Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Hurda Belgeli Araç Nedir? | Hurda Belgesi Nasıl Alınır?

0

Öncelik olarak Hurda kelimesinin manasına değinecek olursak, Hurda artık işlevselliğini yitirmiş kullanılmayacak durumda ve onarımı mümkün olmayan nesneler için kullanılan bir terimdir. Peki bu terim araçlar için de aynımıdır? Evet araçların fonksiyonel özelliklerini kaybetmesi durumunda hurda kelimesi yerli yerinde olacaktır.
Peki hurdaya çıkarmak istediğiniz bir aracı gelişi güzel hurdaya çıkarabiliyormusunuz veya şartları nerlerdir, bunlara kısaca değinelim.

Öncelik olarak hurda belgesi almak istediğiniz bir aracın 16 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Hurda belgesi nasıl alınır

Hurdaya çıkarılabilecek araçlar çeşitleri vardır bunlar;

• Minibüs, midibüs ve otobüs
• Yarı römork ve çekiciler
• Binek otomobil, panelvan, pick- up, arazi taşıtı
• Eşya taşımak için kullanılan panelvan, kamyonet ve kamyon

Eğer sizinde yukarıda saydığımız araç türlerine sahipseniz başvurucunuzun neticesin’de alacağınız hurda belgesi ile bazı vergi tütlerinden indirim alabilirsiniz. Örnek verecek olursak minübüsünüzü yada kamyonunuzu hurdaya çıkardınız ve yeni bir kamyon almak istiyorsunuz işte tamda bu sırada ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimine tabi olabilirsiniz.
Bununla beraber yanma, çalınma tarzı durumlarda ilgili maddelere göre şartları yerine getirenler hurda belgesi alabilirler.

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?

Aracaınızı hurdaya ayırmak için sizden istenilen belgeleri temin ederek tescil müdürlüğüne elinizdeki belgelerle başvuruda bulunabilirsiniz. İhraç etmek için yapılması gereken ise gümrük idarelerinden alınması gerekiyor.

Gerekli belgeler şu şekildedir:

Hurda belgesi alma

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.