Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019 | Tüm Olasılıklar ve Ceza Tutarları

0

Çok önemli bir konu ile karşınızdayım. ‘’Ehliyetsiz araba kullanmak’’! Bu yazımda ehliyetsiz araç kullanma cezası konsunda sizlere bilgi vermek istiyorum. 2019 yılında ehliyetsiz araba kullanırsınız başınıza neler gelebeliceğini özetlemeye çalışacağım.

İlk olarak en sonda söyliyeceğimi başta söyliyeyim. Bu yazıyı hiç ehliyet sahibi olmayan veya ehliyeti herhangi bir ceza nedeniyle alınmış biri olarak okuyorsanız eski bir sigorta ve kaza hasar uzmanı olarak kesinlikle araba kullanmaktan vazgeçmenizi öneririm. Polise yakalanmanız, para cezası ödemeniz bir yana herhangi bir ölümlü yada yaralamı bir kazaya karışırsanız hem vicdanı olarak hemde maddi olarak geri dönülemeyecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu kadar hatırlatma yaptıktan sonra ehliyetsiz araba kullanma cezası tutarlarını aşağıda paylaşıyorum.

 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2019

2019 yılında ehliyetsiz araba kullanmanın cezası 2.018 TL’dir. 15 gün içinde ödemeniz halinde %25 indirim yapılarak sizden 1.513,50 TL tahsil edilecektir. Bu tutarlar trafik idari para cezası rehberinde 32/3 A maddesinde belirtilmiştir.

Ehliyetsiz kullanılan araç başka kişiye aitse aynı tutarda ceza araç plakasına da kesilmektedir. Ayrıca araç trafikten men edilip bağlanır ve otoparka çekilir.

Bağlanan aracı çıkartmak için ilk ceza bedelleri ödenir sonrasında çekme parası + otoparkta kaldığı gün sayısı kadarda otoparka ceza ödenir. Yaralamalı veya ölümlü bir kazaya karışırsanız aracınızın trafik veya kasko sigortası olsa bile ödeme yapmaz. Hapis cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Ehliyeti Olup Yanında Bulundurmama Cezası

Diğer bir konu ise aracı kullanan kişinin ehliyeti var ama yanında değilse, 235 TL para cezası kesilir. 15 gün içinde ödenirse %25 indirim uygulanır ve 176.25 TL ilgili kişiden tahsil edilir.

Araç Sınıfına Uymayan Ehliyetle Araba Kullanmanın Cezası

Eğer ehliyetiniz var ama kullandığınız araç sınıfına uymuyor. Yani B sınıfı ehliyetiniz var ama siz motosiklet kullanıyorsanız. Yada kamyon kullanıyorsunuz. Bu durumda 727 TL  ceza kesilir. 15 gün içinde ödenmesi halinde 545 TL tahsil edilecektir. Bu ceza araç sahibi farklıysa ayrıca arabanın sahibini de kesilir.

Geçici Olarak Ehliyetsizken Araba Kullanmanın Cezası

Daha önce herhangi bir uygunsuz durum nedeniyle ehliyetiniz elinizden alınmışsa ceza süreniz bitene kadar araç kullanmamanız gerekir. Bu durumda ceza yerseniz 1763 TL sizden tahsil edilir. Aynı ceza araç sahibine de kesilir. Ayrıca herhangi bir kaza durumunda ‘’ehliyetsiz araba kullanma cezası’’nda ki durumlar uygulanır.

Sonuç olarak ehliyetsiz araba kullanmak tamamen riskli bir durumdur. Sizi ve ailenizi maddi manevi dönülmeycek zorluklara sokabilir. Ehliyetsiz araba kullanmayı düşünüyorsanız bu durumları göz ardı etmeyiniz.

Konuyla ilgili sorularınız varsa buraya tıklayarak sorcu cevap sayfamızda sorunuzu sorabilirsiniz. En kısa zamanda cevaplandırmaya çalışacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.