Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Önden Çekişle Arkadan İtişli Arasındaki Fark

0

Bu yazımızın konusu önden çekişle arkadan itişli arasındaki fark... Araç severlerin birçoğu bu konu hakkında hala net bir cevap bulabilmiş değil gelin hep birlikte bu sorunun cevabını arayalım. İlk önce önden çekişli ve arkadan itişli nedir kısaca size bunlardan bahsedelim.

Önden Çekişli Araba

 

Önden çekişli araba, motor gücünün ön tekerleklere iletilmesi prensibiyle çalışır. Motor, sadece ön akslara bağlıdır. Motorun ürettiği güç önce şanzımana iletilir, ardından şanzıman içerisinde bulunan diferansiyele yönelir. Aksın devreye girmesi ile hareket tekerleklere iletilir ve ön tekerleklerin dönüşü ile sürüş sağlanır.

Arkadan İtişli Araba

Arkadan itişli arabalarda  motor diğer sistemde olduğu gibi yine şanzıman’a bağlıdır. Gücün arka tekerleklere iletilmesini sağlayan ise şaft yani güç taşıyıcısıdır. Gücünü şafttan alan diferansiyel, arka tekerleklere bağlıdır ve hareketi başlatan da arka tekerleklerdir.

Önden Çekişli mi Arkadan İtişli mi?

 

Otomobiller kullanım amacına göre önden çekişli veya arkadan itişli olabilir. Bu yüzden her otomobil farklı prensipte çalışmaktadır. Arkadan itişli olan otomobiller eğer ön tarafta motora sahip ise, gücü arka tekerleklere aktarabilmek için ekstra mekanizmaya sahip olmalıdır. Önden çekişli olan arabalarda ise durum daha kolaydır. Önden çekişli olan arabalar aile kullanımı için uygundur. Riskli hareketlerin kötü sonuçlarının daha az olduğu önden çekişli araçlar olası bir sert hareketi daha hızlı toparlayabilme yeteneğine sahiptir. Arkadan itişli olan arabalarda sert dönüşler aracın kontrolünü kaybetmemize sebep olabilir. Ancak bu arkadan itişli otomobillerde uzun yol performansı önden çekişli araçlara göre daha fazladır.

Önden çekişle arkadan itişli arabalar arasındaki farklar şunlardır; Arkadan itişli araçlar daha çok hız ve drift amaçlı araçlardır. Güvenilirlik konusu tartışılabilir. Sürüş açısından zevklidir yolda aracın kontrolünü kaybedersen ustalık gerektirir. Arkadan itişlinin en büyük avantajı ağırlık dağılımıdır ve bu durum alttan alınan hasarlarda önemli bir avantaj sağlar. Önden çekişli araçlarda ise daha çok aile kullanımı için uygundur. Az yakıt harcayan bir araba istiyorsanız tercihinizi bu yönde kullanmanızı tavsiye edebilirim. Arkadan itişli araçlarda motor dikine yerleştirilmişken önden çekiş araçlarında ise motor enlemesine yerleştirilir.

Umarım bu konu hakkında sizleri birazda olsun aydınlatabilmişizdir sağlıcakla kalın

 

Bir önceki yazımızda sizlere parçası ucuz, az yakan araçlar hakkında bilgiler vermiştik. Yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.