Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Araç Muayenesi için Gerekli Evraklar 2019 | Araç Sahibinin Gelmesi Şart mı?

1

‘’Araç muayenesi için gerekli evraklar’’ı sizlerle paylaşmak istiyorum. Aracınızı muayene ettireceğiniz zaman aşağıdaki evrakları yanınızda kesinlikle bulundurmalısınız. Bu evraklardan herhangi biri eksik olduğunda araç muayeneniz yapılmayacaktır. Eğer araç sizin adınıza değil, şirket adına yahut başka bir ruhsat sahibine ait ise bu durumla ilgili bilgileri de yazının devamında bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili takıldığınız yer olursa lütfen konu altı yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz. Kısa zamanda cevaplandırmaya çalışacağım.

Araç Muayenesi İçin Gerekli Evraklar

 

Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport

Kimlik numarası yazılı olan yukarıdaki resmi evraklardan biri yanınızda olmalıdır.

Ruhsat (Trafik Tescil belgesi)

2018 yılında çıkan yeni kanun ile artık araba ruhsatları tek yaprak olarak işlem görmektedir. Sizin ruhsatınız hem tescil hem trafik belgesi olarak 2 yaprak ise bu 2 belgeninde muayene sırasında yanınızda olması gerekmektedir.

Trafik Sigortası

Olmazsa olmaz belgelerimizden biride trafik sigortasıdır. Aracınızın muayenesi sırasında geçerli bir tarihli ruhsat sahibi adına yapılmış trafik sigortanızı yanınızda bulundurmalısınız.

LPG ile İlgili Evraklar

Muayeneye götüreceğiniz araç Lpg’li ise lpg tankının üzerindeki bilgilerin okunup olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca lpg tadilatı sonrası muayene ise yakıt sistemi montaj belgesi de yanınızda olmaldır.

Hatırlatma: Aracınızı muayeneye götürdüğünüzde aracın plakasına işlemiş herhangi bir vergi borcu, trafik cezası, kaçak hgs geçiş ücreti vb. ceza olmaması gerekmektedir.

Ruhsat sahibi olduğunuz aracı muayeneye götürme

Yukarıdaki evrakların dışında herhangi bir evrak istenmemektedir.

Ruhsat sahibi olmadığınız aracı muayeneye götürme

  • Yanınızda tc. kimlik yazılı ehliyet, nüfus cüzdanı veya pasaport olmalıdır.
  • Aynı takvim ayı içerisinde ruhsat sahibi olmadığınız herhangi bir aracın muayenesini ek bir belge veya yazı istenmeden yaptırabilirsiniz.
  • Aynı takvim ayı içerisinde sahibi olmadığınız 2. bir aracı muayeneye getirirseniz ruhsat sahibinden noterden vekaletname almalısınız.

Anne, baba, kardeş veya eşinizin arabasını muayeneye götürme

Ruhsat sahibi olmadığınız aracı muayeneye götürme işlemleri ile aynı olmaktadır. Bir üst başlıkta ki bilgiden yararlanabilirsiniz.

Çalıştığınız kuruma ait yada şirketenize uzun süreli kiralanan aracı muayeneye götürme

Bu durumda araç çalıştığınız şirket adına ise, antetli kağıda yetki belgesi yazılmalı ve şirket imza sirküsünde imz ayetkisi olan biri tarfından imzalanmaldır.

Araç kiraladığınız şirketin üzerine ise kiralayan firmadan kendi adınıza yetki belgesi istemelisiniz. İmza sirküsü örneğinide yanınıza almayı unutmayın.

1 yorum
  1. zafer bayrak diyor

    araç oğlumun adına kayıtlı ,oğlum istanbulda ben samsundayım araca lpg taktırdım ,samsunda muayene yaptırıp noterden ruhsat değişikliğini yaptırabilirmiyim,birde lpg girişi arka altta ne yapmalıyım. teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.