Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Triger Kayışı Ömrü – Triger Değişimi Nasıl Anlaşılır?

0

Triger Kayışı Ömrü – Triger Değişimi Nasıl Anlaşılır konulu makalemizi sizlere rehber olabilmesi için hzırladık.

Aracınızın motorunun stabil olarak çalışabilmesi için motor yağından sonra en önemli parça triger kayışıdır.  Pistonlarda oluşan hareket ile çalışan krank milindeki dönüşü egzantrik miline ileten triger kayışıdır. Ancak bazı model araçlarda zincir şeklinde görebilirsiniz. Triger kayışının görevi motordaki hava çekişi ve egzoz tahliyesini sıkıntısız bir şekilde yapmasına olanak sağlar. Eğer triger kayışınızı zamanı geldiğinde değiştirmezseniz çok motorunuzda oluşacak hasar sonrası çok büyük maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Aracınızda bulunan tüm parçaların eskiyeceği gibi motorunuzdaki bu parçanında zamanla işlevselliğini yitireceğini unutmayın.

Triger Kayışı Ömrü Ne Kadar?

Aracınızın motor kısmında bulunan triger kayışının özel ve korunaklı bir kapağı ile çalışmaktadır. Korunaklı olarak çalışmasının sebebi su,toz gibi zarar verebilecek maddelerin zarar vermesini engellemektir. Ancak V kayışı triger kayışı gibi kapalı değildir. Sağlıklı bir triger kayışı dakikada 3000-4000 kez dönmektedir ve bu kadar hızlı dönen bir parça elbetteki eskiyecek ve bozulacaktır. Triger sistemiyle çalışan otomobillerde triger kayışının öngörülen değişim süresi 4 yıl yada 60.000 km olarak tavsiye edilmektedir. Bazen bu öngörülen zaman sonrasında triger kayışınızda bir problem yoksa bile tavsiye edilen değişmesidir. Çünkü kauçuk zaman içerisinde deformasyona uğrayarak özelliğini kaybeder. Zincir sistemiyle çalışan araçlarda 10 yıl veyahutta 150.000 km olarak öngörülen değişim süredir.

Araç alınırken dikkat edilen konulardan bir taneside şüphesiz aracın ağır bakımlarının yapılıp yapılmadığıdır. Bu ağır bakımlar arasında Triger kayışının değişip değişmediğide en çok sorulan sorular arasında olması gereklidir. Modeline göre fiyat değişkenliği olsada genel itibari ile hem işçililk hemde pahalı olmasından dolayı insanlar pek önemsememektedirler. Peki ikinci el araç almayı planlıyorsanız bir aracın trigerinin değişip değişmediğini nasıl anlarsınız, gelin hep beraber inceleyelim.

  • Öncelik olarak aracı satın alacağınız kişiye ağır bakımlarının yapılıp yapılmadı ve triger kayışının değişip değişmediğini sorun. Satıcı değiştiğini söylerse hem ağır bakımları hemde triger kayışının değişimiyle alakalı yetkili yada özel servis faturasını isteyin ve iyice inceleyin. İncelerken dikkat etmeniz gereken plaka ve şasi no’sunun uyulması önemlidir.
  • Aracı beğendiniz fakat triger kayışı değişimiyle alakalı faturalandırma yoksa triger sisteminin etrafında bulunan vidaları inceleyerek bir tahminde bulunabilirsiniz, fakat bunu çok önermiyoruz.

Alacağınız aracın ağır bakımları ve triger zamanıda gelmişse ustanızda bunu kontrol ettirmelisiniz, bu parçanın değiştirilmemesi sizin başınızı çok ağrıtabilir. Sanırım kimse aracını çekici üzerinde sanayiye götürmek istemez. Bakımının ve işçiliğinin pahalı olması sizi vazgeçirmesin zira yolda giderken bu kayışın kopması size 10 katı masrafla dönebilir.

Triger Kayışı Kopması Belirtileri

Triger Kayışı Ömrü – Triger Değişimi Nasıl Anlaşılır? Tavsiye edilen triger kayışı değişim süresini fazlasıyla aştıysanız ve motorunuzu normalden daha zor şartlarda kullanıyorsanız (yüksek devir, ani vites küçültme vs.) bu durumlarda motorunuzun triger kayışı aniden kopabilir. Aracınızda trgier kayışı koparsa;

Seyir halindeyken gürültülü bir sesle irkilebilirsiniz ve motorunuz aniden stop eder. Aracınızda bulunan gösterge panellerinde birden fazla arıza ışığının yandığına şahit olursunuz. Eğer başınıza böyle bir durum geldiyse kesinlikle stop eden motorunuzu tekrar çalıştırmaya çalışmayın ve vites boşta olacak şekilde çekici çağırarak servise götürün.

Triger kayışının kopmasının anlaşılması zordur ancak zincirli olan araçlarda aracınızı çalıştırırken zincir sesini duyabileceğinizden dolayı önlem alabilirsiniz.

Triger Zinciri Değişmeli Midir?

Türkiye’de doğru bilindiği zannedilen yanlışlar var. Bunlardan bir taneside triger kayışının ömür boyu bozulmayacağıdır. İnsan hayatının bile bir ömrü varken aracınızdaki her bir parçanında ömrünün olduğunu unutmayın. Triger zincirleri V kayışına göre hem daha fazla uzun süre bozulmaz hemde daha ağır şartlarda sorunsuz çalışır. Fakat zincirli sistemle çalışan araçlarınızın da üreticiler tarafından tavsiye edilen değişim süresi vardır.

Örnek bir zincir sesinin videosunu aşağıya ekliyoruz,

Değişim Zamanı Gelmiş Triger Zinciri Sesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.