek değildir. Ancak yan sanayi parçaları daha ucuzdur ve çoğu zaman aracınıza tam olarak uyum sağlamayabilir. Yan sanayi yedek parçası kullanımları araçlara tam uyumlu olmadığında ek tamirat gerektirebilir veya plastik bir malzeme ise hızlı bozulma, hasar alma durumları yaşanabilir. Orijinal oto yedek parça yetkilendirilmiş kişilerce üretilmektedir ve tasarlanmaktadır. Ancak, yan sanayi yedek parçalar araç üreticisi firmadan bağımsız bir şekilde üretilip satılmaktadır.

Orijinal Yedek Parça ve Yan Sanayinin Farkları Nedir?

Orijinal yedek parçalar her marka aracın özelliklerine göre ayrı ayrı olmak üzere birçok testten geçirilerek üretilir ve araçlarda sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Orijinal yedek parçalar tasarım aşamasından itibaren dayanıklılık, verimlilik ve güvenlik gibi birçok hassas ve önemli konuda en ince ayrıntısına kadar düşünülüp üretilmektedir. Yan sanayi yedek parçalar ise asgari düzeyde test aşamasına tabi olarak üretime girmektedir. Bazı üretici firmanın yan sanayi yedek parçalarını kullanırken aracınızın ömrünü kısaltma ve aracınızdan alacağınız performansta düşüşler görülebilmektedir.

Yan sanayi ürünleri görüntüsü ile orijinal parçalarla benzerlik gösterebilirken ham maddesi kullanım özellikleri ve çalışma özellikleri görevini tam olarak yerine getiremediği için aracınızı riske sokabilir. Örneğin; yan sanayide üretilen fren balataları orijinaline göre 2 – 3 kat daha fazla hızlı aşınacağından dolayı güvenlik noktasında ve fren mesafesinde ciddi riskler ve tehlikeler doğurabilir. Bu sebeple fren balatalarının orijinal fren balataları 30.000 km kadar gidebilirken düşük kalite yan sanayi ürünleri örneğin 8.000, 12.000 km gidebilir. Dolayısıyla performans – maliyet hesaplamasında uzun vadede yan sanayi yedek parçalar daha fazla masraflı olabilmektedir. Düşük maliyetle üretilen yan sanayi yedek parçalar tüm dezavantajlarının yanı sıra montaj esnasında da zorluklar çıkarabilir. Otomobil parça üretiminde tasarıma dahil olan malzemeler, çalışma özellikleri ve mukavemeti üretici firma tarafından belirlenen yedek parçalar dikkate alındığında orijinal yedek parçalar her zaman daha avantajlıdır. Her otomobil için ayrı ayrı üretilen yedek parçalardan mutlaka orijinal olan parçalar tercih edilmelidir.

Orijinal ya da Yan Sanayi Farketmeksizin Her Markaya Uygun Yedek Parça İhtiyacınızı Otolye’de!

Otolye, en büyük oto sanayi sitesi olarak tüm otomobil markalarına özgü olan orijinal ve yan sanayi yedek parça ihtiyacınızı karşılamaktadır. Otolye’de her marka ve modelde olan araçlar için orijinal ve yan sanayi yedek parçaları bulunmaktadır. Ve araç yedek parçaları ile ilgili tüm prosedürlerde sizlere pratik bir şekilde hizmet vermektedir. Otolye.com aracılığı ile aracınızın eski, hasar görmüş ve değiştirilmesi gereken motor, turbo, fren, elektrik, ısıtma-soğutma, yağ, kaporta ve şanzıman gibi tüm yedek parçalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Müşteri memnuniyetine verdiği azami önemle yedek parça kapsamında binlerce bayi ve on binlerce yedek parçayı bünyesinde rahatlıkla bulabilir; tüm otomobil marka ve modellerine uyumlu olan yedek parçalara kolayca ulaşabilirsiniz. Otolye.com ile 7 gün 24 saat olmak üzere hem telefon üzerinden hem de canlı görüşme yapabilirsiniz. Aracınız için en uygun olan yedek parça ve servis hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. En kaliteli hizmeti en avantajlı fiyatlarla ayağınıza kadar getiren Otolye ile aracınızın ömrünü uzatabilir, fazla masraftan kurtulabilirsiniz. Orijinal kalitede olan yedek parçalar için hemen Otolye’yi ziyaret edin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.