Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Ücretsiz Araç Muayene Randevu Nasıl Alınır?

0

Araç Muayene Randevusu

Otomobiliniz için “Ücretsiz Araç Muayene Randevu” Tüvtürk’ den alınmaktadır. Aracınızı muayene ettirmek için öncelikle randevu almanız gerekmektedir ve bu randevuyu Tüvtürk Çağrı Merkezini arayarak alabilirsiniz. Aşağıya sizler için Tüvtürk resmi telefon numaralarını ekliyoruz. Telefon dışında online olarak Tüvtürk resmi web sitesinden ücretsiz olarak randevu alabilirsiniz. Bu iki uygulama sayesinde kolayca randevu alabileceğiniz gibi mevcut randevunuz üzerinde değişiklik yada iptal ettirebilirsiniz.

Tüvtürk Çağrı Merkezi çalışma saatleri pazar günü hariç haftada 6 gün 08:00-20:00 saatleri arasında ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz. Belirlenen saatler içerisinde çağrı merkezi aracılığıyla randevu işlemlerini halledebilirsiniz.

Çağrı merkezini aradığınızda mutlaka aracınızın ruhsatını yanınızda bulundurunuz. Randevu alma esnasında sizden bazı bilgiler istenecektir.

Muayene Tekrarı Bilgileri:

Muayene tekrarı yani karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi gereğince 8’inci maddede belirlenen esaslara göre bir aracın muayeneden geçememesi sonrasında belirlenen 1 aylık süre içerisinde daha önce muayenesini yaptırdığı aynı istasyona gelerek muayenesini tekrardan yaptırmak zorundadırlar. İlk gittiğinizde sizden alınan muayene ücretine ek olarak ikinci gidişinizde herhangibir ücret talep edilmemektedir.

Buna ek olaraktan gezici istasyonlarda yaptırmak isterseniz yine aynı gezici istasyonunda yapılabileceği gibi gezici istasyonunun bağlı olduğu ilin sabit istasyonlarınıda da muayenizin tekrarını yaptırabilmeniz mümkündür.

Yönetmelikle belirlenen muayene tekrarı süresi 30 gün olarak belirlenmiş olup bu sürede bir değişiklik talebi söz konusu olmamaktadır.

Muayene Tekrarı İçin Hangi İstasyona Gidilmeli?

Aracınızın muayenesini yaptırdığınızda muyaneden kalmanız durumunda eksiklikleri tamamlamanız için verilen süre 1 aydır. Bu belirlenen 1 aylık süre içerisinde uzmanlar tarafından belirlenen eksiklikleri tamamlamayıp süreyi geçirmeniz halinde ücretsiz muayene tekrar hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Eğer muayene tekrar sürenizi geçirdiyseniz tekrardan muayene randevu alarak ilgili ücreti ödemeniz gerekecektir.

Yukarıdada belirttiğimiz üzere aracınızın muayeneden kalması durumunda muayene tekrarı yaptırmanız için mevcut daha önceki gittiğiniz muayene istasyonuna gitmek zorundasınız.

Engelli araçlarına öncelik var mı? Muayene ücreti alınıyor mu?

TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarında, araçlarınıza yapılacak olan muayenede engelli olan araç sürücüleri için öncelik hakkı tanınmaktadır. Ancak muayene ücreti olarak herkes ücreti ödemek zorunda olup 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35’nci maddesine göre belirlenmiştir.

Ayrıca araç muayenesi kredi kartıyla ödenebiliyormu sorusu çok fazla geliyor. Bunu da sitemizdeki ilgili linkten öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.