Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Trafikte en çok bulunan otomobiller… İşte liste!

0

Otomobil pazarının nabzını tutan EBS Danışmanlık‘ın hazırladığı rapora göre, Türkiye‘de trafiğe kayıtlı araçların büyük bir bölümü eski otomobillerden oluşuyor. Zirvedeki isim ise herkesi şaşırtmayı başarıyor. Bir dönem Bursa’da üretilen markası ile popülerleşen Doğan ve Kartal, hala çokça tercih ediliyor. İşte ayrıntılar…

Tofaş üretimi Doğan ve Kartal, otomobil pazarının zirvesinde

Yayınlanan resmi raporlara göre, Türkiye‘de trafiğe kayıtlı araç sayısı 13.5 milyon adet. Her ne kadar bu sayı oldukça yüksek görünse de nüfusa kıyaslandığında her sekiz kişiden birinin araba sahibi olduğu anlamına geliyor. Bir başka önemli kısım ise söz konusu otomobillerin yaş ortalaması.

Trafiğe kayıtlı otomobillerin yarısından fazlası 10 yaş ve üzerinde. Yüzde 15‘i ise 20 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. Bu durumda 100 arabadan 25‘i oldukça eski olduğunu söylemek mümkün. İşin asıl ilginç tarafını ise rapora daha detaylı baktığımızda görüyoruz.

Üretimi yaklaşık 20 yıl önce sona eren bazı otomobil modelleri bugün hala zirvede. EBS Danışmanlık‘ın hazırladığı verilere göre Bursa‘da üretimi 2002 yılında biten Şahin ve Doğan bugün 669 bin 1360 adetle yollarda en çok karşımıza çıkan otomobil modellerinde zirvede.

Hemen ardından ise Bursa’da üretilen bir başka otomobil olan Renault R12-Toros yer alıyor. 2000 yılında üretimi sona eren araç, 576 bin 618 adet üretilmiş. Listeye 9. sıradan giren son emekli model ise Renault R9. Toplam piyasada bulunma oranı ise 360 bin 904.Bu 3 model şu an 1 milyon 608 bin adetle kullanımda toplam otomobillerin neredeyse yüzde 12‘sini oluşturuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.