Bütçene Göre Araba Tavsiyeleri!

Tesla Cybertruck İnceleme 2020 | Cybertruck Fiyatı

0

Tesla Amerika Birleşik Devletlerinde kurulna ve faaliyette olan elektrikli araç, elektrikli batarya tasarımı ve üretimi yapan bir şirkettir. Tesla’nın ürettiği Tesla Cybertruck modeli ise tamamen elektrikle ile çalışan pick-up kamyonet sınıfında olan araçtır. Tasarım olarak bilim kurgu ve uzay çağı filmlerindeki araçları anımsatan Cybertruck modeli hem elektrikle çalışması hem de farklı tasarımı ile dikkat çekmektedir. Gelecekten gelen araç görünümünü andıran Cybertruck’ın modeli bulunduğumuzun zamanın ilerisindeki araç olarak tasarlanmıştır. Elektrikli araç kullanımı çevreyi korumak adına en önemli atılacak adımdır. Elektrikli aracın şarj edilebilir olması aracın yakıtı bakımından da tasarruf sağlayan bir unsurdur. Hem çevre bilinci ve çevre duyarlılığı ile araç kullanımın yapılması için her sektörde elektrikli araç kullanımı yaygınlaşmalıdır.

Tesla Cybertruck İnceleme 2020
Tesla Cybertruck İnceleme 2020

 

Tesla Cybertruck Keskin Hatları

Tesla’nın Cybertruck modelinin keskin ve köşeli hatları olan tasarımını seven ve beğenen kesim çoğunlukta olsa da bu tasarımı sevemeyen bir kesim de vardır. Üçgen formdaki tavan tasarımı olan Tesla Cybertruck’ın keskin çizgileri tavan tasarımında da dikkat çekmektedir. Tesla’nın Ceo’su Elon Musk Cybertruck’ın bu köşeli hatlı tasarımının bir sebebinin de zorunluluk olduğunu belirtmiştir. Aracın tasarımında kullanılan çeliğin özelliğinden dolayı tasarımda köşeli hatların kullanılması bir nevi zorunluluk olmaktadır.

Cybertruck üretilirken ultra sert 30x çeliği kullanılmakta ve bu çelik de bükülmesi kıvrılması zor bir çelik olduğu için Tesla Cybertruck modeli keskin hatları olan bir model olmuştur. Ultra sert 30x çelik de Teslanın kendi üretimi olan ve elektrikli araçlarında kullanmak için ürettiği materyaldir. Ultra sert 30x çelik modeli paslanmaz çelik olmasıyla beraber aracın zırhlı özellikte olmasını da sağlamaktadır. Darbelere, delinmeye ve çizilmeye dayanıklı olan aracın dış gövdesi aynı zamanda belli bir kalibreye kadar da kurşunlara da dayanıklıdır.6 kişilik kapasitesi olan pick-up model Cybertruck’ın ticari araç sınıfında olsa da 6 kişilik kapasitesi ile aile otomobili olarak da sınıflandırılabilir.

Tesla Cybertruck İnceleme 2020
Tesla Cybertruck İnceleme 2020

Tesla tasarımcıları ve Elon Musk tarafından Tesla Cybertruck’ın tasarımında ilk amaçlarının şıklık olmadığını belirtmişlerdir. Şıklık yerine aracın teknik özelliklerinin daha ön planda olması gerektiğini belirtmişlerdir. Ultra sert çelikten üretilen ve bu çelik ile zırhlı özelliği de bulunan aracın camları da ultra dayanıklı ve kırılmaz camdan ratiometer. Elon Musk Cybertruck’ın tanıtımında aracın dış gardening dayanıklılığını göstermek için araca balyoz ile vurarak aracın dış kaportasında bir hasar olmadığını göstermiştir. Balyoz ile yapılan dayanıklılık testinden başarılı şekilde çıkan Cyberturk de tanıtım etkinliğinde bir test de camların dayanıklılığını göstermek için yapılmıştır.

Aynı şekilde aracın camlarının dayanıklılığını kanıtlamak için tanıtımda Tesla’nın tanıtım şefi Franz Von Holzhausen demir bir bilyeyi aracın camına fırlatmış ve aracın camı çatlamıştır. Bu talihsiz olay Cybertruck’ın tanıtımında skandal olarak görülse de aracın satışa sunulacağı tarihe kadar üzerinde iyileştirme yapılacak bir ayrıntıdır.

 

Tesla Cybertruck Motor Özellikleri

Tesla Cybertruck’ın motor özelliği model farklılığına göre değişse de 2.9 saniyede 100 kilometre hıza çıkmaktadır. 7,5 tondan başlayarak 14 tona kadar çekme kapasitesine sahip motora sahip olan elektrikli araçşa tek motor, çift motor ve üç motor seçenekleri ile tasarlanmıştır. Elektrikli motor ile çalışan Tesla Cybertruck modelin motor menzilleri de farklıdır. 400 kilometre, 480 kilometre ve 800 kilometre olmak üzere üç menzil seçeneği Cybertruck’ın farklı menzil rakamlarıdır.
Elektrikli motora sahip olan Cybertruck’ın motoru şarjedilebilir motordur ve aracın bataryaları supercharges adı verilen teknoloji ile üretilmiştir. 250 W kapasiteli şarj ile Supercharges ünitesi desteklenmektedir.

 

Tesla Cybertruck Teknik Özellikleri

Süspansiyon özelliği olarak Cybertruck yerden 406 milimetre yüksekte tasarlanmıştır. Teknolojik süspansiyon özelliği ile Cybertruck’I kullanan sürücüler aracı yola yakınlaştırabilmektedir. Bu özellik aracın her tip yolda yol tutuşunu arttırmaktadır. Araca eşya ya da malzeme yüklenirken süspansiyon sistemi aracı yere yaklaştırır ve böylece araca yükleme daha rahat daha az emek harcanarak yapılır.
Pick-up sınıfındaki araçlarda yükleme önemli bir fonksiyon olduğu için Cyberturk’ün fonksiyonel süspansiyon özelliği de aracın en dikkat çeken özelliğidir. Ticari özellikte araç olmasında öne çıkan bir özellik olan kasa ölçüsü de bu model aracın artı bir özelliğidir. 2 metre boyundaki kasası ile Tesla Cybertruck’ın 1.5 ton yük taşıma kapasitesi vardır. Ticari araç sınıfındaki araçlar kullanım alanlarına bakıldığında taşıyabileceği yük kapasitesi bu araçların tercih edilmesinde önceliklidir.

 

Tesla Cybertruck’ın farklı bir alanda kullanılan farklı bir modeli olan Tesla’nın Cybertruck ATV modeli de Cybertruck’ın tanıtım toplantısında Elon Musk tarafından tanıtılmıştır. Cybertruck’ın ATV modelinin özellikleri ile ilgili şuanda detay verilmese de ATV’nin en önemli özelliği Tesla Cybertruck’ın arka kasasına konulma özelliğidir. Tesla ülkemizde de yakından takip edilen bir teknoloji markası olarak tanımlanıyor. Bundan dolayı bu markanın ön plana çıkartmış olduğu ürünlere olan ilginin her geçen gün artış gösterdiği de biliniyor. Elbette ki bu durum ülkemiz açısından da geçerli olan bir durum olduğunu da söylemek mümkün oluyor.

 

Supercharges Teknolojisi

Supercharges teknolojisi de Tesla’nın geliştirdiği şarj ünitesidir. Tesla kendi geliştirdiği elektrik motorlu araçlarının bataryalarının şarjı için supercharges şarj istasyonlarını geliştirmiştir. 2013 yılında piyasaya çıkan bu şarj istasyonları Tesla’nın elektrikli araçları için özel geliştirilen hızlı şarj istasyonlarıdır. Supercharges sistemini geliştiren Tesla’nın mühendislerinin amacı bu şarj üniteleri ile Tesla’nın elektrik araçlarının menzil sorununa alternatif bir çözüm üretmektir. Şarj istasyonlarının en önemli özelliği ise adından da anlaşılacağı gibi hızlı şarj özellikleridir. Zamanını iyi değerlendirmek isteyen ve kısa zamanda aracını şarj etmek isteyenler için geliştirilmiş bir sistemdir. Supercharger şarj istasyonlarında 30 dakika şarj edilen araç 320 kilometre yol gidebilmektedir. Tesla Cybertruck modeli de bu şarj istasyonlarına hızlı şarj edilebilir araçlardır.

 

Tesla Cybertruck Fiyatı ve Satışa Sunulacağı Tarih

Kasım 2019 da tanıtımı yapılan Tesla Cybertruck’ın ilk moduli 2021 yılı sonunda piyasaya sürülecektir. Modelin üçlü motor seçeneği de 2022 yılında satışa sunulacaktır. Tesla Cybertruck’ın tanıtımdaki modelin üzerinde geliştirmeler ve iyileştirmeler yapılmaya devam edilecektir. En erken tarih olarak 2021 yılı sonunda piyasaya çıkacak Tesla Cybertruck’a sahip olabilmek için özn rezervasyon yaptırmak gereklidir. Cybertruck’ın tanıtım etkinliğinden sonra sipariş için rezervasyon alınmaya başlanmıştır. 2021 yıl sonu ve 2022 yılında satışa çıkarılacak Cybertruck modelleri için rezervasyon bedeli de 100 dolar olarak belirlenmiştir.

Cybertruck’ın fiyatları da modele göre değişmektedir. Gelecekten gelen araç görüntüsünde olan Cybertruck’ın başlangıç fiyatı 39.900 dolar olarak çıkmıştır. Başlangıç fiyatındaki model 400 kilometre menzile sahiptir ve tek motoru vardır. 480 kilometre menzile sahip olan modelin fiyatı ise 49.900 dolardır. Bu fiyattaki modelde ise çift motor vardır. Üçüncü model de 800 kilometre menzile sahip ve 69.900 dolar fiyatı olan modeldir.

Fiyatı en yüksek olan bu üçüncü modelin üretimine 2021 yılından önce başlanmayacaktır. Tesla ileri teknoloji ürünlerini günlük hayata uyarlamak konusunda son derece etkili ürünlere imzasını atıyor. Böylece Tesla; her geçen gün çok sayıda farklı konsept ürünlerle karşımıza çıkıyor. Bu durum elbette ki Tesla markasını uluslar arası arenada prestij sahibi yapmaya yetiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.