Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

0

 

Aracı kimlerin kullanabileceği konusundaki detaylar, aracın yurtiçi yada yurtdışından alınmış olmasına bağlı olarak değişmektedir. %90 veya daha üzeri seviyede engeli olan bireylerin araçlarını, yurtiçinden alınmış ise herkes kullanabilmektedir. Kişi %90 engelli ise araç kullanımını arkadaşları, kan bağı olan kişiler yada yakınları yapabilmektedir.

Engelliler adına  alınan araç kullanımında sınırlama var mı?

Engelliler adına alınan araçların kullanımında belirli sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlama kişinin engelli olma oranı ve aracını nereden alındığının bilgisine göre belirlenmektedir.

Sıralayacak olursak;

  • Engelli kişi %90 engele sahipse ve araç yurtdışından gelmişse, aracı engelli birey hariç kimse kullanamaz.
  • Engelli kişinin %90’ın altında engeli varsa ve araç yurtdışından alınmışsa, aracı yine kendisinden başka herhangi biri kullanamaz.
  • Engelli kişinin %40-50-60 oranlarında bir engeli var ise ve araç yurtiçinden alınmışsa birincil kan bağı bulunan kişiler aynı oranda engelli olmadığı sürece aracı kendisinden başka hiç kimse kullanamaz.

 

H sınıfı belgesi olan engelliler adına alınan aracı kimler kullanabilir?

Bu soruyu da maddeler halinde açıklayabiliriz;

  • Engelli bireyin kişiye özel donanıma sahip olması halinde kişinin ailesinden olan ve kendisi ile aynı oranda engeli olan birey tarafından kullanılabilir.
  • Eğer ki özel donanıma sahip değilse herkes tarafından kullanılabilmektedir.
  • Özel donanım varsa ve bu özel donanım araca eklendiği zaman aracın standart donanım ile çalışmasına engel olmuyorsa bu durumda araç engelli kişinin eşi ya da 3. Dereceye kadar engelli birey ile kan bağı olan kişilerce kullanılabilmektedir.

 

Engelliler adına araç alma koşulları nelerdir?

Engelli bir birey araç almak istediği taktirde araç alımı için Sağlık Kurulu Heyeti Raporu üzerinde, engelli olduğuna dair ibareli bir belge olması gerekiyor. Engelli kişi aracı kendisi kullanamayacak seviyede engelli ise ve bu durum raporu üzerinde yer alıyorsa aracı kimin kullanacağını, aracın satışı sırasında belirtmeli, kayıt altına almalıdır. Araç alımı sırasında trafik tescil işlemi unutulmamalıdır. Engellilere yönelik yapılan ÖTV indiriminden faydalanmak için de aracın alındıktan sonraki ilk beş sene içerinde satılmayacağını kabul etmek gerekir. İlk beş sene içerisinde satıldığı taktirde ÖTV indirimine tekamül eden tutarı ödemeniz gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.