Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Aracın Farları Açıkken Marş Basmıyor Sorunu ve Çözümü

0

Otomobillerde hemen hemen her araçta farlar açık konumdayken marş basma sorunu oldukça yaygındır. Eğer bu sorunu yaşamak istemiyorsanız yıllık olarak aracınıza yaptıracağınız bakım periyotlarıyla bunun önüne geçebilirsiniz. Aracının bakımına dikkat eden kişilerde bu tarz sorunların yaşandığı pekfazla görülmemektedir. Ancak farlar açık konumdayken marş basma sorununuz varsa bunun nedenleri nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim

Farlarınız açık konumdayken aracınız marş basmıyorsa öncelik olarak şunları kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Aracınızın akü ömründe yada aküsünde zayıflama olabilir, özellikle aracınız 3-4 gün süreyle olduğu yerde hiç çalışmadıysa ve bundan sonra böyle bir problem oluştuysa kesinlikle aküyle alakalı bir durumdur.
  • Aracınızın marş motoruyla alakalı bir temassızlık söz konusu olabilir.
  • Yine aracınızın elektrik trafosuyla alakalı bir temassızlık olabilir.

Ancak genel bazlı olarak en yaygın olan nedenlerin başında akü sorunu gelmektedir. Çok uzun zamandır aynı aküyü kullanıyorsanız ve aracınızı münümum 2 gün çalıştırmadıysanız mevcut akünüz boşalabilir ve bu durum marşınızın basmamasına neden olur.

Peki Akünün zayıf olduğunu nasıl anlarız?

Marş basma sorunu ve çözümü
Marş basma sorunu ve çözümü
  • Otomobilinizin farları açık konumdayken marş basmıyorsa,
  • Aracınızın kalorifer sistemi açıkken marş basmıyorsa,
  • Aracınızda radyo açık konumdayken marş basmıyorsa

Yukarıda saydığımız durumlarda otomobilinizin marşı basmıyorsa akü zayıf demektir. Eğer sizde bu durumla karşılaştıysanız ve saymış olduğumuz maddeler birebir aracınızda bulunuyorsa en yakın servise yada oto elektirik ustasına götürerek akünüzü şarj ettirebilirsiniz. Yada farklı bir araçtan takviye kablolarıyla aracınızın aküsüne takviye yapabilirsiniz, tabi bu geçici çözüm olacaktır. Akünüzü şarj ettirtikten sonra gözlemlemeye devam edin ve aynı sorunlar başgörmezse akünüz bir süre daha sizi idare edecektir.

Farlar Açıkken Marşa Basmak

Aracınızın farları açık konumdayken marşa basmanız durumunda elektrik aksamına fazlasıyla güç bineceği anlamına gelir.Tabi bu durum eski model araçlar için geçerlidir. Farlar açık konumdayken aracınızın marşına basmanızla birlikte farların yanması otomobilinizde ciddi sorunlar oluşturabilmeteydi. Ancak yeni model araçlarda aracınızın güvenliği açısından marşa basmanız durumunda farlar sönüyor ve bu gerçekten güzel bir özellik.

Bu yüzden yeni model araçların marşına basmanız durumunda aktif olan farlar sönüyor ve araç çalıştıktan sonra farlar tekrardan aktif konuma geliyor. Bu özellikle birlikte aracınızın elektrik aksamına binen yük ortadan kalkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.