Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

2020 Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

0

Borcu Olan Araç Satılabilir mi : Yeni yönetmelikler çıkmakla birlikte bildiğimiz bilgileri güncel bilgilerle yenilemek gerekmektedir. Gelen yeni yönetmelikler Notere gittiğinizde sizin daha önce kolaylıkla satışını yaptığınız ancak yeni yönetmelikle araç satışına engel olan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sitemizdeki yazılara bir çok yorum geliyor ve bu soruların geneline baktığımız’da trafik cezası, vergi borcu yada HGS borcum var araç satışı yapabilirmiyim türden. Bizlerdesizlerin bu konu hakkında bilgilenmeniz adına en son yönetmeliği makaleye aldık.

Otomobilinizin satışı yapacaksanız mutlaka bunlara dikkat edin. Aksi bir durumda Notere gittiğinizde canınızı sıkan durumlarla karşı karşıya kalabilir ve işlemleriniz uzamakla birlikte, araç devrinizi gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Vergi Borcu Olan Aracın Satışı Yapılır mı?

Otomobil sahipleri aracına, modeline, motor gücüne gibi bir çok değişik teknolojiye göre yılda 2 dönem ocak ve Temmuz ayı olarak vergi vermektedirler. Aracınızın 1 ocak ile 30 haziran arasın’da gerçekleşecek ödemeniz gereken 1. dönem vergi borcunu ödediyseniz bu tarihler arasında satışını gerçekleştirebilirsiniz. Aksi halde notere devir işlemleri için başvurduğunuzda noterdeki yetkili kişi vergi borcunuzdan dolayı işlemlerinizi yapmayacaktır. Örnek veriyorum 30 haziran 6 aylık dönem için son gün ve siz 1 Temmuz’da araç devir için başvurdunuz, hiç farketmez 1 gün bile olsa 2. dönem vergi borcunuzu ödemeden işlem yapamazsınız. Aynı durum 1 temmuz 31 aralık arasındaki satışlar için de geçerlidir. Daha önceden ödemediğiniz geriye dönük borçlarınız varsa bütün hepsini ödemeniz gerekmektedir. Aksi halde hiçbir şekilde satış yapamazsınız.

Trafik Cezası Olan Araç Satılabilir mi?

2020 Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?
2020 Trafik Cezası ve Vergi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Daha önceden tarafik cezası olan aracını devredebiliyordu ancak yeni gelen yönetmelikle birlikte tarfik cezanız varsa araç devrini gerçekleştiremiyorsunuz. Trafik cezanızı E devlet üzerinden kontrol sağlayabileceğiniz gibi E devlet yada gelir idaresi başkanlığı sitesinden de kolayca kontrol edebilirsiniz. Aradığınız sorunun cevabı yani trafik cezası olan bir aracın devri yapılabilir mi sorusuna net olarak hayır cevabını şu anki yönetmelikle imkansız olacağını ifade edebiliriz. Ancak malumunuz cezanın sisteme işlenme süreci vardır ve sisteme işlenmemiş bir cezanız varsa devir işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aracı devrettikten sonra sisteme işlendiği zaman adresinize posta olarak tebliğ edilecektir. Yani toparlayacak olursak, notere gittiğinizde gelir idaresi başkanlığında kayıtlı herhangibir cezanızın bulnamaması gerekmektedir. Ülkemizde şu anki şartlarda trafik cezaları 1 ay gibi bir süre içerisinde sisteme yansımaktadır.

HGS Cezası Satışa Engel mi ? – Hgs Borcunuzu Sorgulayın !

Hgs ( Hızlı Geçis Sistemi ) daha önceki yönetmeliklere göre ruhsat sahibine gönderilen bir ceza türü olduğu için aracın satışına engel teşkil eden bir durum değildi. Fakat 2016 yılında geçilen yeni sistem ile aracın sistemler üzerindeki o zamanki sahibine ve plakanın üzerinde kayıtlı olan araca ceza kesilmektedir. Dolayısıyla gerek adınıza gerekse aracınızın üzerinde HGS borcu varsa araç satışınızı gerçekleştiremezsiniz. HGS borcunuz varmı yada bununla alakalı HGS ceza sorgulama gibi işlemlerinizi PTT’nin sunduğu ceza sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Trafik cezalarında olduğu gibi HGS cezalarıda sisteme geç yansımakta olup mevcut borcunuz görünmeyebilir ve siz satışı gerçekleştirdikten aylar sonra sisteme girişi yapılabilir. Bu durumda yine E-devlet üzerinden ve yukarıda vermiş olduğumuz HGS ceza sorgulama sayfasından kontrol etmeniz gerekebilir. Bunun dışında adresinize posta yoluyla tebligat yapılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.