Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Otomobilinizin Egzoz Dumanı Rengine Dikkat!

0

Uzmanlar otomobilin egzoz dumanı rengine dikkat edilmesini öneriyor…Otomobilin egzozundan çıkan renkler, bir arıza sinyali olabilir…

Soğuk kış günlerinde, aracın ilk çalıştırılmasını takiben egzoz duman rengine dikkat edin. Duman beyaz renkte ise, sorun yoğuşmanın egzoz sisteminde toplanmasından kaynaklanıyor olabilir. Hafif veya ince beyaz egzoz dumanı olarak nitelendirilir ve normaldir. Bunun haricinde gri, mavi ve siyah dumanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu renkler aracınızda bir şeylerin yolunda gitmediği anlamını taşır. Yağ sızıntısı onarımı, motor ayarı, soğutma sıvısı kontrolü veya başka türlü bir tamirat için aracınızı servise götürmeniz gerekebilir.

Şimdi egzoz duman rengine ve bu renklerin hangi tür arızalara işaret edebileceğine değinelim.

Mavi veya Gri Egzoz Dumanı Ne Anlama Geliyor?

Teşhis: Normal değil

Mavi veya gri egzoz dumanı, muhtemelen bir yağ sızıntısı olduğu ve motorunuzun yağ yaktığı anlamına gelir. Sızıntının nedeni, valf contaları, hasarlı bir piston halkası veya aşınmış bir silindir duvarı olabilir.

Hızlanma esnasında mavi duman, aracınızın piston halkalarının hasar gördüğü anlamına gelir. Yavaşlama sırasında mavi duman, silindir kafalarının valf kılavuzlarının hasar gördüğü anlamına gelir. Her iki durumda da hasarlı parçalar, aracın diğer bileşenlerine zarar verebilir. Aracınızı servise veya tamircinize götürmeden önce, mavi dumanın ne zaman oluştuğunu not etmeniz; tamircinin arızayı teşhis etmesine yardımcı olur.

Siyah Egzoz Dumanı Ne Anlama Geliyor?

 Teşhis: Normal değil

Otomobilden çıkan siyah egzoz dumanı, olması gerekenden çok fazla yakıt tüketimi olduğuna işaret edebilir. Bunun nedeni, tıkalı bir hava filtresi, arızalı yakıt enjeksiyon sistemi, tıkalı bir manifold veya çeşitli başka sorunlar olabilir. Uzmanlar, tıkalı bir hava filtresinin günümüz otomotiv teknolojisi sayesinde motora çok fazla zarar vermeyeceğini fakat yakıt ekonomisine etki ederek, normalden daha maliyetli bir sürüş gerçekleştirileceğini ifade ediyor.

Kalıcı, Beyaz veya Gri Egzoz Dumanı

Teşhis: Normal değil

Egzoz borunuzdan gelen sabit bir kalın, beyaz veya gri egzoz dumanı, sızdıran bir kafa contası olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda, soğutma sıvısı yanma odalarında ısınır ve motor çalışırken egzoz dışarı atılır. Yazın bir soğutma sıvısı sızıntısı kolaylıkla motorun aşırı ısınmasına neden olabilir ve aşırı ısınmış bir motor sizi yolun kenarında mahsur bırakabilir.

Egzoz borunuzdan dökülen yoğun beyaz/gri egzoz dumanı, çatlamış bir blok veya silindir kafası olduğu anlamına da gelebilir. Her iki durum da, hızlı bir şekilde çözülmesi gereken çok ciddi sorunlardır. Arızanın uzun bir süre sonra tamir edilmesi, ciddi maliyetlere neden olabilir.

Egzozunuz duman sinyalleri gönderiyorsa, dikkatli olun ve aracınızın servisini ziyaret edin. Arabanız sizi bir yağ sızıntısı, bozuk motor parçası, tıkalı bir filtre veya başka bir şey hakkında bilgilendirmeye çalışıyor olabilir.

Arabalarla ilgili diğer yazılarımızı şuradan takip edebilirsiniz….

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.